Tlačové správy

Na východnom Slovensku došlo k zlepšeniu vyhľadávania dopravných spojení

Vo vyhľadávači vlakových spojov nájdu cestujúci už aj prestupy na prímestské autobusy.

Cestujúci, ktorí využívajú prestupy medzi vlakmi a autobusmi, si môžu jednoduchšie a rýchlejšie naplánovať svoju cestu. Vyhľadávač vlakových spojení na www.zssk.sk už zobrazuje aj prestupné väzby na prímestskú autobusovú dopravu v Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji. Cestujúcemu sa pri vyhľadávaní železničného spojenia automaticky zobrazí možnosť prestupu na prímestský autobus. Novinku pripravil organizátor integrovanej dopravy na východnom Slovensku (IDS Východ, s.r.o.) v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK).

„Zobrazenie nadväzných autobusových spojov vo vyhľadávači ZSSK súvisí s postupnou integráciou železničnej dopravy do systému IDS Východ. V minulosti si cestujúci musel osobitne vyhľadávať vlakový spoj a nadväzné autobusové spojenie, čo bolo zložité a zabralo to aj viac času. Vďaka zobrazeniu prestupov na autobusy si cestujúci jednoducho a rýchlo nájde vhodné spojenie. Ide o ďalší krok smerom k zjednodušeniu cestovania verejnou dopravou na východe Slovenska,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V praxi to funguje tak, že pri vyhľadanom vlakovom spojení sa zobrazí položka „VLAK-BUS“ a po jej rozkliknutí sa zobrazia smery, na ktoré je od konkrétneho vlaku zabezpečené nadväzné autobusové spojenie. Funkcia je dostupná pre osobné vlaky (Os) a regionálne expresy (REx) na všetkých tratiach východného Slovenska.

„Som veľmi rád, že aj takýmto spôsobom môžeme cestujúcim uľahčiť každodenné cestovanie a ušetriť im čas pri vyhľadávaní prestupných spojení. Verím, že aj takéto malé kroky môžu východniarov motivovať, aby si vybrali ekologický a moderný spôsob dopravy pri cestovaní do práce, do školy, k lekárovi či za kultúrou. Prostredníctvom spolupráce so Železničnou spoločnosťou Slovensko sa snažíme zvýšiť atraktivitu cestovania verejnou dopravou a znížiť negatívne vplyvy, ktoré spôsobuje individuálna automobilová doprava,“ povedal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

V rámci projektu IDS Východ sa v súčasnosti pripravuje projekt dispečerského a informačného systému v regionálnej verejnej doprave, ktorý po plnom uvedení do praxe bude v priebehu nasledujúcich rokov zabezpečovať okamžitú informovanosť o mimoriadnostiach v doprave a garantovať prestupné väzby medzi dvojicami spojov, a to aj v prípade ich meškania.

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore