Tlačové správy

Úspech z Bieloruska obhájený! Naši reprezentanti opäť získali tie najcennejšie kovy.

V sedemdesiatych rokoch 20. storočia bola vytvorená súťaž, ktorá preveruje odborné schopnosti a zručnosti profesionálnych pilčíkov a pracovníkov v lesníctve a na prácu s motorovou pílou. Súťažiaci sa hodnotia podľa rýchlosti, presnosti a bezpečnosti v každej disciplíne.

Tohtoročné Majstrovstvá sveta v práci s motorovou pílou sa konali v Lillehammeri (Nórsko) od 2. do 5. augusta 2018.

Slováci opäť na stupni víťazov

33. Majstrovstvá sveta v práci s motorovou pílou opäť priniesli za celoročnú prípravu slovenskému tímu a značke STIHL zaslúženú odmenu. Tomáš Kvašničák získal zlato v kategórii „stínka stromu na cieľ“ a Jaroslav Kukuc sa môže pochváliť najcennejším kovom za disciplínu „presný rez kmeňa”, a zároveň sa mu podarilo prekonať svetový rekord.

Začiatok Majstrovstiev však vôbec nevyzeral „oranžovo“.

“Asi sme sa nepochopili s pracovníkmi na nórskom letisku, lebo nám hneď po príchode obe naše súťažné píly „zhabali““ spomína Jaro Kukuc, „Aj keď sme boli vopred dohodnutí že to bude v poriadku, povolenie sa vzťahovalo iba na nové píly a v tých našich-používaných, už bol v minulosti naliaty benzín. To sa potom bralo ako bezpečnostné riziko, tak sme zostali bez píl a nemali s čím súťažiť“.

Situáciu sa im podarilo vyriešiť netradične: „Píly nám ochotne požičal nórsky juniorský reprezentant. Bol to rovnaký typ ako tie naše: STIHL MS 460 Magnum. S nimi sme potom vyhrali oba tituly. Veľmi mu za to ďakujeme.“

Rýchlosť, technika, bezpečnosť a kvalita

– to sú len niektoré z kritérií, ktoré sa každoročne v rámci majstrovstiev hodnotia v 6 rôznych disciplínach:

• stínka stromu na cieľ
  • výmena reťaze
  • kombinovaný rez kmeňa
  • presný rez kmeňa
  • odvetvovanie
  • štafeta v čo najrýchlejšom spílení kmeňa – tímová disciplína

Majstrovstvá sveta v práci s motorovou pílou patria medzi TOP podujatia vo svete “drevorubačských športov”. Pôsobivé výkony si vyžadujú tvrdú prípravu, odhodlanie a vysoké sústredenie. Niekoľko desatín milimetrov často znamená rozdiel medzi víťazstvom a porážkou.