Tlačové správy

Knižnica pokračuje v organizovaní obľúbených besied 1+1

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, spustí počas Týždňa slovenských knižníc už 5. ročník obľúbeného cyklu besied s autormi a ich hosťami s názvom 1+1. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 Ako prvých privíta Ondreja Sokola, ktorý sa výrazne zapísal do povedomia čitateľov knižnými titulmi Ako som vozil NórovAko som vozil Nórov II a Tibora Šišku, autora popularizačno-náučných článkov zameraných najmä na vojnovú históriu. Čitatelia VKJB a verejnosť sa na stretnutie s nimi môžu tešiť vo štvrtok 5. marca 2020 o 17:00 v centrálnej požičovni knižnice na Hviezdoslavovej ul. 5.  Hudobným hosťom večera bude skupina Soren.

Ondrej Sokol – sa narodil v Trenčíne. Študoval prekladateľstvo a tlmočníctvo na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, ale po zrušení fakulty sa rozhodol splniť si detský sen a stal sa vodičom autobusu. Skúsenosti za volantom získal najprv v bratislavskej MHD, neskôr sa rozhodol odísť do Nórska.. Zážitky, ktoré sa mu tam nazbierali počas desiatich rokov života, spracoval vo svojej prvotine Ako som vozil Nórov. Kniha sa stala bestsellerom a ocitla sa v päťke finalistov literárnej ceny René – Anasoft litera gymnazistov. V roku 2019 vyšlo pokračovanie tohto úspešného titulu pod názvom Ako som vozil Nórov II.

Tibor Šiška – od detstva ho bavila história a literatúra, čo čiastočne využil počas štúdia na právnickej fakulte. S odstupom času mu začalo písanie chýbať, preto napísal článok o pomerne „neznámej“ rodézskej občianskej vojne a zverejnil ho na portáli dailymale.sk. Článok zožal úspech ,  a tak nasledovalo zopár ďalších z Rodézie, neskôr svoje témy rozšíril na vojnové zaujímavosti všeobecne. Medzitým ho oslovil kamarát, ktorý založil stránku vedátor.sk, ktorá si dala za úlohu propagovať vedu aj medzi laikov. Pre túto stránku písal hlavne články, ktoré spájali „skutočnú vedu“ (fyziku, chémiu, biológiu) s vojnovou históriou, ale venoval sa aj čisto vojnovohistorickým témam. Píše populárno-náučným štýlom s dôrazom na vtip, humor a bežný hovorový jazyk. Vzhľadom na to, že sa čitateľom jeho tvorba páčila, pozbieral väčšinu svojich publikovaných textov, upravil ich do podoby knihy a oslovil vydavateľa. Momentálne zapracúva jeho pripomienky do svojej prvej verzie rukopisu.

Besedy 1+1 pripravuje VKJB so zámerom predstaviť čitateľom knižnice a verejnosti súčasných literárnych tvorcov, autorov umeleckej, žánrovej alebo populárno-náučnej literatúry. Podľa osvedčenej koncepcie si každý autor k sebe prizve ďalšieho hosťa, pôsobiaceho v niektorej kultúrnej alebo umeleckej oblasti – niekoho, s kým je tvorivým alebo ľudským spôsobom spriaznený. V priebehu roku 2020  plánuje knižnica v rámci cyklu 1+1 pozvať: spisovateľa Petra Šuleja, ktorého kniha Fytopaleontológia sa dostala medzi desiatku najlepších kníh prestížnej literárnej súťaže Anasoft litera 2020; ďalej historika Jakuba Drábika, autorku úspešnej kuchárskej knihy Slovegán Nikoletu Kováčovú a iných.

Kontaktná osoba:

Alena Zavocka, manažérka kultúrnych a vzdelávacích podujatí

zavocka@vkjb.sk, tel.: 62 232 91

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore