Tlačové správy

EUROVENOM 2019 o plazoch zo všetkých strán

Prvú komplexnú konferenciu zameranú na herpetológiu, vedu zaoberajúcu sa štúdiom plazov, organizuje 27. a 28. septembra 2019 Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVLF) ako súčasť podujatí k 70. výročiu svojho založenia.

Medzinárodná herpetologická konferencia Eurovenom 2019 počas dvoch dní prinesie prednášky špičkových odborníkov z celého sveta, ktoré sú výsledkom vedeckého výskumu, ale i skúseností z praxe v živej a divokej prírode. Zamerajú sa na tri hlavné okruhy záujmu –herpetológiu venovanú jedovatým plazom, veterinárnu medicínu plazov a všeobecnú herpetológiu. Vedeckými partnermi konferencie sú UVLF, UPJŠ a Slovenská veterinárna asociácia. O výber a pozvanie špičkových svetových odborníkov sa postarali členovia organizačného výboru Milan Oselský (Herpetolog.sk), Miloš Halán (UVLF) a Ray Morgan (Africká spoločnosť pre venimológiu).

„Našim cieľom je robiť osvetu a priblížiť oblasť zoológie, ktorá sa venuje plazom. Zároveň sme sa rozhodli odštartovať spoluprácu s medzinárodne uznávanými odborníkmi a dať šancu študentom, ale i ďalším záujemcom, aby si mohli vypočuť popredných expertov, ktorí sa venujú jedovatým hadom, veterinárnej medicíne, ale aj biológii a chovu plazov. Tieto oblasti záujmu sú väčšinou oddelené. Nám ide o to, aby sme ich spojili a pozreli sa na problematiku plazov komplexne, z viacerých odborných stránok,“ vysvetľuje Miloš Halán z katedry epizootológie a parazitológie Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Všeobecné verejné povedomie nielen na Slovensku je väčšinou namierené proti hadom a iným plazom – najmä jedovatým. Širokej verejnosti je málo známe, že hady prinášajú aj úžitok, že ich jed môže aj liečiť a pomáhať ľuďom. Majú schopnosť udržať kontrolu nad populáciou hlodavcov, sú dôležitým článkom pri udržiavaní ekologickej rovnováhy a neposlednom rade ich obávaný jed sa dá použiť ako základ pre nové liečivá v boji proti chorobám. V Košiciach existuje dobré zázemie, ktoré organizátorov podporilo v ich myšlienke. Na univerzite sa vyučuje predmet choroby plazov, pôsobia tu odborníci, ktorí sa problematike venujú. Dlhoročné aktivity prostredníctvom Združenia priateľov herpetofauny vyvíja známy herpetológ a spoluorganizátor konferencie Milan Oselský, ktorý organizuje aj akvaristické a teraristické burzy.

Chceme dať šancu študentom, odborníkom i ďalším záujemcom, ktorí sa problematike venujú. Na Slovensku ani v okolitých krajinách sa konferencia podobných rozmerov nekoná. Existujú menšie formáty, ktoré sa venujú problematike čiastkovo, workshopy venované plazom, podujatia v rámci veterinárnej medicíny exotických zvierat,“ hovorí Miloš Halán. Na začiatku myšlienky bol zámer zorganizovať komplexné podujatie, na ktorom problematiku plazov preberú účastníci z každej strany aj vďaka účasti špičkových odborníkov z celého sveta. „Podarilo sa nám ich dostať do Košíc hlavne vďaka osobným kontaktom a kontaktom našich priateľov. Ide skutočne o špičku vo svete plazov. Točia filmy pre najznámejšie prírodopisné kanály, venujú sa kurzom manipulácie s plazmi, spolupracujú s organizáciami v krajinách, kde je vysoký výskyt plazov a pomáhajú pri ochrane ich obyvateľov. Stretnúť sa priamo s týmito ľuďmi je pre herpetológa sviatok.“

Osobnosti na medzinárodnej konferencii EUROVENOM 2019:

David A. Warrell – emeritný profesor tropického lekárstva a čestný člen St. Cross College na Oxfordskej univerzite, hlavný vedecký pracovník Spojeného kráľovstva, výskumný pracovník, ktorý pôsobí na univerzitách v Melbourne, Mjanmarsku, Peru a je členom mnohých svetových organizácií.
Mark O’Shea – profesor herpetológie na University of Wolverhampton vo Veľkej Británii a kurátor plazov vo West Midland Safari Park vo Veľkej Británii. Medzinárodne uznávaný televízny moderátor, terénny herpetológ so skúsenosťami vo viac ako 40 krajinách na šiestich kontinentoch. spoluautor mnohých akademických prác a autor šiestich kníh, natáča filmy pre Discovery Channel.
Zdeněk Knotek – vedúci Kliniky vtákov a exotických zvierat na Veterinárnej fakulte Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne. Člen odborných združení a zoskupení. Ako hosťujúci profesor vyučuje na univerzitách v Budapešti, Kodani, Istanbule, Košiciach, Ľubľane, Porte, Lisabone, Utrechte, Sydney, Viedni, Varšave, West Lafayette (USA), Denpasar (Indonézia).

Leslie Boyer – zakladateľka a riaditeľka inštitútu VIPER (Venom Immunochemistry, Pharmacology and Emergency Response, emeritná profesorka na University of Arizona College of Medicine. Pravidelne sa objavuje v televíznych reláciách National Geographic, Discovery Channel.
Ray Morgan – špecialista na vedeckú komunikáciu v odbore plazov. Autor The Venom Interviews, prvého dokumentu svojho druhu venovaného jedovatým plazom. Pracuje na sérii vzdelávacích videí, ktorá má pomôcť zdravotníckym pracovníkom v subsaharskej Afrike.

Thea Litschka-Koen – odborníčka na čiernu mambu, pôsobí vo Svazijsku. Zakladateľka nadácie Antivenom Swazi Trust Foundation, ktorá získava peniaze na nákup protijedov, lekárskeho vybavenia, lekárskeho materiálu a ďalších pomôcok, vedie sympóziá o liečbe pre miestnych lekárov a zdravotníkov. Je členkou svazijskej národnej poradnej skupiny pre hady. BBC. Vedie kurzy manipulácie s plazmi.

Sterrin Smalbrugge – holandská ekologička a herpetologička, skúma plazy po celom svete. Medzi jej študijné témy patria vzťahy plazov a životného prostredia a potenciálne účinky zmeny klímy na život krokodílov. Vo vzdelávacích kurzoch šíri posolstvo, že plazy si zaslúžia ochranu rovnako ako iné druhy zvierat. Vedie kurzy manipulácie s plazmi.

Petr Nečas – český herpetológ s vášňou pre chameleóny strávil 33 rokov cestovaním po Európe, Afrike, Madagaskare, Arabskom polostrove, Indii a USA, aby ich študoval vo voľnej prírode a v zajatí. Autor desiatok vedeckých článkov a herpetologických kníh.

Podrobný program na http://eurovenom.com/

Kontakt:
MVDr. Miloš Halán, PhD., katedra epizootológie a parazitológie, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie Košice

0915 984 667

 

Mgr. Zuzana Bobriková, hovorkyňa

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie

Komenského 73, 041 81 Košice

zuzana.bobrikova@uvlf.sk
+421 917 869 914

www.uvlf.sk

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore