Tlačové správy

Krajské mesto ovládne Župné mestečko, pozdraviť prídu aj olympionici

Piatok 20. mája sa pre verejnosť otvorí napríklad aj župný úrad, pripravené sú vystúpenia či miniZOO. Sobota bude patriť kultúre, košickú Hlavnú ulicu ovládnu Klenoty kraja.

Župné dni predstavia Košický kraj posledným podujatím. Konať sa bude na Above v krajskom meste. Námestie Maratónu mieru  v Košiciach sa premení na Župné mestečko. Všetky aktivity sa totiž budú realizovať v susedstve troch dobre známych inštitúcií – Úradu KSK, Východoslovenského múzea a Verejnej knižnice Jána Bocatia. Návštevníci si budú môcť vyskúšať remeslá, ochutnať tradičné jedlá, na najmenších čaká miniZOO, na dospelých zas diskusie s predstaviteľmi kraja, ale aj prezentácia úspešných projektov v rámci kultúry, školstva či sociálnej oblasti. Veľký športový úspech prídu s východniarmi osláviť aj hokejoví olympionici Tomáš Jurčo, Martin Marinčin a Libor Hudáček aj paraolympijská lyžiarska špička, ktorých rodiskom je Košický kraj, Henrieta Farkašová.

„Počas troch piatkov sme vyrazili do štyroch regiónov, aby sme ukázali, že župa sa nespája iba s kanceláriami plnými dokumentov. Gemer, Spiš, Zemplín a Abov dýchajú novými projektmi, unikátnou kultúrou, moderným školským zariadením, obnovenými cestami aj nápaditými východniarmi. Aj naše župné mestečko preto bude výnimočné. Na jednom mieste sa stretne to najlepšie, čo tvorí a reprezentuje náš kraj. Všetkých zvedavcov pozývam aj k nám na župný úrad, ukážeme im miesta, na ktoré sa bežne počas roka nedostanú,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Župné mestečko ponúkne všetko, čo má kraj zabezpečiť, aby sa v ňom malí aj veľkí cítili príjemne, ukáže náhľad do života župy a spojí všetky krajské organizácie.  Poriadnu dávku umenia predstavia od 9:00 do 19:00 hod.  krajské divadlá, galérie, múzeá aj knižnice, no pripravený je aj folklórny súbor Železiar, koncerty kapiel, ako Peter Bič Projekt či Peter Cmorík, živé sochy, ako aj virtuálne expozície alebo program pre deti. Návštevníci sa môžu tešiť na originálnu módnu prehliadku, remeselnícke workshopy i tradičný jarmok a ukážky ľudových tradícií, ako napríklad súťaž v plieskaní bičov.

V rámci sociálnej oblasti ľudia z terénu predstavia starostlivosť o seniorov a ľudí v núdzi alebo na okraji spoločnosti cez zážitkové workshopy. Svoj prínos pre celý kraj predstaví krajský sociálny podnik i nadácia. Najmenších poteší zázračná krajina Haravara spolu s Kaškom, Maxom a Majkou, ale aj MiniZOO a skákací hrad.

Na mladých čaká campus stredných škôl, kde sa odprezentujú školy pôsobiace v kraji. Priamo na mieste bude možné využiť služby kaderníkov, masáže či absolvovať zdravotnícke vyšetrenia. Regionálny rozvoj predstaví podnikateľské prostredie regiónu, cyklistickú infraštruktúru, nebudú chýbať e – cargo bicykle, no reč bude aj o integrovanej doprave. Všetky potrebné informácie s podrobným programom sú zverejnené na webovej stránke www.zupnedni.sk.

Záverečnou bodkou za celými Župnými dňami bude veľkolepý program Klenoty kraja, ktorý prostredníctvom umenia predstaví tradície, chute, vône aj farby celého Košického kraja. Konať sa bude v sobotu 21. 5. 2022 v historickom centre Košíc na Hlavnej ulici od 15:00 až do večerných hodín. Programom potešia folklórne súbory, školy tanca aj zábava pri živej hudbe. Vyvrcholením festivalu bude večerný galaprogram o 19:00 na veľkom pódiu pri Immaculate, kde vystúpi SĽUK aj umelci spoza hraníc.

JUDr. Anna Terezková

vedúca komunikačného oddelenia, hovorkyňa predsedu KSK
Košický samosprávny kraj

+421918 766 004

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore