Tlačové správy

V Košiciach sa chystá veľký umelecký Návrat vody do mesta

Bývalé koryto Mlynského náhonu 22. júna 2013 ožije multižánrovou umeleckou performanciou, ilúziou mestskej oddychovej zóny a umožní verejnosti prejaviť občiansku angažovanosť.

profilovka3Mestská pláž, umelci a hrajúce sa deti, pokojná atmosféra stretnutí, oddychu a zábavy, ale aj vážne diskusie o budúcnosti mesta. Možnosť vyjadriť svoj občiansky názor na prinavrátenie ramena Hornádu do pôvodného koryta v centre Košíc. To všetko, a omnoho viac, ponúknu obyvateľom i návštevníkom Košíc v sobotu 22. júna 2013 od 16:00 hod. do neskorých nočných hodín organizátori ojedinelého projektu, ktorý spojil ľudí z neziskovej organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013, Tabačky Kulturfabrik, Divadla na Peróne a umeleckej skupiny Make Up Collective.

Projekt Návrat vody do mesta nemá doposiaľ v metropole východu obdobu. Na košické pomery nezvyklá spolupráca sa okrem iného vyznačuje faktom, že po prvý raz od spustenia premávky v Mlynskom náhone bude na tejto vyťaženej košickej cestnej komunikácii úplne vylúčená doprava. Širokej verejnosti uvoľní na viac ako 24 hodín priestor od kruhového objazdu pri Jumbe, až po budovu VSE a Jakabov palác na Mlynskej ulici. Organizátori sa tam spoločne s vystavujúcimi umelcami, hercami, hudobníkmi, tanečníkmi i športovcami pokúsia vytvoriť ilúziu dňa „pri vode“. Nebudú chýbať kaviarničky, malé obchodíky, výstavné, diskusné a oddychové zóny. Ak bude priať počasie, ani lehátka a slnečníky.

Projekt dramaturgicky, produkčne ale aj realizačne pripravujú Zuzana Pacáková (Košice – EHMK 2013), Peter Radkoff (Tabačka), Peter Vrábeľ (Make Up Collective) a Peter Kočiš (Divadlo na Peróne).

„Nie je to iba o umení a zábave. Spojila nás myšlienka, ktorá žije v mysliach Košičanov odkedy voda ´odišla´ z centra nášho mesta. O návrate vody do miest hovoria čoraz častejšie architekti, historici, environmentálni aktivisti, ale samozrejme aj my, umelci. Je to celosvetový trend – vracať sa k prírode, ekológii a vytvárať v mestách iné, než iba pešie oddychové zóny. Nedávno nám to prišiel do Košíc povedať aj svetoznámy francúzsky architekt Dominique Perrot,“ povedala Zuzana Pacáková. Pripomenula, že Návrat vody do mesta je jeden z pôvodných stavebných kameňov projektu Interface, vďaka ktorému Košice získali titul EHMK 2013. „Žiadny iný z projektov EHMK nie je tak silne spätý s mestom Košice ako práve tento,“ zdôraznila.

Zaangažovanie občanov na budovaní vízie svojho mesta a schopnosť vidieť aj za horizont roka európskej kultúrnej metropoly bola jedna z motivácií riaditeľa Tabačky Kulturfabrik Petra Radkoffa, spoluautora myšlienky. „Tento projekt a tému návratu vody do mesta sme riešili ešte počas kandidatúry Košíc na titul EHMK. Tí, ktorí ho robia dnes, stáli už pri jeho zrode, preto má svoju hodnotu. Ako angažovaní ľudia, či už kultúrni operátori alebo umelci, s ním odvtedy žijeme a iba sa snažíme pokračovať v tom, čím sme na začiatku oslovili,“ uviedol Peter Radkoff. Želá si, aby sa dokázali aj takouto umeleckou formou priblížiť verejnosti a ľudí presvedčili, že aj napriek rôznym prekážkam má zmysel veriť v pozitívne zmeny a dotiahnuť ich do konca.

Radkoffov spoluautor Peter Vrábeľ dúfal, že projekt si zo strany neziskovej organizácie Košice EHMK 2013 získa väčšiu pozornosť i podporu. Napriek tomu sa nenechal znechutiť. „Celý náš tím väčšinou tvoria ľudia zvonka, čo má svoje úskalia, ale nechceme to nechať tak. Je to naša srdcová záležitosť a veríme, že aj ľudia to pocítia. Drží nás myšlienka, že raz sa voda skutočne do nášho mesta vráti,“ konštatoval Peter Vrábeľ.

Dodnes mám radosť, že som bol k tomuto projektu prizvaný. A mrzí ma, že množstvo projektov EHMK v tomto roku akoby zatienilo tento, ktorý si podľa mňa zaslúži oveľa väčšiu pozornosť. Zasahuje totiž všetkých obyvateľov mesta. Dotýka sa histórie, ale má aj víziu pre budúcnosť. Preto sa snažíme, aby najmä medzi obyčajnými ľuďmi vyvolal verejnú diskusiu o budúcnosti vody v meste,“ povedal Peter Kočiš. Ako dodal, snažia sa ho priblížiť ako umelci a ukázať, aké by to mohlo byť, keby voda v Mlynskom náhone skutočne bola.

„V prvom rade ale chceme aktivizovať ľudí, aby prišli, pozreli sa, naplnili náhon a začali sa zaujímať o verejný priestor svojho mesta. Budem rád, ak si uvedomia, že oni sú mesto a oni rozhodujú o tom, ako bude vyzerať. Ľudia by nemali byť len tí, čo pasívne prijímajú, ale tí, čo sa priamo zúčastňujú a rozhodujú. Napríklad aj o tom, že teraz je tu cesta, ale chcú, aby tu bola voda, a tak všetci radní a zodpovední budú musieť na tom zapracovať, a nie iba zdôvodňovať, prečo to nejde. Už aj z konkrétnych príkladov v Európe totiž vieme, že sa to dá a vôbec to nie je utopistická myšlienka.“

Dramaturgovia podriadili myšlienke, ktorej veria, aj svoje umelecké ambície. Verejnosť bude mať preto príležitosť aj stretnúť sa s osobnosťami Košíc, ktoré predstavia problematiku vody zo svojho profesionálneho uhla pohľadu a tiež zhliadnuť filmové dokumenty o podobnej iniciatíve v holandskom Utrechte. Očakáva sa aj diskusný okrúhly stôl o možnosti navrátiť tok Hornádu do centra Košíc a občania budú môcť k tomu v ankete vyjadriť aj svoj názor. Masovým občianskym prejavom súhlasu či nesúhlasu s návratom vody do centra Košíc však bude najmä veľký večerný happening. „Návrat vody do mesta je sociálno-komunitno-umelecký projekt. Preto večerný program spustia hlavne ľudia. Úvodným bodom budú o 22:30 samotní Košičania, ktorí sa v náhone ´zahrajú´ na vodu. Ak si v mobile stiahnu z nášho webu pozadie s modrou pulzujúcou farbou a prejdú sa náhonom so zapnutými mobilmi, tak spoločne vytvoríme reálnu ľudskú vlnu, ktorá viditeľne vyjadrí názor a otvorí aj večerný program,“ uviedla Zuzana Pacáková.

Už v súčasnosti je v Košiciach realitou ekologický projekt spojený s témou vody v zóne Mlynského náhona pri hoteli Yasmin. Sú ním plávajúce záhrady umelkyne Ilony Németh a most s kontajnerovými objektmi Reuse, vytvorený z odpadových materiálov, ako výsledok práce poslucháčov Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. Od soboty 8. júna sprevádza cestujúcich mestskou hromadou dopravou Mlynským náhonom aj autorská zvuková inštalácia, ktorá jemným žblnkotom pripomína, že týmto priestorom, ani nie tak dávno, tiekla skutočná voda, v súčasnosti „uväznená“ v potrubí pod vozovkou.

Kompletný program a informácie o všetkých sprievodných aktivitách sú dostupné na webovej stránke www.navratvodydomesta.skna facebooku Navrat vody do mesta.

Kontakt pre médiá:

 • Zuzana Pacáková    Košice – EHMK 2013

Tel.: 0905 659 356      E-mail: zuzana.pacakova@kosice2013.sk

 •  Peter Radkoff     Tabačka Kulturfabrik

Tel.: 0905 464 384     E-mail: peter@tabacka.sk

 • Peter Vrábeľ     Kassaboys, Make Up Collective

Tel.: 0907 929 011      E-mail: vrabel.peter@gmail.com

 •  Peter Kočiš        Divadlo na Peróne

Tel.: 0910 998 602    E-mail: peterkocis@centrum.sk

 

Komentáre

komentárov

6 komentárov

6 Comments

 1. Ladislav Rovinský

  6. júna 2013 at 13:25

  WATER CLOSED (CC€)
  Voda „akože príde“ zjeme štrúdľu, zatančíme makarenu.
  „Akože“ si multižánrovo zaplávame a budeme frikulin.
  V tej veľkej veselici si ani nevšimneme ten odrb.
  Mesto pre vodu zavreté je a bude.
  Pritom bola šanca….

 2. Karol Labaš

  6. júna 2013 at 16:33

  Neviem, či sa mám smiať alebo zaplakať nad „streštenosťou“ tohto nápadu. EHMK prináša svoje plody už tým, že sme rezignovali a mnohým vnucovaným uletenostiam sa už prestávame diviť. Že autori s návratom vody do mesta prišli akurát v čase katastrofálnych záplav, svedčí o úplnom „umeleckom“ odtrhnutí od reality, nehovoriac o absencii ich morálnych zábran. 1. neviem si dnes predstaviť náhradnú trasu dopravy, ktorá sa v mlynskom náhone udomácnila, 2. zatopenie mlynského náhonu by znamenalo koniec plánov na zokruhovanie dopravy okolo centra a trvalé zakonzervovanie nezmyselného riešenia dopravy, ktoré si presadil aupark, 3. za nekorektné považujem vzbudzovať u ľudí ilúziu ich „mestotvornej“ funkcie, že by čokoľvek dobré mohli v našom meste presadiť proti vyššej politickej vôli. Ak by som sa mýlil a predsa by z toho nápadu niečo reálne vyRašilo, som presvedčený, že to bude „vyšší“ záujem a ľudia budú na jeho naplnenie iba použití.
  Nechcem tým povedať, že by som nevidel pozitíva, okrem samotnej prítomnosti vody aj napr. dopravné odrezanie stavaného hotela v mestskom parku. A keď fakt v prechádzajúcich autobusoch žblnkoce virtuálna voda, vďaka, rád sa povozím.

  • kritik

   18. júna 2013 at 23:14

   No jasné. Labaš, Rovinský a chýba Lipták…. Trio permanentných podrývačov, čo nikdy nič neurobili len pindajú a pindajú a pindajú… Ešteže máme tie informačno-komunikačné technológie, kde sa môžu páni pindoši realizovať. Páni, urobte už niečo pre Košice, čo bude mať aj nejakú konkrétnu podobu, lebo vaše pindy už nikoho nebavia.

 3. MIchal JUSKO

  7. júna 2013 at 16:08

  Voda naozaj prichádza do miest „Ľadovce sa topia, keď si to páni politici ešte nevšimli“ a je potrebné opravovať brehy poškodené predchádzajúcimi povodňami, zvyšovať ich; Mosty stavať rozoberateľné. Stavať menšie jazierka tak, aby sme ostali v suchu ako doteraz. Peniaze budú chýbať…

 4. Tatranka

  11. júna 2013 at 17:00

  Vivat virtuálna realita!!!
  Dúfam,že sa obyvateľatá nebytového domu nepodusia od prebytku kyslíka.Podľa monitoringu ovzdušia je to „najskvelejšie“ miesto na bývanie v Košiciach.Ja neviem,čo im tá spodina toľko závidí…

 5. R1s0

  13. júna 2013 at 11:52

  „Ľudia by nemali byť len tí, čo pasívne prijímajú, ale tí, čo sa priamo zúčastňujú a rozhodujú. “

  asi tak,ako to bolo pri celom EHMK,ze….

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore