Tlačové správy

Origami pre Bielu noc skladajú v Košiciach všetci – deti, študenti, hendikepovaní, dôchodcovia i väzni

hk copyMedzi prvenstvá, ktoré sa zapíšu na konto aktuálnej Bielej noci/Nuit Blanche 2013, patrí aj participačné dielo mladej francúzskej umelkyne Mademoiselle Maurice. Bude vytvorené z 30 tisíc kúskov pestrofarebných origami a inštalované na stene Katovho domu Miklušovej väznice. Jeho kúzlo spočíva aj v tom, že účasť na tvorbe bude mať široká verejnosť. Tento týždeň na košických školách, internátoch, v detských kluboch ale aj v domovoch sociálnych služieb či väzniciach finišujú so skladaním potrebných skladačiek.

Mademoiselle Maurice žije v Paríži a vytvára svoje diela predovšetkým z papiera a nití. Ako sama hovorí, miluje ich tvárnosť a to, aké emócie dokážu diela z nich vyvolať, keď sú umiestnené vo verejnom priestore a búrajú mestskú jednotvárnosť. Staré japonské umenie skladania papiera – origami, ju oslovilo počas pobytu v Japonsku. V krajine vychádzajúceho slnka ju zastihli zemetrasenia, cunami aj výbuch jadrovej elektrárne vo Fukušime. Tieto tragické udalosti, spolu s príbehom dievčatka Sadako, ktorá podľa starej legendy verila, že ak poskladá tisíc papierových žeriavov (orizuru) uzdraví sa z leukémie, spôsobenej ožiarením z atómovej bomby, ju priviedli k vytváraniu street artových diel z origami.

Podieľať sa na jej umení dostali príležitosť ľudia nielen z Košíc aj celého kraja. Do skladania origami sa zapojilo takmer 20 košických základných škôl, študenti gymnázií, vysokoškoláci ubytovaní na košických internátoch, ale aj klienti z domovov sociálnych služieb DOMKO Košice, ANIMA Michalovce a SUBSIDIUM v Rožňave, návštevníci Rodinného centra Stonožka, študenti Školy úžitkového výtvarníctva, ale aj väzni z Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Košiciach. Bokom neostalo ani vedenie mesta Košice a jeho primátor Richard Raši, ako bývalý študent Gymnázia na Šrobárovej ulici, sa vráti na svoju stredoškolskú alma mater a v utorok 24. septembra spolu s jej súčasnými študentmi bude skladať origami pre Bielu noc.

Tím Bielej noci z organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 však pozýva k spolupráci každého, kto sa chce pripojiť „Privítame skutočne všetkých. Vzhľadom na veľkoleposť diela pripravujeme v Kasárňach/Kulturparku v stredu, 25. septembra, od 17:00 hodiny verejný workshop, na ktorom ľudí naučíme a spoločne s nimi budeme origami vyrábať. Pozvaný je každý, kto má chuť sa k nám pripojiť. Môžu sa prihlásiť aj na e-mailovej adrese alexandra.varcholova@kosice2013.sk a pošleme im potrebné inštrukcie,“ zdôraznila kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková.

Inštalácia Mademoiselle Maurice vzniká vďaka podpore Košického samosprávneho kraja z programu Terra Incognita. „Pre nás je veľmi dôležitá spolupráca aktérov v oblasti kultúry. Nechceme, aby existencia a rozvoj tejto oblasti bola len na „kultúrnikoch“, na profesionáloch, ktorí sa v kultúre pohybujú a pracujú,“ uviedla vedúca odboru kultúry a cestovného ruchu KSK Jana Kovácsová a spresnila, že tento nápad vnímali najmä ako možnosť zapojiť školy a zariadenia sociálnych služieb. „Zvlášť, ak si uvedomíme, že výchova cez umenie je zmysluplná. Nielen pre chorých, ale aj pre zdravých. Je to nástroj na pozdvihnutie ducha, mysle, ale aj na rozvoj zručností a remeselnej tvorby. V našom dlhodobom programe Terra Incognita je spolupráca aktérov nosná. Aj spolupráca takých, ktorí doteraz navzájom nespolupracovali. Veľmi sa na výsledok tešíme a veríme, že skúsenosti budeme môcť využiť aj inokedy, pretože je to aj pre nás pilotný projekt, na ktorom by sme chceli stavať. Sme zriaďovateľmi stredných škôl, zariadení sociálnych služieb a kultúrnych inštitúcií a to je potenciál, na ktorom sa dá stavať,“ dodala J. Kovácsová.

Dielo bude jedným zo šestice, ktoré vytvoria francúzski umelci a ktoré uvidíme na tohoročnej Bielej noci v Košiciach aj vďaka faktu, že hlavným partnerom Bielej noci 2013 je Francúzsky inštitút na Slovensku/Institut Français de Slovaquie. Významnú partnerskú podporu Bielej noci poskytuje aj Francúzska aliancia v Košiciach, VSE RWE Group a EU Japan Fest.

ZÚČASTNENÍ na tvorbe origami pre Bielu noc/Nutit Blanche 2013 v Košiciach:

Základné školy: ZŠ Gemerská 2, ZŠ Belehradská 21, ZŠ Tomášikova 31, ZŠ Bukovecká 17, ZŠ Kežmarská 30, ZŠ Kežmarská 28, ZŠ Bruselská 18, ZŠ Postupimská 37, ZŠ Krosnianska 2, ZŠ Mateja Lechkého, ZŠ Ľudovíta Fullu, ZŠ Námestie Laca Novomeského, ZŠ Trebišovská 10, ZŠ Spojená škola, Vojenská 13,

Gymnáziá: Gymnázium Šrobárova, Gymnázium Milana Rastislava Štefánika, Gymnázium Alejová,

Školské internáty: Školský internát Medická 2, Školský internát Antona Garbana, Werferova 10, Školský internát Považská 7,

Domovy sociálnych služieb v Košickom samosprávnom kraji: DSS DOMKO Košice, DSS ANIMA Michalovce, DSS SUBSIDIUM Rožňava,

Osobnosti: primátor mesta Košice Richard Raši, viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová,

Iní: Rodinné centrum Stonožka Košice, Škola úžitkového výtvarníctva Košice, Ústav na výkon väzby a Ústav na výkon trestu odňatia slobody Košice.

UPOZORNENIE: Zoznam tvorcov origami nie je kompletný, pretože sa naň postupne dopĺňajú všetci, ktorí sa pripojili a majú radi košickú Bielu noc…

Viac o Mademoiselle Maurice nájdete na:

http://www.mademoisellemaurice.com/

http://vimeo.com/50287305
http://www.doba.sk/2013/06/13/farebne-origami-street-art-diela-zaplavuju-ulice-francuzska/
http://www.doba.sk/2012/05/26/duhove-origami-z-parizskych-ulic/

Kontakt pre médiá:

Zuzana PACÁKOVÁ, kurátorka

Tel: +421 905 659 356

e-mail: zuzana.pacakova@kosice2013.skwww.biela-noc.sk

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore