Po prvýkrát na Slovensku Svetový kongres esperanta 2016 bude v Nitre

Dátum - Čas
27. 05. 2015 - 12:30 - 13:30

Miesto konania
zasadačka Združenia miest a obcí Slovenska


Pozývame Vás na tlačovú konferenciu, ktorej témou budú informácie k 101. Svetovému kongresu esperanta na Slovensku, ktoré bude organizovať  Mestský úrad v Nitre v spolupráci so Slovenskou esperantskou federáciou.

Vystúpia:

Jozef Dvončo, primátora mesta Nitra

Stanislav Marček, predsedu Slovenskej esperantskej federácie

Peter Baláž, predsedu organizačného výboru a koordinátora  združenia Edukácia@Internet

Jozef  Reinvart,  tajomníka organizačného výboru pre zahraničné a diplomatické vzťahy a odborné zabezpečenie podujatí

Medzinárodný jazyk esperanto má na Slovensku tradíciu od roku 1907, no Svetový kongres esperanta sa v krajine pod Tatrami bude konať vôbec po prvýkrát. Hostiteľským mestom 101. ročníka bude Nitra.

Približne 2000 až 2500 ľudí z celého sveta sa 23. – 30. júla 2016 stane súčasťou konferencií, výstav, koncertov a ďalších podujatí v rámci celosvetového esperantského kongresu pod Zoborom.

Nitra bude otvárať druhú storočnicu kongresov po minuloročnom víťazstve nad Lisabonom, o ktorom rozhodol Svetový esperantský zväz – Universala Esperanto-Asocio (UEA) so sídlom v Rotterdame. Hlavným organizátorom za slovenskú stranu je Slovenská esperantská federácia (SKEF), ktorá v úzkej spolupráci s mestom Nitra pritiahla kongres na Slovensko. „Pre Slovensko je to výnimočná príležitosť prezentovať sa i zviditeľniť matku slovenských miest – Nitru,“ hovorí Peter Baláž zo SKEF-u. Podľa neho bude mať Svetový kongres esperanta pozitívny dopad nielen na obraz Slovenska vo svete, ale osožný bude aj pre miestny turizmus.

Ľudí zo 117. krajín sveta, ktorí sa na 101. ročník esperantského kongresu chystajú, spája – ako inak – esperanto. Ani na Slovensku nie je myšlienka nediskriminačného jazyka novinkou – ešte v roku 1907 vyšla prvá učebnica esperanta v slovenčine vďaka tolstojovcovi Albertovi Škavranovi. Esperantu sa na Slovensku venovali aj také osobnosti ako Ján Valašťan-Dolinský či Martin Benka. Ciele esperantistov boli spísané v siedmich bodoch v tzv. Pražskom manifeste. V tradícii sa pokračuje aj dnes – od roku 2007 sa v rôznych slovenských mestách každoročne koná Letná škola esperanta s účasťou vyše 200 ľudí z približne 25 krajín sveta. Zaujímavosťou je, že prvý album skupiny TEAM bol nahraný v esperante a je známy medzi esperantistami po celom svete. Esperantisti sú však aktívni aj vo vzdelávacej oblasti, napr. za najväčším portálom na výučbu slovenčiny pre cudzincov slovake.eu stoja tiež nadšenci tohto medzinárodného jazyka.

Momentálne je podujatie vo fáze príprav. „Dokonalá a efektívna spolupráca je podmienkou pre úspešný priebeh kongresu, aby boli spokojní ako účastníci, tak aj organizátori. Slovensko by takúto šancu prezentovať sa pred zahraničím malo využiť na 100%,“ dopĺňa Baláž. Záštitu nad 101. Svetovým kongresom esperanta prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska a zaujímavosťou je, že bude prebiehať počas nášho predsedníctva v Rade EÚ, čo chcú organizátori využiť.

Za Mestský úrad   primátor Nitra Jozef Dvonč

ZA Slovenskú esperantskú federáciu  (SKEF) Peter Baláž

 

Poloha na mape

Načítanie mapy…

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore