Tlačové správy

Imaginácie oživia v júni Košice, Prešov a Levoču

Jeden z kľúčových projektov EHMK: plenérové, multižánrové  predstavenie Imaginácie, ktoré využíva aj prvky cirkusu, divadla a  akrobacie, si získalo v uplynulých rokoch tisíce divákov v Košiciach a Prešove. Tento rok si atmosféru Imaginácií vychutnajú aj  v ďalšom meste Pentapolitany  – v Levoči. Pripravených je šesť  vystúpení od 13. do 20.júna. Vďaka mystickému  príbehu ožijú parky  a námestia „ novým cirkusom“.

Témou tohtoročných Imaginácií bude Stvorenie svet(l)a. Uvidíte vzdušnú a silovú akrobaciu, scénický tanec, choduliarov, ohnivé meče, výpravné kostýmy a masky, povrazochodca, videoprojekciu, tieňové divadlo –  a to ešte zďaleka nie je všetko. „Imaginácie sú jedinečný a mimoriadne náročný projekt , na ktorý treba obrovskú dávku odvahy a spoluprácu mnohých partnerov. Profesionálne divadlá a umelci uvádzajú produkcie „nového cirkusu“ ako  pouličné  predstavenie  na festivaloch,  alebo sa niektoré z prvkov  objavia v karnevalových  sprievodoch. Imaginácie sú na rozdiel od nich  výnimočné tým, že ide o kompaktné veľké predstavenie so stovkou účinkujúcich z rôznych krajín , ktoré sa dotvára spoločne a  kde sa diváci presúvajú spolu s príbehom“ hovorí organizátorka a režisérka  Ľuba Blaškovičová zo Staromestského Divadla Košice.

Imaginacie 2012

Aj tento rok budú pre každé mesto postavené rozdielne scény a príbehy budú mierne upravené, keďže každé z miest má svoje špecifiká. V Košickom parku chcú umelci ukázať jeho nové priestory. „Hlavným atribútom bude voda, ktorá bude súčasťou príbehu. V  tomto krásne zrekonštruovanom  košickom parku využijeme jazierko,   novú fontánu,  ale aj  multifunkčné ihrisko, mostík i  ďalšie jeho priestory,“ odhaľuje niekoľko detailov Ľ. Blaškovičová, ktorá si tému vzniku svet(l)a šetrila špeciálne pre rok 2013. V Prešove sa Imaginácie vrátia opäť na Hlavnú ulicu, keďže vzhľadom k minuloročnému úspechu predstavenia v metropole Šariša , práve tam sa  zmestí najviac divákov. .“ Aj v Levoči ideme s našim príbehom na námestie. Scénosled,  obrazy aj účinkujúci umelci sa prispôsobia inému hraciemu priestoru. Rozohráme  park, evanjelický kostol  aj starú mestskú radnicu. Bude to pekné oživenie týchto historických priestorov,“ pozýva na šesť júnových  predstavení autorka.

oliver1_fb

Slovná hračka Stvorenie svet(l)a sľubuje prepojenie svetla a boj o jeho existenciu, s príbehom vzniku sveta. Organizačne a finančne  náročný projekt Imaginácie si vďaka Východoslovenskej energetike a ďalším partnerom, vychutnajú diváci aj po vizuálnej  stránke: 13.-15.júna 2013 v Košiciach, 17.júna v Levoči a 19.-20.júna 2013 v Prešove. Každé predstavenie začína o 21.00 a vstup je bezplatný.

 Na Imagináciách pracujú aj študenti

Imaginácie zapojili do tohtoročného príbehu aj študentov Košického konzervatória a Školy úžitkového umenia v Košiciach (ŠÚU). Už niekoľko mesiacov spolupracujú študenti týchto umeleckých škôl s tvorcami Imaginácií. Hlavnou úlohou konzervatoristov je obraz tieňového divadla a stvárnenie postáv bizarných monštier na spôsob dantovského pekla.  Výtvarné a kostýmové návrhy pre nich vytvorili študenti ŠÚU. Na projekte Imaginácie spolupracuje viac ako  100-členný  umelecký tím.

img_0424_fb

 Témou Imaginácií, ktoré si diváci vychutnajú počas júna na šiestich predstaveniach v Košiciach, Levoči a Prešove , je Stvorenie svet(l)a, ktorú si autorka projektu Ľuba Blaškovičová odložila špeciálne pre rok 2013, kedy sú Košice spoločne s Marseille Európskym hlavným mestom kultúry. „Táto práca bude pre študentov obrovským  prínosom, pretože uvidia ako vzniká veľké predstavenie a dávame im šancu, aby v ňom realizovali svoje predstavy a nápady. Jedinečná možnosť pre  študentov konzervatória je workshop so skvelým japonským bábkarom Noriukim Sawou , za ktorý by inak zaplatili nemalé peniaze,“ hovorí  autorka projektu.

imaginacie_ke_78

Kým študenti konzervatória majú motív fauna a flóra, študenti ŠUV pracujú na postavách dobra a zla. „Spolupráca s neškolským prostredím je vždy vytrhnutím z inkubátora, pretože keď sem príde človek zvonku, ako pani Blaškovičová, je tá komunikácia so žiakom iná. Takéto prepojenie je fajn aj  v tom, že sa naši študenti prostredníctvom takéhoto projektu zviditeľnia spoločne so školou,“ pochvaľuje si spoluprácu MgA. Peter Čisárik riaditeľ ŠUV. Žiaci ŠÚU pod vedením pani učiteľky Kopkovej, mali za úlohu vytvoriť kostýmový návrh , pri ktorom sa čiastočne inšpirovali holandským maliarom Hieronymusom Boschom. Päť  z nich bude realizovaných aj v predstavení.

„Keď sa žiaci herectva oblečú do týchto kostýmov, budú sa môcť vyhrať so svojimi postavami a  dať im jasný charakter . Kostýmy vyzerajú fantasticky, pre divákov to bude ďalší  príjemný zážitok,“ pozýva na Imaginácie  asistent réžie Daniel Pikalík, ktorý  vyučuje na oboch školách.

„Na prácu na tomto projekte využívame aj niektoré vyučovacie   hodiny,  keďže to súvisí aj s naším učebným plánom.  Okrem toho študenti pracujú čiastočne aj mimo vyučovania,“ upresňuje riaditeľ košického Konzervatória Róbert Galovics. V predstavení bude napokon účínkovať osem študentov tejto školy. Záujem o projekt Imaginácie prejavilo dovedna tridsaťtri žiakov z oboch škôl.

 Edo Kopček, PR manažér Imaginácií

foto: Martin Baran (Imaginácie 2012)

imaginacie 2013 

 

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore