Tlačové správy

Východoslovenská galéria mení bezplatné prvé nedele v mesiaci za stredy

Cieľom zmeny je okrem iného privítať viac študentov a školopovinných detí v rámci výučby a vzdelávania v galérii.

Východoslovenská galéria (VSG), kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, nahradí doterajšie bezplatné prvé nedele v mesiaci za stredy. Na zmenu nadväzujú aj špeciálne otváracie hodiny, ktoré zohľadňujú pracujúcich. Galéria tak bude vždy v prvú stredu v mesiaci otvorená od 11:00 až do 19:00. Prvý bezplatný vstup vo VSG budú môcť návštevníci využiť už túto stredu 1. 2. 2023.

VSG sa inšpirovala nariadením Ministerstva kultúry SR, ktoré zmenu zaviedlo pre svoje kultúrne inštitúcie od októbra minulého roka. Zmenu iniciovali samotné múzeá a galérie v zriaďovateľskej pozícii rezortu kultúry, ktoré považujú pracovný deň za vhodnejší. Jedným z cieľov tohto kroku je privítať v inštitúciách viac študentov, študentiek a školopovinných detí v rámci výučby a vzdelávania.

Milovníci umenia môžu navštíviť Východoslovenskú galériu v Košiciach v dvoch priestoroch. Sídlo galérie je na Hlavnej 27 a oplatí sa vidieť aj výstavy na Alžbetinej ulici 22. Tú, čo chcú vidieť, ako sa na digitálnom plátne premieňajú neviditeľné vzorce vetra v Košiciach a okolí na sériu poetických dátových malieb, by mali prísť do sídla VSG na Hlavnej. Turecký mediálny umelec Refik Anadol sa tam prezentuje na výstave Winds of Košice. Za pozornosť stojí aj výstava Snívanie o múzeu, ktorá skladá príbeh o umení po roku 1989. Vidieť tu možno šestnásť diel zo zbierky intermédií a mediálneho umenia z fondu Považskej galérie umenia v Žiline. Environmentálne otázky otvára výstavno-edukačný projekt More možností prostredníctvom diel Východoslovenskej galérie, ktoré dopĺňa úzky výber zbierkových predmetov z Východoslovenského múzea. Dôkazom toho, aká úspešná môže byť spolupráca VSG s verejnosťou, je výstava #DieloTyzdnaVSG.

Oplatí sa prísť aj do výstavného priestoru na Alžbetinej 22.  Výstava s názvom Earthrise! je umeleckým komentárom ku vzťahu človeka so životným prostredím a zároveň apelom na zmenu. Košický umelec Oto Hudec, ako obyvateľ planéty Zem, vo výstave predstavuje diela, ktoré vznikli za minulých päť rokov na Slovensku, no i v Gruzínsku, Nemecku, Českej republike, či na Kapverdských ostrovoch.

Michal Hudák

Kancelária predsedu, hovorca KSK

Košický samosprávny kraj

 

0911772580

055 7268 171
michal.hudak@vucke.sk

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore