Tlačové správy

Nový ďalekohľad aj zrekonštruovaná kupola. Hvezdáreň a planetárium v Medzeve oslavuje 25. narodeniny

V medzevskej hvezdárni bude 13. marca 2022 slávnostne sprístupnená zrekonštruovaná kupola aj nová pozorovacia technika. Pre verejnosť je pripravené i priame pozorovanie oblohy a prehliadka hvezdárne.

Hvezdáreň a planetárium v Medzeve, ktoré je súčasťou Centra kultúry Košického kraja, oslávi svoje 25. narodeniny viacerými novinkami pre verejnosť. Už v nedeľu 13. marca odhalí nový ďalekohľad aj zrekonštruovanú kupolu, vďaka čomu bude môcť opäť zlepšiť svoje služby pre verejnosť. Podujatie sa bude konať pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku. „Aktuálna doba je asi pre každého z nás mimoriadne náročná. Občas je preto dobré pozrieť sa ku hviezdam a nazrieť na svet z inej perspektívy. Hvezdáreň v Medzeve zasvecuje svojich návštevníkov do tajomstiev vesmíru už 25 rokov. Aj astronómia sa hýbe dopredu míľovými krokmi, ak chceme, aby bola stále atraktívna, musíme investovať aj do novej techniky. Verím, že nový ďalekohľad aj zrekonštruovaná kupola budú pre návštevníkom dobrým dôvodom, prečo zavítať do medzevskej hvezdárne,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Kraj do novej techniky investoval 60 000 eur. V súčasnosti hvezdáreň disponuje Planetárnym parkom v prednáškovej miestnosti s kapacitou 80 miest. Jej činnosť je zameraná predovšetkým na popularizáciu astronómie a príbuzných prírodných vied, organizuje  verejné pozorovania javov a úkazov na oblohe, pripravuje vedecké prednášky a výstavy k astronomickým témam. Návštevníci tu nájdu aj stálu výstavu meteoritov. Ako jedno zo šiestich pracovísk na Slovensku organizuje Európsku noc výskumníkov. V roku 2019 poctil hvezdáreň svojou návštevou prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella, v roku 2021 pán Matias Schmögner z Nemecka, ktorý bol jedným zo zakladateľov astronómie v Medzeve. Planetárium v Medzeve ponúka spolu s Hvezdárňou Gemerského osvetového strediska v Rožňave aj špeciálny výjazdový program pre deti. Vďaka mobilným planetáriám, na nákup ktorých prispel zriaďovateľ takmer 135 000 eur, je možné pozorovať vesmír priamo zo základných aj stredných škôl.

Medzinárodný deň hvezdární a planetárií sa na Slovensku uskutoční od 9. do 10. 4. 2022. Tematické programy budú okrem Medzeva pripravovať aj v Zemplínskom kultúrnom centre a hvezdárni v Michalovciach, astronomickom úseku Múzea a Kultúrneho centra v Trebišove a vo Hvezdárni Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

Novinky Hvezdárne a planetária v Medzeve si môžete pozrieť v čase otváracích hodín hvezdárne po telefonickej rezervácii. Viac informácií  nájdete na https://wp.kcubar.sk/hvezdaren-a-planetarium/astronomia/.

JUDr. Anna Terezková, vedúca komunikačného oddelenia, hovorkyňa predsedu KSK

Košický samosprávny kraj

+ 421 918 766 004

anna.terezkova@vucke.sk

https://web.vucke.sk

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore