Aktuality

Odišiel Peter Zeman

Vo veku 78 rokov zomrel vo štvrtok (16. 7.2020) po ťažkej chorobe slovenský novinár a politik Peter Zeman. Bol jedným zo zakladateľov Verejnosti proti násiliu (VPN), pôsobil tiež ako riaditeľ Slovenského syndikátu novinárov a Slovenskej televízie. Posledná rozlúčka so zosnulým bude v piatok 24. júla 2020 v bratislavskom Krematóriu. Ako píše dnešné internetové vydanie denníka Sme, TASR o tom informovala jeho dcéra Lele Zemanová.

Do dejín slovenskej žurnalistiky sa Zeman zapísal v 60. rokoch minulého storočia ako spoluzakladateľ novín Echo. Pôvodne malo ísť o cvičný časopis bratislavských vysokoškolákov, neskôr sa stali jedným z najslobodnejších priestorov na tvorbu a vyjadrenie názoru. Krátko po okupácii v lete 1968 bolo Echo vyhlásené za reakčný, protisovietsky a protisocialistický časopis a jeho tvorcovia sa dostali na zoznam neželaných novinárov.

Až po padnutí železnej opony mohol P. Zeman opäť začať publikovať a aktívne sa zapojiť do spoločenského a politického života. Pôsobil ako šéfredaktor týždenníka Život a bol spoluzakladateľom strany Verejnosť proti násiliu.

V januári 1990 zasadol v rámci procesu kooptácie po Nežnej revolúcii do Federálneho zhromaždenia do Snemovne ľudu ako poslanec za VPN. V období 1990 – 1991 zastával post druhého porevolučného riaditeľa Slovenskej televízie. Neskôr v rokoch 1991 – 1992 bol riaditeľom tlačového a informačného odboru ministerstva zahraničných vecí. V roku 1996 sa stal kancelárom Slovenského syndikátu novinárov.

Česť jeho pamiatke!

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore