Tlačové správy

Košický župan zberá na Morave nápady, ako rozhýbať kraj

Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) navštívil v Brne inovačné a vedecké centrá, dôležitou témou pracovnej cesty bolo aj životné prostredie.

Nápady, ako rozhýbať kraj, zberal na Južnej Morave košický župan Rastislav Trnka. Počas dvojdennej pracovnej cesty sa stretol predstaviteľmi projektov s úspešným príbehom, ktoré pomohli rozvoju Juhomoravského kraja a prispeli k zamestnanosti. „S Južnou Moravou máme veľa spoločného. Brno aj Košice sú druhé najväčšie mestá v Česku a na Slovensku, pričom Juhomoravský aj Košický kraj sú najvýchodnejšími regiónmi v republikách. Možno preto Brno láka toľko našich východniarov. Prial by som si, aby sme rovnako kvalitné a zaujímavé pracovné podmienky dokázali vytvoriť aj u nás, v Košickom kraji,“ povedal Trnka.

V Brne mal župan pestrý program. Navštívil Juhomoravské inovační centrum, ale aj špičkový vedecký komplex CEITEC. Zajímal sa hlavne o projekty na pritiahnutie mozgov či možnosti, ako kraj spolupracuje s univerzitami. „Tu na Morave to robia naozaj šikovne. Veľa som sa inšpiroval v tom, ako zatraktívniť pro Slovákov zo zahraničia náš región a pritiahnuť ich späť domov na východ. Skrátka ako rozhýbať náš kraj,“ okomentoval návštevu Trnka.

Dôležitou témou počas jeho návštevy bolo i životné prostredie, predovšetkým sucho a nedostatok vody v krajine. Možnosti riešenia prebral so starostkou Nového Lískovce Janou Drápalovou, ktorá revolučným spôsobom revitalizovala panelové sídlisko, uprostred ktorého dnes stojí i jazierko na odchyt dažďovej vody zo striech domu.

Pokračoval v Nadácii partnerstva, kde Trnku najviac zaujali skúsenosťami z prevádzkovania pasívnych budov. A v nabitom programe nechýbala ani návšteva cenami ovenčené firmy Liko-S. Tu si Trnka prehliadol, ako vyzerajú a fungujú zelené budovy budúcnosti, reflektujúce skracujúce sa zimy a zvyšujú sa teplotu.  

V priebehu dvojdennej cesty Trnka ako veľký fanúšik astronómie stihol aj prehliadku Planetária. „Toto Planetárium je v Česku lídrom v popularizácii astronómie a vedy. S vedením sme sa rozprávali o nápadoch, ako zvýšiť návštevnosť a atraktivitu planetária, ktoré máme aj v Košickom kraji,“ doplnil Trnka. Návštevu Juhomoravského kraja zakončil v piatok večer symbolicky neformálnym stretnutím s východniarmi žijúcimi v Brne.

JUDr. Anna Činčárová, hovorkyňa predsedu KSK

Košický samosprávny kraj

anna.cincarova@vucke.sk

+ 421 918 766 004

 

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore