Tlačové správy

Marek Vadas a Daniela Olejníková predstavia vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach knihu Útek

Posledné tohtoročné podujatie z cyklu besied s populárnymi slovenskými spisovateľmi a ich hosťami 1+1 bude vo štvrtok 15. decembra 2016 o 17:00 hod. v centrálnej požičovni Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) na Hviezdoslavovej 5. Privítame na ňom prozaika Mareka Vadasa, ktorý do rodných Košíc pricestuje s ilustrátorkou Danielou Olejníkovou, aby tu spoločne predstavili svoju najnovšiu knihu Útek. Zachytáva príbeh malého chlapca, utečenca a jeho psa Alana, ktorý hľadá svojho otca a miesto, kde by našiel pokoj. Hoci ide o detskú knihu, aktuálna téma presahuje záber detskej literatúry a svojim emocionálnym nábojom oslovuje aj dospelých čitateľov.

Decembrovým literárnym večerom sa cyklus 1+1 nekončí. Tí, ktorí si obľúbili zaujímavé besedy so súčasnými slovenskými spisovateľmi a umelcami,  sa v novom roku 2017 môžu tešiť na Vandu Rozenbergovú a Katarínu Kucbelovú, Daniela Pastirčáka, Michala Hvoreckého a ich hostí.

Koncepcia projektu 1+1, v rámci ktorej si pozvaný autor k sebe prizýva ďalšieho hosťa na základe tvorivej alebo ľudskej spriaznenosti, sa v knižnici osvedčila. Dôkazom sú pútavé stretnutia s vysokou účasťou verejnosti. Návštevníci vítajú príjemnú a inšpirujúcu atmosféru, ktorú dokážu vytvoriť spriaznené dvojice umelcov.

Marek Vadas sa narodil v Košiciach. Vyštudoval estetiku a slovenský jazyk a literatúru na Filozofickej  fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Absolvoval niekoľko dlhších pobytov v Afrike; v strednej a západnej časti tohto kontinentu (Kamerun, Čad, Gabun, Nigéria). Debutoval roku 1994 prózou Malý román. S Emanom Erdélyim napísal poviedkový román Univerzita a zbierku poviedok Diabol pod čapicou. V roku 2003 mu vyšla zbierka poviedok Prečo sa smrtka smeje.  Jeho Rozprávky z čiernej Afriky získali Cenu Bibiany za najlepšiu detskú knihu. Je laureátom Anasoft litery za knihu Liečiteľ. V roku 2013 mu vyšla ďalšia zbierka poviedok Čierne na čiernom. Útek je jeho zatiaľ posledným vydaným titulom. Žije v Bratislave.

Daniela Olejníková sa narodila v Bratislave. Vysokoškolské štúdium absolvovala na Katedre maľby a iných médií na VŠVU. Venuje sa najmä digitálnej ilustrácii, no rada ju strieda inými technikami (linoryt, akvarel, akryl). Prvé úspechy zaznamenala už so svojimi študentskými prácami – ilustrácie k príbehu Slávik (Hans Christian Andersen) a projekt Liek pre vĺčika boli ocenené v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Úspech jej priniesla aj kniha O basetovi, ktorý neznášal mľaskanie (Miro Čársky). Je držiteľkou Plakety BIB 2013 za knihy V melónovom cukre (Richard Brautigan) a Trinásť (Jana Bodnárová). Okrem toho ilustrovala epos Mahábhárata, básnickú zbierku Vie, čo urobí (Katarína Kucbelová) a iné knihy, spolupracovala s časopismi Včielka a Zornička. Žije v Bratislave.

Projekt 1+1  z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore