Tlačové správy

Oslava úrody v Trebišove – Chlebom a vínom

Dožinky v areáli trebišovského kaštieľa, to je ďalšie Top podujatie Terra Incognita nazvané Chlebom a vínom. V piatok 25. augusta 2017 začne potulkami po Tokaji. Návšteva gazdovských pivníc v Malej a Veľkej Tŕni je zážitkom najmä pre návštevníkov nášho kraja, ale túto príležitosť využije určite aj mnoho ľudí z blízkeho okolia. Veď tokajské víno je nielen vínom kráľov, ale aj kráľom vín.

Dobrodružstvo pri obžinkoch

Poďakovanie za úrodu a posvätenie chleba začne v sobotu svätou liturgiou a potom sa dožinkový sprievod pohne cez mesto smerom ku kaštieľu. Dožinkový veniec a tradičné zvyky spojené s touto slávnosťou začnú podujatie. V areáli kaštieľa sa bude obilie meniť na múku a chlebík, hrozno na dobrú šťavu a kvalitné vínko na strojoch a zariadeniach, aj spôsobmi ako to kedysi robili naši prarodičia.

Pre chuťové poháriky

Ochutnávky tradičnej i súčasnej gastronómie Maďarska, Poľska a Čiech, ale aj zemplínskych jedál, prilákajú iste množstvo ochutnávačov. „Ale nielen ochutnávať, no aj vyskúšať si, či aspoň sledovať varenie zameški alebo slivkového lekváru v kotle, pečenie lokší, tokajských koláčikov a chlebových posúchov, to je výzva pre gurmánov aj kuchárov,“ spresnila Lenka Vargová Jurková, riaditeľka Košice región Turizmus. Degustovať sa bude tiež zlatistý mok a tí najsnaživejší môžu získať na Univerzite sv. Urbana diplom znalca Tokaja.

Remeslo má stále zlaté dno

To si uvedomí každý, kto si sám vyskúša pradenie na kolovrátku, tkanie pokrovcov, vyrezávanie výrobkov z dreva, zdobenie perníkov, pletenie lana na historickom stroji, alebo mútenie masla. Návštevník sa rozhodne, či si kúpi niektorý z ručne vytvorených výrobkov alebo si v tvorivej dielni sám vytvorí svoj vlastný suvenír.

Ponuka múzea

Trebišovské múzeum je hlavným organizátorom podujatia, no ponúka aj svoje múzejné aktivity. O 16:00 hod. slávnostne sprístupnia obnovenú expozíciu parných oračiek a pozvú na prehliadku stálych expozícii múzea, ktoré sú v areáli kaštieľa. Tu budú prezentovať historické i súčasné poľnohospodárske stroje a návštevníci môžu absolvovať jedinečnú jazdu na historickom traktore. Veľkou udalosťou pre múzeum bude zrodenie Múzejníčka – detského maskota múzea, ktorý vznikol z detských návrhov.

Na pódiu to bude príjemná všehochuť a ani na deti sa nezabudlo

Hviezdami pódia sa môžu stať všetci, ktorí sa zapoja do vinárskych alebo kulinárskych súťaží. Deti neodolajú čítaniu v piesku, divadelnej dielni, tanečnému workshopu, pečiatkovým tričkám alebo návšteve rozprávkovej krajiny Haliganda či mini ZOO. Podvečer ovládne pódium Eva Máziková a všetky deti, ktoré prídu so svojim lampášikom a na javisku ho spolu s ňou rozžiaria. Vystúpenie skupiny Mafia Corner ukončí dožinkový deň v Trebišove.

Návštevníkov čakajú zľavy a tombola

V termíne 25.8. – 3.9.2017 môžu návštevníci podujatia využiť zľavy v Penzióne Aqua Maria Veľaty, reštaurácii Amadeus, Hasclube Trebišov, ShiningFarm Kuzmice a občianske združenie Tokajské pivnice ponúkne zľavu na ubytovanie alebo môžu skúsiť šťastie v tombole.

Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus vznikla v zmysle zákona o podpore cestovného ruchu v decembri 2012. Jej súčasnými členmi sú Košický samosprávny kraj a oblastné organizácie cestovného ruchu Slovenský raj& Spiš, Zemplínska oblastná organizácia cestovného ruchu a KOŠICE Turizmus. Cieľom organizácie je robiť aktívny a efektívny marketing v spolupráci s jej členmi a partnermi. Od januára 2015 sa program Terra Incognita realizuje pod gesciou KRT.

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove je kultúrne zariadenie v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Je to kultúrna a vzdelávacia inštitúcia napomáhajúca rozvoju kultúry v mestách a obciach trebišovského regiónu. V zbierkovom fonde múzea sa nachádzajú mnohé historicky cenné predmety. Realizujú tematické výstavy z výtvarného umenia, filumenistiky, národopisu, histórie, numizmatiky a umenia.

Viac o hlavnom organizátorovi podujatia zistíte na www.muzeumtv.sk.

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore