Tlačové správy

Vo východoslovenskej galérii vystavuje Jana Zatvarnická – Defragmentácia budúcich príbehov

  • Vernisáž – 18. 1. 2022
  • Trvanie výstavy – 19. 1. 2022 – 24. 4. 2022
  • Kurátorka – Štefánia Ďuricová
  • Východoslovenská galéria, Hlavná 27, Košice

Východoslovenská galéria v Košiciach, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja, pozýva na vernisáž Jany ZatvarnickejDefragmentácia budúcich príbehov, ktorá sa uskutoční dňa 18. 1. 2022 o 18:00 hod. vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej 27 v Košiciach za prítomnosti autorky.

Umelkyňa sa zaujíma o reinterpretáciu identity a kultúry dekonštrukciou doteraz existujúcich teórií. Komplexný vzťah medzi súčasným umením a antropológiou, téma, ktorej sa umelci, kurátori a vedci čoraz častejšie venujú od 90. rokov, formuje naratív výstavy, ktorá nerešpektuje didaktické pozorovania a zabehnuté umelecké postupy, ale prináša diela, ktoré sú experimentálne, prieskumné, kritické a reflektujúce súčasnosť. Rozširuje hranice humanitných vied a reaguje na objekty, ktoré boli skúmané teoreticky, na základe istej metodológie, ktorá dnes nemusí byť relevantná. Objekty vyprázdnené a vytrhnuté z kontextu, ktoré stratili svoj význam v čase potvrdzujú limity týchto akademických disciplín, na ktoré sa v súčasnom diskurze dívame zoširoka.

Výstava zachytáva priebeh môjho výskumu o pre-učení sa a pre-archivovaní našej  zdanlivej sebaevidencie. Sledovanie historickej evidencie vlastnej kultúry sa stalo veľmi dôležitou referenciou v mojej práci. V inštalácii sú, okrem diel na plátne a na papieri, zasadené objekty z vlastnej zbierky a rituálno-mytologické objekty, ktoré som si zapožičala z archívov etnologickej a archeologickej zbierky Zemplínskeho múzea v Michalovciach a Východoslovenského múzea v Košiciach.“ – Jana Zatvarnická

Kontaktná osoba:
Dominika Čupková
PR a marketingová manažérka
dominika@vsg.sk

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore