Tlačové správy

Nová košická Čarovná flauta v znamení viacerých debutov

Nadchádzajúce premiéry novej inscenácie opery Wolfganga Amadea Mozarta Čarovná flauta, v piatok a v sobotu 17. a 18. februára 2023 v Historickej budove Štátneho divadla Košice, prinesú aj niekoľko debutov domácich aj hosťujúcich sólistov, ktorí tvoria zaujímavé obsadenie novej produkcie Opery Štátneho divadla Košice.

V postave Kráľovnej noci sa prvýkrát košickému publiku predstaví česká sopranistka Lucie Kaňková. „Kráľovná noci je magická rola. Je úplne výnimočná, originálna svojou speváckou linkou, polohou a tajomnosťou. A jej slávna ária ‚Der Hölle Rache’ je notoricky známa aj neoperným fanúšikom. Chybu spozná úplne každý, takže speváčka sa pohybuje doslova na okraji priepasti. Aj tí, ktorí v divadle podriemkavajú, sa na chvíľku prebudia a zbystria. Dovolím si tvrdiť, že Mozartova Kráľovná noci je jedna z psychicky najnáročnejších operných rolí, na ktorú sú okrem dobrej speváckej techniky potrebné aj nervy zo železa. Snažím sa do role vložiť niečo navyše aj po hereckej stránke. Kráľovná noci je dôležitá svojim bytím na javisku, aj keď práve nespieva – každé gesto, každý pohľad musia mať svoj význam.“ Hovorí Lucia Kaňková, ktorá s veľkým úspechom stvárňuje veľké postavy svetového operného repertoáru nielen v českých operných domoch, ale aj vo Švajčiarsku či Maďarsku. Ako Kráľovná noci stále účinkuje aj v inscenácii pražského Národného divadla a s touto postavou absolvovala aj veľké turné Maďarskej štátnej opery v Japonsku. Je držiteľkou viacerých ocenení z medzinárodných speváckych súťaží. V roku 2021 napríklad zvíťazila na svetovej speváckej súťaži Nomea a v lete 2022 sa stala víťazkou medzinárodnej speváckej súťaže Mimas Music Festival v Taliansku.

Nová Čarovná flauta bude košickým debutom aj pre mladého talentovaného slovenského tenoristu, študenta bratislavskej VŠMU, Andreja Vancela, ktorý sa predstaví v postave Tamina: „S operou Čarovná flauta som sa bližšie zoznámil počas môjho študijného pobytu v Linzi, kde som rolu Tamina hudobne naštudoval, avšak až doteraz som nemal príležitosť oživiť túto postavu pred divákmi a vystúpiť s ňou verejne. Ako mnohé Mozartove opery, aj túto som si okamžite obľúbil. Myslím si, že je to opera, ktorá mladému spevákovi ponúka príležitosť rastu a zbierania nových speváckych skúseností. Postava Tamina je pre mňa osobne speváckou výzvou. Okrem početných sólových a ansámblových výstupov ponúka interpretovi priestor pre využitie širokej palety hereckých a výrazových prostriedkov pre komplexnejšie vykreslenie charakteru postavy. Čarovná flauta je plná uchu lahodiacich melódií a príbeh vo svojej hĺbke nesie množstvo symboliky a odkazov, ktoré môžu byť stále aktuálne aj pre dnešného diváka. Proces naštudovania novej inscenácie Čarovnej flauty v Košiciach si plne užívam a teším sa na premiéru a nasledujúce predstavenia.“

Aj domáci sólista, barytonista Marek Gurbaľ, bude svoju rolu Papagena spievať prvýkrát. „Dokonca je to iba tretia opera, ktorú spievam v nemčine. Papageno je obyčajný človek, ktorému stačí spánok, jedlo a pitie. A áno, ak by to bolo možné, tak by si rád aj on chytil nejakú peknú dievčinu. V tejto opere je Papageno postava komická, takže nie je veľmi náročné zžiť sa s jeho vnútorným svetom. Práca s režisérom Alexandrom Wiegoldom je veľmi príjemná, bezstresová a s dirigentom Vinim Kattahom – odborníkom (nielen) na Mozartovu hudbu, vytvorili skvelú dvojicu, takže bolo príjemne pracovať v takom kolektíve.“ Hovorí Marek Gurbaľ.

Čarovná flauta je výnimočná aj pre Paminu – hosťujúcu, ale košickému publiku dobre známu sopranistku Anetu Hollú. „Vzťah k Mozartovi bol u mňa vždy viac než pozitívny. Jeho hudba vo mne vyvoláva tie najkrajšie pocity. Čarovná flauta je jednou z mojich najobľúbenejších opier. Vzťah k nej mám už z čias štúdia na VŠMU, kde som práve Paminou absolvovala. Zároveň to bola moja prvá rola tu v Štátnom divadle Košice. Som šťastná, že mám možnosť ju spievať znova. Pamina ako princezná je pre mňa silná, odvážna, verná a milujúca mladá žena.“ Vraví Aneta Hollá.

Svjatoslav Dohovič, web editor a PR

 

 

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore