Tlačové správy

Projekt ReŠtart Slovensko – online riešenia pre offline problémy spoločnosti

Máš pocit, že tejto krajine mrzne systém? Reštartuj Slovensko s nami! – vyzýva Centrum pre filantropiu v rámci druhého ročníka projektu ReŠtart Slovensko, ktorým chce zlepšiť fungovanie spoločnosti a pomôcť riešiť jej akútne problémy pomocou funkčných webových a mobilných riešení.

Projekt americkej neziskovej organizácie TechSoup Global prinieslo minulý rok Centrum pre filantropiu pilotne aj na Slovensko. Do prvého ročníka sa zapojilo 37 súťažiacich a sedem finalistov so svojimi projektami výrazne prispelo k riešeniu viacerých problémov v spoločnosti. Webové stránky Otvorené súdy (www.otvorenesudy.sk) napríklad stransparentnili pohľad na slovenské súdnictvo, Čierna listina neprijateľných zmluvných podmienok poskytla rýchlu kontrolu spotrebiteľskej zmluvy a upozorňuje na nefér podmienky (www.okospravodlivosti.sk), UniValue umožnilo hodnotiť kvalitu výučby vysokoškolských pedagógov (www.univalue.sk), aplikácia Parkujem ako debil zase dala možnosť nahlasovať nesprávne parkujúcich vodičov na stránku www.parkujemakodebil.blogspot.sk cez mobil… O úspešnosti týchto i ďalších projektov svedčí aj vysoká návštevnosť stránok či veľké počty stiahnutí aplikácie (viac o jednotlivých projektoch na stránke minulého ročníka súťaže www.restartslovensko.sk).

„Minulý rok bol pre nás taký krok do neznáma – a odozva verejnosti bola nad naše očakávania. Preto sme sa do projektu pustili aj tento rok. Na Slovensku máme obrovský potenciál vo využívaní energie a záujmu i nápadov ľudí zlepšovať svet okolo nich a ReŠtart Slovensko je nástrojom presne na tento účel,“ hovorí riaditeľ Centra pre filantropiu Boris Strečanský.  A keďže druhý ročník prináša aj viaceré novinky, dodáva: „V  tomto ročníku okrem tradičných tém ako efektívne nakladanie s verejnými prostriedkami, či zvyšovanie transparentnosti vo verejnom živote pribudli aj témy podpory sociálne znevýhodnených komunít a multikultúrneho spolunažívania.“

Súťaž bude tento rok prepojená s portálom Ľudiaľuďom a prihlasovanie nápadov prebehne na stránke restart.ludialudom.sk. „Tohtoročný Reštart odštartuje na prvom Kick off meetingu v Bratislave 23. septembra. Tam predstavíme samotnú súťaž, jej priebeh a pravidlá, prezentovať sa budú aj minuloroční finalisti, ktorí by mali hovoriť o svojich úspešných projektoch,“ hovorí projektový manažér súťaže Miro Lacko. Organizátori súťaž tento rok rozdelili na dve kolá. V prvom kole, od 23. septembra do 22. októbra, bude prebiehať prihlasovanie projektov. Zároveň bude verejnosť môcť odporučiť porote projekty do užšieho výberu, kam postúpi polovica z prihlásených nápadov s najvyšším počtom takýchto odporúčaní. „Z výberu projektov porota potom vyberie 10 najlepších, o ktorých bude opäť rozhodovať verejnosť hlasovaním od 30. októbra až do vyhlásenia konečných víťazov na záverečnom Gala podujatí v  decembri 2013,“ upresňuje priebeh druhého kola súťaže Miro Lacko.

Keďže cieľom súťaže je i prepojiť aktívnych ľudí, ktorí majú dobré nápady s tými, ktorí by ich dokázali v online prostredí zrealizovať, CpF hľadá aj dobrovoľníkov z IT, komunikačnej a marketingovej oblasti, ktorí by boli ochotní pomôcť tímom s programovaním a technickou realizáciou. Na prepájanie dobrovoľníkov s predkladateľmi projektov bude tento rok priamo slúžiť webová stránka restart.ludialudom.sk , kde budú projekty predložené.

Druhý ročník súťaže Reštart Slovensko realizuje Centrum pre filantropiu vďaka podpore Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

Centrum pre filantropiu je nezisková organizácia, ktorá už od roku 2002 prispieva k rozvoju občianskej spoločnosti a kultivácii darcovstva na Slovensku.

 Kontakt:

Centrum pre filantropiu, Kozia 11, 811 03 Bratislava, 0918/ 905 801

email: lacko@changenet.sk, brezinska@changenet.sk

 www.cpf.sk

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore