Tlačové správy

Hľadá sa Prečo

Bábkové divadlo v Košiciach (BDK), ktoré je kultúrnou inštitúciou Košického samosprávneho kraja, pripravuje v sezóne 2021/2022 premiéry štyroch nových titulov. Pôjde o bábkové inscenácie pre detského diváka, ktoré ich tvorcovia pomenovali Prečo, Indiánsky sen, Ne(po)slušná Linda a Statočný cínový vojačik. Posledne menovaná hra je javiskovým stvárnením jednej z najslávnejších rozprávok Hansa Christiana Andersena. Prvou novinkou, ktorá obohatí stály repertoár Bábkového divadla v Košiciach, bude inscenácia s názvom Prečo.

Každé dieťa už od útleho veku bombarduje svojich rodičov všakovakými otázkami. „Prečo si musím umývať ruky?“ „Prečo je tráva zelená?“ „Prečo musím chodiť do školy?“ V detskej otázke sa spomína akýsi „Prečo“. Zdá sa, že práve tento Prečo by mohol mať odpovede na všetko, čo deti zaujíma. Rodičia deťom často nevedia odpovedať. To však nijako neznižuje túžbu detí po poznaní tohto sveta. Musíme preto nájsť Preča, aby deťom odpovedal na všetky zvedavé otázky. Kde sa Prečo skrýva, čo robí a ako vyzerá? Na to sa pokúsime nájsť odpoveď v bábkovej inscenácii s priliehavým názvom Prečo.

Režisérkou i autorkou hry je mladá umelkyňa Silvia Vollmann, ktorá momentálne pôsobí v Divadle na cucky v českom Olomouci. V roku 2015 režírovala v BDK mimoriadne úspešnú inscenáciu Ako sa ťahá repka, ktorá je stále v aktuálnom repertoári divadla. Jej inscenačný tím tvorí scénografka Daša Krištofovičová a hudobník Ján Kružliak ml. Dramaturgom inscenácie je Ivan Sogel, umelecký šéf BDK. Asistentom réžie je Peter Creek Orgován. Animácie videoprojekcií do diela vytvorila Pavla Baštanová.

V bábkovej inscenácii Prečo uvidíte štyroch členov umeleckého súboru BDK. Predstavia sa Jana Bartošová, Kristína Medvecká Heretiková, Erika Orgován Molnárová a Andrej Sisák. Premiéra sa uskutoční v piatok 17. septembra 2021 o 19:00 v sále na Alžbetinej 38 v Košiciach.

Inscenácia je vhodná pre rodiny s deťmi od 3 rokov. Vstupenky sú k dispozícii v pokladni BDK na Vrátnej 58 a na webovom portáli www.predpredaj.sk.

 

 

Mgr. Martin Konečný, PhD.

Manažér

E-mail: konecnybdke@gmail.com

Web: www.bdke.sk

 

 

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore