Aktuality

Trebišovský kaštieľ ožije v auguste dožinkovými slávnosťami

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, organizuje a srdečne pozýva na tradičné DOŽINKY. Uskutočnia sa 17. augusta 2019 v areáli trebišovského kaštieľa. Cieľom je zachovať tradície zemplínskeho regiónu a priblížiť ich aj mladej generácii. Dožinkový veniec a tradičné zvyky spojené so slávnosťou sa začnú  o 14.00 hodine.  

„Dožinkové slávnosti patria medzi tradičné podujatie, ktoré organizuje Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína. Osobne som veľmi rád, že si ho obľúbilo také množstvo Zemplínčanov, ktorí každý rok prichádzajú do areálu trebišovského kaštieľa. Raz v roku máme možnosť vidieť, ako sa zrno mení na múku a ako sa kedysi piekol chlieb. Veľkým lákadlom bude aj prezentácia tradičných remesiel. Asi najväčším unikátom je splietací stroj z 19. storočia, na ktorom si návštevníci môžu sami vyskúšať upliesť lano,“ pozýva do Trebišova predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Obdivovatelia tradičného varenia budú mať možnosť vidieť ukážky pečenia chleba v peci, varenie slivkového lekváru v kotli, či zemplínskej „zameški“, ale aj pečenia tradičných domácich koláčikov a ďalších jedál, ktoré budú môcť ochutnávať. Tí zdatnejší sa okrem ochutnávania budú môcť zapojiť do súťaže vo varení šúľancov. Chýbať nebudú ďalšie gastronomické špeciality, či degustácia tokajských  vín.

Areál múzea ožije poľnohospodárskymi činnosťami, dávnymi tradíciami, či remeselníkmi, ktorí sa neodmysliteľne spájajú s dožinkovými tradíciami. Nebude chýbať ani pletenie lana na unikátnom splietacom stroji z 19. storočia, ktorým sa Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove zapísalo v roku 2011 do Slovenskej knihy rekordov. Keďže sa múzeum orientuje vo veľkej miere na poľnohospodárstvo, návštevníci si budú môcť pozrieť historické aj súčasné  poľnohospodárske stroje, no vychutnať si môžu aj  aj zážitkovú jazdu na historickom traktore s vlečkou. Deti potešíme aktivitami v rozprávkovej krajine Haliganda, prehliadkou mini ZOO a vyskúšať si budú môcť  boj s drakom. Súčasťou podujatia bude aj trh s ručne vyrábanými výrobkami Zlaté ručičky. Prekvapením podujatia je interaktívna drevorezba Cesta k sebe – Tancuj v drevenom objatí .

 „Každú celú hodinu navyše pripravilo naše múzeum prehliadky kaštieľa,“  spresnila Beáta Kereštanová, riaditeľka Múzea a kultúrneho centra južného Zemplína.

Pódium, na ktorom budú sústredené sprievodné aktivity, bude patriť  folklórnej skupine Vidumaňec z Kuzmíc  a folklórnemu súboru Orgonina z Vranova nad Topľou. Predstavia sa domáci mladí hudobníci, členovia skupiny MITODA. Pre priaznivcov skupiny Heľenine oči je o 17.oo h pripravený koncert. V závere programu zahrá a zaspieva talentovaný Kristián Kohút. Vstupné  2 € je vrátane ochutnávky tradičných jedál.

V Trebišove 24. 7. 2019

Kontakt:

Mgr. Emília Vítková

Vedúca úseku Kultúrneho centra

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

Email: emilia.vitkova@muzeumtv.sk

Tel: +421 911 700 060

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore