Aktuality

Netradičný kabaret a výstava motýľov

Dve správy z akcií našich partnerov podporených projektom EHMK 2013.

Kabaret ako ho nepoznáme

Forma tradičných workshopov, na ktorých sa stretávajú výtvarníci alebo hudobníci s cieľom odprezentovať na záver svoje výstupy k vopred formulovanej téme, nie je v poslednom čase ničím výnimočným. Prešovský klub Wave, ktorý už celé desaťročie podporuje mladú a alternatívnu kultúru v meste Prešov však chcel zájsť ďalej a tak v tomto roku rozbehol projekt pod názvom Youn Art Blood, v ktorom majú umelci vytvoriť jedinečnú umeleckú prezentáciu.
V projekte Young Art Blood ide, podľa slov autora projektu Vladimíra Moška občianskeho združenia Wave, o spojenie výtvarného umenia a hudobného vystúpenia, ktorému predchádzajú workshopy. Na nich majú účastníci za úlohu pracovať na danej téme sebe vlastnou formou umeleckého vyjadrenia. Pri svojej tvorbe budú brať do úvahy aj priestor klubu Wave, umením rozširovať jeho možnosti a kreovať ho. Potvrdením zmysluplnosti a úspešnosti tohto projektu bola aj vernisáž „Kabaret“ prešovskej autorky Lenky Gallovičovej, ktorá sa uskutočnila 27. júna 2012 v už spomenutom klube. Obrazy, z ktorých sa na vás akoby dívalo to najhoršie zo zlých snov, bábiky s čiernobielym mejkapom a krvavočervenými perami, či strašidelné lunaparky z hororových filmov, počas otvorenia na chvíľu ožili na pódiu, keď rovnako nalíčená trojica hudobníkov z Košíc, ktorí si hovoria Symbol Show, pripomínajúca svojimi textami i hudbou lučeneckú hudobnú legendu deväťdesiatych rokov Navara, spustila na divákov paľbu tvrdých rífov a absurdných textov. Hororový kabaret Gallovičovej tvorby, ktorý napriek všetkému v sebe ukrýval istú dávku hravosti, snov ale aj sarkazmu, tak bolo možné nielen vidieť, ale aj počuť a zažiť na vlastnej koži. Výtvarno-hudobný výstup mladých umelcov sa tak isto mnohým účastníkom dostal poriadne pod kožu.
Projekt občianskeho združenia Wave – Young Art Blood 2012 je podporený Ministerstvom kultúry SR, v rámci programu 3 Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice, podprogramu 3.2 Podpora sprievodných podujatí a projektov súvisiacich s projektom Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. V rámci tohto projektu sa už v priestoroch klubu Wave uskutočnili umelecké performance a podujatia, ako vernisáž IRI (ideológia rozmetaných ilúzii) s hudobným hosťom Frequency, či vernisáž Fresh & Funny – počítačová grafika, ktorá bola hudobne podporená zoskúpením Lalopop.

V prešovskom klube Wave je „výstava motýľov“

„Papiliones et monstra“ je názov výstavy, ktorej vernisáž sa v klube Wave uskutočnila dňa 24. októbra 2012. Štvoricu mladých talentovaných autorov a vystavovateľov tvoria Ján Kormoš, Tomáš Červený, Pavol Červeniak a Juraj Červený.
Na výstave na divákov z každého kúta klubu zazerajú modely, grafiky a maľby príšer, komixových postáv či motýľov, ktoré akoby z priestoru robili dávno zabudnutý zaprášený sklad filmových rekvizít kdesi v Hollywoode, čo čakajú na svoju životnú šancu v nejakom novom sci-fi. Tak troška filmovej Ameriky s nádychom prešovského undergroundu, ktorú isto nečakáte, keď vojdete do priestoru na poobedňajšiu kávu alebo pohár večerného vína. Aby tej Ameriky nebolo málo, na vernisáži bola hudobnou podporou skupina The Other Blue, ktorá hraje tie najlepšie Rock and rollové hity šesťdesiatych rokov. Wave zasa raz milo prekvapil a návštevníkom svojho klubu doprial jedinečný zážitok.
Podujatím „Papiliones et monstra“ ukončilo občianske združenie Wave svoj projekt Young Art Blood 2012, ktorý bol podporený Ministerstvom kultúry SR, v rámci programu 3 Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice, podprogramu 3.2 Podpora sprievodných podujatí a projektov súvisiacich s projektom Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Veríme, že aj na budúci rok budú autori projektu pokračovať v tak vydarených akciách, ktoré tiež dodávajú Prešovu svoju špecifickú príchuť.

(pm)

http://www.kosice2013.sk/sk/podujatie/Young-Art-Blood

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore