Tlačové správy

Župné dni vyrážajú na Gemer – kraj pozýva do Rožňavy aj Dobšinej

V piatok 29. apríla sa môžu návštevníci v Rožňave tešiť na dni otvorených dverí so sprievodnými podujatiami v dvanástich župných organizáciách, zapája sa aj stredná škola v Dobšinej.

Župa vyráža za svojimi obyvateľmi priamo do regiónov. Vďaka unikátnemu podujatiu Župné dni sa kraj každý piatok postupne priblíži obyvateľom na Gemeri, Spiši, Zemplíne a Above. Už v piatok 29. apríla budú môcť ako prví zažiť kraj na vlastnej koži obyvatelia na Gemeri. V Rožňave sú pre nich pripravené dni otvorených dverí so sprievodnými podujatiami v dvanástich župných organizáciách, zapája sa aj stredná škola v Dobšinej. Východniari tak budú môcť lepšie spoznať kompetencie kraja v oblasti školstva, kultúry, sociálnej sfére či doprave.

Vedeli ste, že Banícke múzeum v Rožňave má v historickej expozícii až 4 000 zbierkových predmetov? Keď si ich prídete v piatok obzrieť, nezabudnite zájsť do Zážitkového centra Sentinel vyskúšať na vlastnej koži aj ryžovanie zlata. Radi si vyhrniete rukávy? V tom prípadne by vám nemala uniknúť ani ponuka Gemerského osvetového strediska. Pre návštevníkov tam pripravujú remeselnícke dielne, pečenie kváskového chleba v tradičnej peci či razenie mincí. Oplatí sa navštíviť aj Gemerskú knižnicu Pavla Dobšinského, kde sa dozviete viac o histórii remesiel či rodákovi z Gemera Pavlovi Dobšinskom.

Piatka sa už nevedia dočkať ani župné stredné školy v Rožňave: SOŠ obchodu a služieb, Obchodná akadémia, Gymnázium P. J. Šafárika, Stredná zdravotnícka škola či SOŠ technická. Na návštevníkov sa teší aj Stredná odborná škola techniky a služieb v Dobšinej. Počas dní otvorených dverí školy prezradia viac nielen o svojich vzdelávacích odboroch, ale aj ďalších aktivitách. Naši študenti ponúknu vlastnoručne vyrobené nealko koktaily, smoothie, cukrárenské výrobky, naučia sa zdobiť medovníky a zoberú vás na 3D cestu okolo sveta či do sveta cudzích jazykov. Vďaka kúzelnej chémii predvedú zážitkové učenie, inde zas poradia ako sa bezpečne pohybovať na internete. Využiť budete môcť aj služby ako poradňa zdravia, kde vám odmerajú tlak, pomôžu s výberom zdravej stravy, správnych zdravotných cvikov či poskytnú masáž.

Všetkých, ktorých zaujíma doprava v kraji, pozýva do svojich priestorov na autobusovej stanici v Rožňave župný dopravca eurobus a. s. na špeciálnu prehliadku autobusov. Deň otvorených dverí chystá v areáli rožňavského strediska i Správa ciest Košického samosprávneho kraja. Dozviete sa zaujímavosti o údržbe ciest v rôznych ročných obdobiach aj o rekonštrukcii ciest a mostov na Gemeri a budete si môcť obhliadnuť aj špeciálnu techniku. Župné dni podporia i zariadenia sociálnych služieb. Prezentácie a workshopy starostlivosti o seniorov a rôznych druhov terapií chystá na piatok 29. apríla Špecializované zariadenie a zariadenie pre seniorov Subsidium. V DSS Jasanima si pripravili výstavu výrobkov z dielní, športové súťaže pre deti a naplánované je aj slávnostné otvorenie eko-náučného chodníka.

Program v regiónoch bude po Gemeri pokračovať 6. 5. na Spiši, odkiaľ sa 13. 5. presunie na Zemplín. Vyvrcholením bude slávnosť na Above – 20. 5. sa Námestie Maratónu mieru v Košiciach premení na Župné mestečko. Návštevníci sú vítaní v areáloch Úradu KSK, Východoslovenského múzea a tiež Verejnej knižnice Jána Bocatia, sídliacich vo svojom susedstve. Absolútnu bodku za Župnými dňami dá podujatie Klenoty kraja pri Immaculate, ktoré ukáže hodnoty kraja formou tanečných ukážok zo všetkých regiónov Košického kraja v jednom ucelenom a umelecky stvárnenom programe – vystúpi tu aj SĽUK. Podrobný program je k dispozícii na https://www.zupnednikosickehokraja.sk.

JUDr. Anna Terezková, vedúca komunikačného oddelenia, hovorkyňa predsedu KSK
Košický samosprávny kraj

+421918 766 004

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore