Tlačové správy

Výstava spišského keramikára Petra Smika otvára sezónu v Synagóge v Spišskom Podhradí

  • Produkcia:  Mestské kultúrne stredisko v Spišskom Podhradí Galéria umelcov Spiša – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja
  • Miesto / kontakt: Synagóga v Spišskom Podhradí, Štefánikova 532/78, Spišské Podhradie
  • Názov výstavy: Peter Smik: Golden Age / Zlatý vek
  • Termín výstavy: 14. 6. 2025 – 30. 9. 2025
  • Vernisáž výstavy: sobota, 14. 6. 2025 o 17.00
  • Výstava sprístupená: pondelok – nedeľa, 10.00 – 16.00 (letná sezóna)
  • Kurátorka projektu: Mgr. Lucia Benická, riaditel@gus.sk, 0948 882 717
  • O výstave a autorovi: https://www.gus.sk/peter-smik-golden-age-zlaty-vek/

 

Mestské kultúrne stredisko v Spišskom Podhradí, v spolupráci s Galériou umelcov Spiša – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, uvádza profilovú výstavu spišského výtvarníka Petra Smika.

Výstava je realizovaná pod záštitou primátora Mesta Spišské Podhradie – Michala Kapustu, s vernisážou v sobotu, 14. júna 2025 o 17.00.

Výstava pod názvom Golden Age / Zlatý vek uvádza výber z tvorby za posledné obdobie:

rovnomennú inštaláciu Golden Age (2025) s akcentom na pády a vzostupy „zlatého veku“ a unikátne kameninové a sklenené objekty v ucelených cykloch ‒ Anjeli Apokalypsy (2019), Kamene (2025) a Frozen Blue (2024), ako aj objekt Krížom slamku nepreložíš (2025) s konotáciami na dobu, v ktorej žijeme.

Kurátorka výstavy a riaditeľka Galérie umelcov Spiša Lucia Benická uvádza:Spolupráca s Mestským kultúrnym strediskom a Mestom Spišské Podhradie nám dáva možnosť prezentovať dielo umelca v unikátnom priestore Synagógy. Smikova tvorba je zastúpená v našej zbierke a dopĺňa fond sklenenej a keramickej plastiky. Jeho keramické objekty má Galéria umelcov Spiša aj vo funduse – dotvárajú atmosféru sezónnych exteriérových výstav. Smikova tvorba vychádza z umeleckého spracovania rôznorodého materiálu, ako kamenina, porcelán a sklo, ktoré rozmanitými technologickými postupmi premieňa na keramické a sklenené plastiky: tie napriek svojej zložitosti nepopierajú tradičnú úlohu keramiky. Gro tvorby tvoria komorné objekty s použitím jemnej i hrubej kameniny a taveného skla, vypaľovaných v peci. Okrem keramiky sa autor venuje tvorbe sklenených objektov, pri ktorých využíva „fusing“ (tavenie skla) a výrobe vitráží.“

Smikovo dielo bolo uvedené Galériou umelcov Spiša v r. 2016 na profilovej výstave pod názvom Keramika, následne spracované v monografickom katalógu a v krátkom dokumentárnom videu v réžii Táni Snitkovej.

Autor o inšpiráciách vo svojej tvorbe hovorí: „Keramika je o večnom skúšaní a sklo je alchýmia… Vzťahy, život, príroda. To sú momenty, ktoré nesú v sebe silu, akú sa snažím zaznamenať. Nepracujem dlhodobo na nejakej téme, nerozvíjam jeden motív, život prináša nové pocity a niečo z nich chcem trvalo zachytiť.“ 

Smik, zastúpený v zbierke Galérie umelcov Spiša, sa popri umeleckej tvorbe aktívne podieľa na výtvarnom živote východného Slovenska nielen ako vystavujúci umelec, ale aj ako edukátor, organizátor výstav

a rezidenčných umeleckých pobytov. V rámci aktivít občianskeho združenia Annogallery spolu s manželkou Katarínou realizoval množstvo workshopov a výstav, putujúc s keramickým kruhom nielen po regióne, ale aj za jeho hranice, neúnavne prezentujúc „posolstvo zeme“ s cieľom zdieľať voľnú kreativitu, „spečatenú hlinou“. Formovanie hliny je totiž  účinnou arteterapiou a tak ako ostatné druhy výtvarného umenia, aj  keramika  sa stáva prostriedkom, ktorým môžeme objavovať seba i svet a vytvárať medzi nimi nový vzťah. Autor dodáva: „Táto činnosť ma napĺňa, prináša ľuďom radosť a rozptýlenie. Je to zároveň nevyčerpateľná studnica nápadov, energie a kreativity.“  Občianske združenie Annogallery popritom rozšírilo kreatívne zázemie: autorskú galériu v Hôrke na Spiši, priamo nad umelcovým keramickým ateliérom, o nové kontaktné centrum v Bežovciach na Zemplíne, ktoré popri kvalitne vybavenej dielni na prácu s keramikou, sklom a rôznymi výtvarnými technikami umožňuje realizovať rezidenčné umelecké pobyty.

Galéria umelcov Spiša, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, patrí medzi najmladšie zberateľské inštitúcie v regióne, založená v r. 1987. Zameriava sa na profesionálne výtvarné umenie s prioritnou orientáciou nielen na spišský región: v poslednom desaťročí sa pôsobenie galérie rozširuje z regionálneho na širší národný a európsky priestor. Zbierkový fond k 30. 12. 2024 tvorí 2 596 výtvarných artefaktov, časť z nich je prezentovaná v troch stálych expozíciách –  Terra Gothica, Jozef Hanula a Záhrada umenia. Galéria realizuje množstvo sprievodných a edukačných programov v dialógu so zbierkou a aktuálnymi výstavnými konceptmi. V r. 2024 uviedla 20 výstav, prezentovala 121 vystavujúcich umelcov z 8 krajín, uviedla 110 programov, obohatila zbierku o 35 nových akvizícií, doplnila 229 knižných prírastkov a počas roka privítala cez 18 000 návštevníkov.

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore