Tlačové správy

Letnú akadémiu na Deviatke ponúka svojim malým klientom ETP Slovensko v rámci projektu Budujeme nádej na Luníku IX

Sedem dní príťažlivého programu – Letnú akadémiu na Deviatke ponúka svojim malým klientom ETP Slovensko v rámci svojho projektu Budujeme nádej na Luníku IX.  Akadémia sa začne v stredu 1. augusta a potrvá do štvrtka 9. augusta 2018 s prestávkou počas víkendových dní. Dosiaľ sa na ňu prihlásilo dvadsať detí z celého sídliska, avšak ďalší záujemcovia ešte pribúdajú.

Prvý deň akadémie (1. 8.), ktorý sa začne až o 14. hodine, je venovaný diskusii o voľnom čase a jeho rozumnom využívaní. Deti porozprávajú o tom, čo všetko by túžili vidieť a zažiť, ako zvyčajne trávia svoje voľné chvíle a čo by na tom rady zmenili. Odborní pracovníci ETP im porozprávajú okrem iného i o tom, že voľný čase sa dá využiť aj na rozvoj ich záujmov, poznania a schopností a upriamia ich na  možnosti, ako na to.

Ďalší deň (2. 8.) medzi ne príde najlepší učiteľ tohto roku, nositeľ ceny Zlatý Amos 2018, Košičan Ján Gáll, ktorý na Základnej škole Drábova vyučuje dejepis a výtvarnú výchovu. Do súťaže ho nominovali jeho žiaci a prvenstvo mu udelila detská porota spomedzi ôsmich semifinalistov z celého Slovenska.  S deťmi strávi v Komunitnom centre mesta Košice predpoludnie i popoludnie. Ako nám prezradil, chce ich povzbudiť v štúdiu.

Tretí deň (3. 8.) sa malí „akademici“ vyberú na potulky po Košiciach s obľúbeným košickým turistickým sprievodcom Milanom Kolcunom, zakladateľom Potuliek, ktoré sa v Košiciach už niekoľko rokov v rôznych jazykoch uskutočňujú každú prvú sobotu a nedeľu v mesiaci. Zavedie ich do Dómu sv. Alžbety, vystúpia na najvyššiu dómsku vežu, kde sa im z nadhľadu ako na dlani objaví celé mesto. Pozrú si aj iné zaujímavé miesta a dozvedia sa, kde v uplynulých desaťročiach prevažne žili Rómovia.

Popoludnie strávia deti v hrnčiarskej dielni Igora Macáka na Hrnčiarskej ulici, kde si každé bude môcť vymodelovať svoj pamiatkový hrnček či tanierik a navštívia Rodošto – pamätný dom Františka II. Rákocziho.

Štvrtý deň Letnej akadémie na Deviatke (6. 8.) sa deti stretnú so šéfredaktorom spravodajstva a publicistiky  RTVS Košice Robertom Haasom a kameramanom košického štúdia. Kým dosiaľ sa pri návštevách televízií na Luníku IX deti len s obdivom prizerali práci televíznych štábov, tentoraz budú mať možnosť pozrieť sa cez „oko“ kamery a položiť televíznym tvorcom otázky.

O tom, že prácu redaktora môžu raz robiť aj oni, im popoludní porozpráva vynikajúca rómska novinárka, nositeľka viacerých novinárskych ocenení Jarmila Vaňová. „Som vďačná za každého Róma, ktorý má nejaký názor,“ napísala raz a aj týmto stretnutím chce prispieť k tomu, aby sa rozšírili rady Rómov s vlastným názorom  a schopnosťou vyjadriť ho.

Spisovateľka, poetka, autorka historických románov i rómskych rozprávok Zuzana Kuglerová z Bratislavy predstaví svoju tvorbu piaty deň akadémie (7. 8.). Prečíta deťom svoje rozprávky a ochotne zodpovie na ich otázky. Počas druhej polovice dňa bude nasledovať škola tvorivého písania, kde deti pod Zuzaniným vedením vymyslia a napíšu príbehy.

Predposledný deň akadémie (8. 8.) sa bude spievať a tancovať. Sedem rómskych detí zo Svidníka pod vedením svojej učiteľky umeleckej školy Jany Haňákovej im predvedie a predstaví scénický tanec a rómske tance. Popoludní Janka a svidnícki kamaráti naučia naše deti tance, ktoré sa im v ich vystúpení najviac páčili. Jana Haňáková už dlhé roky objavuje a rozvíja v rómskych deťom hudobné a tanečné nadanie a nie je vylúčené, že nájde talenty aj medzi „luníčatami“.

Zlatým klincom akadémie bude posledný deň (9. 8.) návšteva Opálových baní Dubník, kde ani jeden z našich klientov ešte nebol, ba možno o nich ani nepočul. Na celodenný autobusový výlet pozývame okrem detí aj ich rodičov. Po prehliadke tejto unikátnej technickej pamiatky neďaleko Prešova, ktorá bola až do objavenia nálezísk v Mexiku a v Austrálii v 19. storočí jedinou ťažobnou lokalitou na svete, si v prírode zorganizujeme veľkú rodinnú opekačku.

Letná akadémia na Deviatke vstuje do svojho druhého ročníka. ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj sa ju rozhodlo zorganizovať po úspechu lanskej akadémie, ktorá takisto deťom umožnila stretnutia so zaujímavými  a podnetnými osobnosťami.

Viac informácií:

Anna Lemesányiová, koordinátorka projektov na Luníku IX, lemesanyiova@ke.etp.sk, 0917 179 638

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore