Tlačové správy

Po šiestich rokoch opäť Tempus Art v Rožňave

Mestské divadlo ACTORES, Občianske združenie ACTORES a Mesto Rožňava pripravujú IV. ročník Medzinárodného festivalu alternatívnych divadiel TEMPUS ART, ktorý sa uskutoční 12. – 15.septembra v Rožňave. Festival prichádza po šesťročnej prestávke a prinesie prehliadku zahraničných i slovenských divadelných produkcií. Festival znovu ožíva aj vďaka programu Terra Incognita – Krajina nespoznaná, ktorý je súčasťou projektu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013. Tempus Art je jedným z 13 kľúčových podujatí.

„V roku 1998 sa divadlo ACTORES zúčastnilo festivalu Liverpool International Theatre festival v Kanade, ktorý sa svojou formou a obsahom stal základom pre zorganizovanie obdobného festivalu TEMPUS ART na Slovensku. Jeho cieľom je naniesť formu a spôsob organizovania tzv. „rodinných“  festivalov v malých mestách, ktoré by podnietili mnohých  k vytváraniu obdobných stretnutí so zámerom vzájomnej komunikácie o nových rozmeroch v umení  formou slobodného vyjadrovania, za aké sa teatrálne umenie považuje. Veď všetci účastníci sú počas všetkých dní komunikátormi, diskutujúcimi, hodnotiacimi a zbierajúcimi nové skúsenosti,“ vysvetľuje riaditeľka festivalu a divadla Tatiana Masníková.

V tomto roku sa v hlavnom programe predstaví  13 divadiel z Ruska, Izraelu, Poľska, Českej republiky, Maďarska a Slovenska. Festival bude obohatený výstavami, pouličnými predstaveniami, koncertmi, predstaveniami pre deti v rámci cyklu Divadlo ako strecha kultúry, dokumentárnou tvorbou poslucháčov Akadémii umení v Banskej Bystrici a nočnými stretnutiami.

„Zámerom festivalu je vytvoriť prostredie vzájomnej komunikácie, vytvoriť priestor pre budúce medzinárodné projekty, ale aj diskutovať o duchovných rozmeroch v umení formou slobodného vyjadrovania. Obdobné festivaly v zahraničí v malých mestách majú jednu dominantu: mesto sa mení na sviatočný, umením dýchajúci priestor. Všetci si navzájom vychádzajú v ústrety a vzájomne diskutujú o živote, umení, názoroch, tradíciách, histórii, túžbach,“ dodáva predseda organizačného tímu Róbert Kobezda.

„Festival nových podnetov, tvorivosti, mladosti, festival podnecujúci, možno i vzrušujúci aj vyrušujúci, bude v historickom meste Rožňava. Tešíme sa z divadla národov, ktoré na niekoľko dní obsadia sály a námestie Rožňavy,“ konštatuje Tatiana Masníková.

Presný program festivalu nájdete na plagátoch alebo na www.tempusart.sk.

Predpredaj vstupeniek je v pokladni Mestského divadla ACTORES v Rožňave.

Rezervácie vstupeniek: 0917 676 223 alebo actores@actores.sk

 

Viac informácií:

Mgr. Tatiana Masníková – riaditeľka festivalu a divadla 0905560526

Róbert Kobezda – predseda organizačného tímu     0905440335

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore