Tlačové správy

Košice Gurmán Fest oslavuje desať rokov

Od 7. do 9. júna 2019 sa v Mestskom parku opäť stretnú milovníci dobrej kuchyne, aby si vychutnali nielen vynikajúce jedlo a nápoje, ale aj atmosféru, ktorá už po desiaty rok spája vystavovateľov i návštevníkov. Organizátori Košice Gurmán Fest si preto pripravili novinky, ktoré odrážajú súčasné trendy, no zároveň lahodia tým, ktorí festival dobre poznajú.

Počet vystavovateľov už niekoľko rokov prekračuje počet 50. Tento rok nebude výnimkou. Milovníkov mexického jedla určite poteší správa, že výrazné pokrmy z tejto temperamentnej krajiny prinesú až štyri reštaurácie. Aj klasici si prídu na svoje – reštaurácia Carpano či piváreň Luxor ponúknu tradičné i netradičné jedlá; tí, ktorí obľubujú street food, si pochutnajú na burgroch, hot-dogoch či nakladaných hranolkách. Nebude chýbať Pivný stan, pod ktorým sa stretnú košické remeselné pivovary, no ani široká ponuka nápojov – medzi inými aj YUZU HOUSE, ktorý predstaví unikátne spojenie slovenských chutí a japonského citrusového plodu.

Výnimočnou novinkou bude Eko-Lokál zóna, v ktorej sa predstavia predajne Košická špajzaJednoducho neodpadovo, ktoré v priebehu víkendu predstavia svoje produkty či málo používané potraviny v našich kuchyniach. Návštevníci sa však môžu tešiť aj na Jablkové chipsy či štýlové zástery od ANAMO.

V ekologickom duchu sa bude niesť aj servírovanie jedál – vystavovatelia budú pokrmy podávať na papierových tanieroch, no v prípade potreby budú dostupné aj koše na separovaný odpad. V Pivnom stane a v stánkoch s nápojmi po uvážení vystavovateľov sa bude čapovať do vratných plastových pohárov, ktoré budú zálohované v hodnote 2 gurmánov. V prípade, že si návštevník bude prosiť ďalší nápoj, odovzdá použitý pohár a dostane čistý. Ak si ďalší nápoj už nebude prosiť, vystavovateľ mu vráti 2 gurmány. „Veríme, že takýto prístup radikálne zníži použite plastového riadu a príboru, ktorý škodí životnému prostrediu, a ktorého sa na podujatí ako je Košice Gurmán Fest spotrebuje obrovské množstvo,“ vysvetľuje Anna Benč, organizátorka podujatia.

Oproti minulým rokom sa zmení aj pozícia stanov. „Keďže sa z Mestského parku stala vo februári 2019 Národná kultúrna pamiatka, bolo potrebné rozmiestniť vystavovateľské pozície tak, aby sme čo najmenej zasahovali do koreňového balu stromov, ktorý kopíruje korunu daného stromu. Zároveň museli byť niektoré pozície zrušené a iné presunuté viac ku chodníkom. V tomto roku použijeme dvojnásobné množstvo špecializovaných chráničov trávy a mobilných chodníkov pod autá a v parku umiestnime chrániče trávy DURA TRAC,“ dodáva Miloslav Klíma, výkonný riaditeľ Visit Košice.

Počas festivalu nebude núdza o bohatý program, ktorý predstaví kuchárske umenie známych šéfkuchárov – medzi inými napr. Tibora Samaranského, známeho z relácie Dámsky klub či Tomáša Šajgala, majstra sabrage Slovenskej republiky, ktorý predstaví vodné someliérstvo a postavenie vody v súčasnej gastronómii. V altánku bude znieť chytľavá hudba, o ktorú sa postarajú DJ-i i vydavateľstvo Hevhetia. V Detskej zóne sa o program postará TRAMATÁRIA. Detičky sa tak zúčastnia tvorivých dielní, odfotia sa s maskotom, no môžu si vyskúšať aj detskú lezeckú stenu Rozlomity, virtuálnu realitu od Laser Arény či prenosnú ASTRO SHOW.

Vstupné bude možné si zakúpiť pri bránach do Mestského parku pri Jakabovom paláci a pri Kunsthalle. V predaji budú jednodňové vstupenky alebo 3-dňové permanentky. Obe budú ponúkané v celej sume alebo v zníženej, v závislosti od veku účastníkov:

Dospelý jednodňový: 2,50 €
Zľavnený jednodňový: 1,50 €
Dospelý permanentka: 5,00 €
Zľavnený permanentka: 3,00 €

Zľavnená vstupenka a permanentka bude platiť pre osoby od 6 – 18 rokov, študentov s ISIC kartou, ZŤP, ZŤP-S, dôchodcov (62 rokov a vyššie)

Kým vstupné sa bude platiť v eurách, samotná platba vystavovateľom bude fungovať na princípe žetónov (tzv. gurmánov) v hodnotách 1,00 € a 0,50 €. Ich spätná zámena na eurá však už nebude z organizačných príčin možná.

 „Tešíme sa, že Košice Gurmán Fest počas svojho desiateho ročníka opäť ponúkne novinky i klasiky, na ktoré sú každoroční návštevníci zvyknutí. Zároveň dúfame, že sa nám podarí pokoriť minuloročný návštevný rekord, ktorý presiahol počet trinásť a pol tisíc,“ hovorí Klíma.

Kompletný program Košice Gurmán Festu je k dispozícii na webovej stránke www.visitkosice.org alebo na udalosti na Facebooku Košice Gurmán Fest 2019.

Pre viac informácií, prosím kontaktujte:
Marika Duffeková
PR manažérka
+421 948 152 602
marika.duffekova@visitkosice.org

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore