Tlačové správy

Výstava bonsajov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach priblíži návštevníkom starobylú ázijskú kultúru

Už v piatok 3. mája 2024 sa začne v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) v spolupráci s Bonsai centrom Košice a Bonsai klubom Košice výstava pod názvom Cassovia Bonsai, ktorá bude pre návštevníkov sprístupnená do 5. mája 2024 denne medzi 9. a 17. hodinou.

Na výstave návštevníci uvidia viac ako 60 unikátnych stromov, pričom vystavovatelia si dali záležať na kvalite vystavovaných drevín.  Okrem bonsajov budú vystavované aj kimoná a japonské meče vo vestibule hlavnej budovy. V tomto roku budú vo väčšom množstve odprezentované bonsaje veľkosti SHOHIN a zaujímavá bude určite takisto prezentácia menej známeho starobylého ázijského umenia SUISEKI. „V rámci trinásteho ročníka výstavy, na ktorej budú zastúpení vystavovatelia zo Slovenska, Česka i Maďarska, budú môcť návštevníci obdivovať dreviny pochádzajúce z našich lesov, ale aj druhy z ďalekých krajín. Výstava bude okrem tradičnej poradenskej činnosti, predaja izbových aj vonkajších bonsajov či príslušenstva, ktoré je potrebné k pestovaniu a ošetrovaniu bonsajov, spestrená aj programom vo forme prednášok pod vedením odborníkov z danej oblasti,“ informuje riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v  Košiciach prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD.

V sobotu 4. mája sa od 9.00 h do 12.00 h uskutoční  súťaž v tvarovaní bonsajov pre vopred prihlásených účastníkov. Poobedňajší program bude venovaný prednáškam, o 14.00 h vystúpia Martina Vyhlídalová a Vladimír Kamocsai s prednáškou na tému SUISEKI, od 15.00 h bude program pokračovať prednáškou Igora Bártu, prezidenta Európskej asociácie SUISEKI na tému Miniatúrne stromčeky – SHOHIN. „SUISEKI sú malé, prirodzene   sa vyskytujúce alebo tvarované prírodné kamene. Samotné podložky pod kamene sú z dreva a pre každý kameň sa vyrábajú presne na mieru. Podložka nazývaná DAIZA musí kameň vhodne dopĺňať svojím tvarom aj farbou. Ide o zaujímavú formu ázijského umenia, preto som veľmi rád, že k nám zavítajú odborníci, ktorí nám o danom umení prezradia viac,“ objasňuje Juraj Szabó, majiteľ Bonsai centra Košice.

V máji čakajú na návštevníkov Botanickej záhrady UPJŠ ďalšie zaujímavé aktivity.     „V piatok 10. mája pozývame do botanickej záhrady záujemcov na jarnú časť Dňa otvorených dverí a v sobotu 11. mája sa môžu záujemcovia tešiť na Swap, čiže výmenu rastlín. V druhej polovici mesiaca pripravujeme pre návštevníkov už tradičnú a veľmi žiadanú motýliu šou, ktorá potrvá až do konca júna. O všetkých pripravovaných podujatiach budeme priebežne informovať na našej webovej stránke a sociálnych sieťach,“ dopĺňa a na ďalšie podujatia do botanickej záhrady pozýva prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD.

Botanická záhrada ako výskumné a pedagogické pracovisko Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach patrí medzi tri slovenské univerzitné botanické záhrady, pričom jej rozlohou, ako aj rozsahom zbierkového fondu sa pýši titulom najväčšej botanickej záhrady na Slovensku. V tomto roku oslávi 74. výročie od svojho založenia, aj keď prívlastok univerzitná jej patrí až od januára 1964.

Mgr. Laura Hoľanová, tlačový referent a hovorca UPJŠ v Košiciach

 

V prípade záujmu o podrobnejšie informácie kontaktujte:

RNDr. Andrea Fridmanová, PhD.

Zástupkyňa riaditeľa pre vonkajšie vzťahy Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach

Mánesova 23, 043 52 Košice

E-mail: andrea.fridmanova@upjs.sk

Tel.:   + 421 55 234 1672, mob.: +421 917 137 463

Web: Medzinárodná výstava CASSOVIA BONSAI

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore