Tlačové správy

Nahradia jedného dňa počítače ľudskú tvorivosť? Odpoveď ponúka košický festival Art & Tech Days

Košický festival mediálneho umenia, technológií a digitálnej kultúry Art & Tech Days sa nezadržateľne blíži. Profilový event projektu Košice – UNESCO Kreatívne mesto mediálneho umenia odhaľuje podrobnosti programu. Hlavným bodom programu počas šiestich dní v termíne 19. – 24. novembra 2018 bude konferencia Art & Tech Conference. Akú tému a akých rečníkov prinesie?

Art & Tech Conference (22. 11., Kasárne Kulturpark, Košice) je interdisciplinárna konferencia určená pre všetkých, ktorých zaujíma, ako umelá inteligencia ovplyvňuje naše myslenie, každodenný život a aké dôsledky bude mať na spoločnosť, kreativitu a biznis. Každoročne predstavuje top projekty a myšlienky z oblasti mediálneho umenia, technológií a digitálnej kultúry. Ukazuje, ako digitalizácia a technológie ovplyvňujú umeleckú tvorbu a naopak, ako môžu umelci inšpirovať technologický vývoj a inovácie.

Témou tohto ročníka je revolúcia umelej inteligencie. V súčasnosti inteligentné systémy dokážu rozpoznať tváre a miesta, porozumieť reči, písať články, tvoriť hudbu, obrazy či písať básne. Ponúka sa otázka, či budú počítače naozaj disponovať tvorivosťou, alebo či táto schopnosť zostane naďalej výsadou ľudí. Umelá inteligencia (AI) nemusí nevyhnutne nahrádzať umelcov, téma sa uberá skôr tým smerom, že ľudská kreativita sa aj vďaka technológiám môže posunúť na vyššiu úroveň a novinky vo vývoji budú nevyhnutne ovplyvňovať kultúru, vzdelávanie a biznis. Svoje názory a postrehy na tému AI odprezentujú odborníci z rôznych oblastí. Poďme si ich bližšie predstaviť.

Pozrite si video pozvánku na Art & Tech Days 2018

Dorota Sadovská, Marián Čekovský, Juraj Šoko Tabaček a Michal Havran odpovedajú na otázku, či umelá inteligencia dokáže tvoriť umenie https://www.youtube.com/watch?v=d5m7cRZPTUQ

Martin Jan Stránský (CZ) prednáša a je primárom neurológie na Yale University. Po roku 1989 založil Polikliniku na Národní v Prahe, bol poradcom významných politikov, angažoval sa v občianskej spoločnosti. Špecializuje sa na neurofyziologickú funkciu mozgu a skúma vplyvy technológií naň – práve tejto téme sa bude venovať vo svojej prednáške.

Uri Aviv (IL) je umelecký riaditeľ, konzultant a sci-fi evanjelista. Zakladateľ festivalu Utopia, filmový koordinátor pre izraelské Ministerstvo kultúry. Uri sa na konferencii bude venovať úlohe AI v médiách, kultúre a spoločnosti, a to z pohľadu, či je AI deštruktívnym prvkom alebo iba fenoménom, ktorý odvádza pozornosť od podstatného.

Gene Kogan (USA) je umelec a programátor z New Yorku, ktorý sa zaujíma o generatívne systémy, informatiku a softvéry pre kreativitu a umeleckú tvorbu. Gene inicioval popularizačnú publikáciu ml4a (Machine Learning for Artists). Na konferencii porozpráva o použití AI v kreatíve a na festival prinesie aj svetovo preslávený workshop Machine Learning pre umelcov.

Merav Oren (IL) je jednou zo 100 najvplyvnejších ľudí v izraelskom hi-tech, úspešná podnikateľka založila v Tel Avive centrum WMN, určené podnikateľkám a start-upom, ktoré sú vedené ženami. Organizuje aj globálny festival spájajúci kulinárstvo s technológiami a inováciami Open Restaurants. Počas konferencie sa vyjadrí k tomu, ako AI a machine learning ovplyvňujú start-upy, biznisy a ich riešenia.

Peter Matúš (SK) je členom predstavenstva Tatra banky, kde je zodpovedný za oblasť riadenia retailového bankovníctva. Prinesie informácie z prvej ruky – ako umelá inteligencia mení finančný sektor a ako Tatra banka vidí príležitosti jej využitia v klientskej a internej sfére bankovníctva.

Filip Ruisl (SK/HU) sa venuje digitálnemu designu a multimediálnym presahom, ale aj hudbe a sound dizajnu. Momentálne pôsobí ako interaction designer v inovačnom labe Kitchen Budapest. Študoval na VŠVU v ateliéri MediaLab u Jána Šicka. Filip predstaví VR/AI inštaláciu Training 2038, ktorá otvára spoločenský dialóg o úlohe AI v situáciách, keď prevezme kontrolu. Inštaláciu Training 2038 si návštevníci budú môcť vyskúšať počas Art & Tech Days.

Karol Piekarski (PL) je programový riaditeľ Medialab Katowice. Vedie interdisciplinárne projekty zamerané na spracovanie a vizualizáciu dát. Doktorát získal prácou o znižovaní informačného preťaženia na internete. Bude hovoriť o tom, ako sa dnes už ani humanisti neboja zašpiniť si ruky kódom.

Matúš Kirchmayer (SK) je spoluzakladateľom a CEO spoločnosti MATSUKO, vyvíjajúcej špičkovú 3D technológiu Telepresence, ktorá využíva AI, zmiešanú realitu a umožňuje priamu interakciu vďaka vytváraniu a prenášaniu ľudských 3D hologramov. Porozpráva o svojich viac než 20-ročných skúsenostiach z oblasti gamingu a tech inovácií.

Adi Zamir (IL) je podnikateľka, CEO a zakladateľka start-upu Pink Of View – prvého personalizovaného prediktívneho indikátora v oblasti rizika rakoviny prsníka, ktorý je riadený AI a machine learning. Adi je tiež spoluzakladateľkou spomínaného centra WMN pre ženy podnikateľky. V Košiciach sa Adi podelí o svoje skúsenosti na príklade vlastného úspešného start-upu.

Ponúkli sme vám prierez spíkrov Art & Tech Conference, počas šiestich dní Art & Tech Days toho však môžete zažiť oveľa viac. Obsiahly program festivalu ponúka vyše dvadsať podujatí: praktické workshopy, výstavy, inštalácie, Game Days a umelecké eventy.

Organizátormi Art & Tech Days sú nezisková organizácia Creative Industry Košice a klaster Košice IT Valley, ktorí spojili sily, pretože dôverujú prepojeniu umenia a technológií. Festival podporili Fond na podporu umenia, Medzinárodný vyšehradský fond, Visit Košice, Ministerstvo dopravy a výstavby a Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

Video z Art & Tech Days 2017     https://www.youtube.com/watch?v=1KwliyEhjFM

Linky:

V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať:

 Mirka Brindová                                        Michal Hladký

  • PR manager                                           Riaditeľ
  • mirka@ukulele.agency                        michal.hladky@cike.sk
  • +421 948 367 140                                 +421 904 565 009
  • House of Ukulele                                   Creative Industry Košice
  • www.ukulele.agency                         www.cike.sk

 

Akreditácie  novinárov na Art & Tech Days:

Jana Šargová

  • jana.sargova@cike.sk
  • +421 904 222 905
  • Creative Industry Košice

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore