Tlačové správy

Zemplínske múzeum sa rozrastie o novú etnografickú expozíciu

Vďaka novej expozícii ožijú tradičné remeslá späté so Zemplínom. Návštevníkom bude sprístupnená 24. apríla 2022.

Zemplínske múzeum v Michalovciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, oslavuje 65. výročie svojho založenia aj rozšírením svojich expozícií. Návštevníci sa môžu tešiť na predstavenie novej etnografickej expozície, vďaka ktorej opäť ožijú remeslá späté so Zemplínom.  „Táto expozícia bude stálou, to znamená, že jej základné prvky budú trvalou súčasťou nášho múzea. Inštalovaná je východnom krídle kaštieľa na expozičnej ploche 258 m2. Teší nás, že po sprístupnení Zimnej záhrady môžeme návštevníkom ponúknuť ďalší nový typ popularizačných aktivít, o ktoré sa rozrástol náš expozičný priestor,“ uviedla riaditeľka Zemplínskeho múzea Stanislava Rovňáková.

Etnografická výstava nesie názov „Tradičný život a remeslá Zemplína“, jednotlivé exponáty sú rozmiestnené v siedmich miestnostiach múzea. Každý z exponátov sa viaže k niektorému z tradičných remesiel, ako hrnčiarstvo, kováčstvo, kolárstvo, debnárstvo či pastierstvo. „Aj napriek tomu, že ide o tradičné remeslá späté s históriou Zemplína, návštevníkom sú predstavené interaktívnou formou. Napríklad vďaka virtuálnej realite si môžu vyskúšať, ako by sami vyzerali v dobovom oblečení. Verím, že zaujme aj tzv. hovoriaca hlava ako sprievodca expozíciou. Košický samosprávny kraj sa snaží podporovať takéto aktivity, vďaka ktorým sa návšteva múzea môže stať skutočným zážitkom,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V rámci prezentácie hrnčiarstva je v múzeu inštalovaná hrnčiarska dielňa a výrobky od konca 19. do začiatku 21. storočia. Pastierske umenie zase zastupujú úžitkové výrobky z 1. pol. 20. storočia a ukážky posunu vo vnímaní týchto predmetov spracované v kolekcii majstra ÚĽUVu Tibora Galgóczyho. Z ďalších remesiel je zastúpené i kováčstvo, ktoré predstaví inštalácia makety dielne s autentickým náradím a výrobkami. Kolárstvo a debnárstvo dokladajú najbežnejšie výrobky aj náradie. Nechýbajú ani domáce remeslá – rezbárstvo, korytárstvo, košikárstvo ako aj pracovné náradie používané pri poľnohospodárskych prácach. Časť týchto artefaktov je vystavených formou prezentácie autentického prostredia tradičnej komory a izby „chiže“. Spojovacie chodby patria prezentácii tradičného ľudového odevu a unikátnej zbierke rybárskeho náčinia. Návštevníci si tiež môžu pozrieť dobové fotografie, dokumenty či sfilmované pracovné postupy našich predkov.

Otvorenie etnografickej expozície sa bude konať 21. apríla 2022 za účasti pozvaných hostí. Pre návštevníkov bude sprístupnená v nedeľu 24. apríla, v popoludňajších hodinách, kedy bude pripravený aj sprievodný program.

Realizáciu etnografickej expozície financoval zo svojho rozpočtu Košický samosprávny kraj aj Fond na podporu umenia, vďaka ktorému boli obstarané inštalačné prvky. Interaktívne prvky a doplnkové vybavenie zrealizovalo múzeum vďaka projektu z programu cezhraničnej spolupráce ENI (HUSKROUA/1702).

JUDr. Anna Terezková, vedúca komunikačného oddelenia, hovorkyňa predsedu KSK

Košický samosprávny kraj

+ 421 918 766 004

anna.terezkova@vucke.sk

https://web.vucke.sk

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore