Aktuality

Podpora ukrajinským kolegom novinárom

LIST OD UKRAJINSKÝCH KOLEGOV!!!!

Milí kolegovia! Sme ukrajinskí žurnalisti, ukrajinské ženy. Žiadame vás o pomoc, ktorú potrebujeme ako nikdy predtým. Dnes v našom hlavnom meste autority zabili piatich protestujúcich a opätovne napadli novinárov. Rozbesnená polícia ich mlátila obuškami, používajúc paralyzéry a plynové granáty, slzný plyn a strieľala vodnými delami a strelnými zbraňami. Toto používali aj proti médiám, bezbranným ženám a starým ľuďom. 17. januára prezident Ukrajiny Viktor Janukovič podpísal zákony, prispôsobené Najvyššej Rade, týkajúce sa  práv opozície a medzinárodných komunít, zvané sloboda prejavu, ľudské práva a obmedzenie demokracie. Týmto zákonom Vláda zakázala ukrajinským novinárom získavať a rozširovať informácie o polícii, prokurátoroch a sudcoch, ktorí porušovali naše práva pre investigatívnu žurnalistiku. Taktiež sa rozhodli zakázať slobodu slova pre bežných obyvateľov (napríklad ktorí šíria informácie cez sociálne siete). Od začiatku Revolúcie sa uskutočnilo vyše 100 útokov a prípadov zastrašovania novinárov. Teraz sa vás pýtame nie ako novinárov, ale ako obyčajných žien. Sme hrdé na našich mužov, ktorí bránia práva v slobodnej krajine.  Ale potrebujeme ich živých! Žiadame vás, aby ste šírili pravdu o diktátorstve, ktoré uväznilo našu nádhernú Ukrajinu, o vrahoch, únoscoch a mučení, čo je zločinom proti ľudskosti na Ukrajine. Prosíme vás, aby ste zavolali  svetové media, aby zachytili udalosti v Kyjeve a pomohli nám poraziť zločinecké orgány. Pridávame aj nejaké videá, ktoré dokazujú brutalitu policajných zložiek, vedených vládou. Ak potrebujete akékoľvek ďalšie príspevky, dajte nám vedieť! Budeme sa tešiť tejto spolupráci a poskytneme vám tie najnovšie informácie o našej krajine.

Iryna Kravchuk, Viktoriya Mazur, Anna Kalenska, Yana Grishkina, Oksana Lanskya, Olesia Kovaľ a ďalší.

Ukrajinská vláda a parlament výrazne obmedzili práva novinárov v tejto krajine. Sloboda prejavu , vrátane slobody médií je jednou zo základných podmienok skutočne demokratickej spoločnosti, verejnosť má právo na Ukrajinu z médií úplný a objektívny obraz o dianí a dozvedieť sa všetky dôležité skutočnosti. Toto právo bolo narušené silou zhora. Preto vznikla rezolúcia, ktorú podporili novinári z Regionálnej organizácie Slovenského syndikátu novinárov v Prešove, priamo na Ukrajine (19. 1. 2014).

Rezolúcia

(Pridal: M. Frank, RO SSN Prešov)

Komentáre

komentárov

4 komentáre

4 Comments

 1. Zlatica

  24. januára 2014 at 10:58

  … a čo takto podporiť slovenských novinárov?

  • Samuel

   7. marca 2014 at 22:21

   Pani Zlatica prepacte, ale to ste mysleli fakt vazne? To je vela ludi na Slovensku tak zahladenych len na seba? Cestne povedane mi je velmi luto ked ludia reaguju tak, ako ste zareagovali vy. Ja osobne som Slovak, no zijem uz niekolko rokov na Ukrajine a ta praca co tu novinari odvadzaju, a za akych okolnosti ju robia si zasluzi minimalne nasu poklonu.
   Pani Zlatica neprajem Vam a ani Vasim blizskym, aby ste sa v zivote dostali do takej situacie ako mnohi ludia na Ukrajine. Nech sa Vam dari v osobnom aj profesionalnom zivote, S pozdravom Samuel Bogar.

 2. Olesia Koval

  24. januára 2014 at 15:54

  Thank you! This is newer list of journalists

  ukrainian journalists (update):
  Viktoriya Mazur, Anna Kalenska, Yana Grinskina, Oksana Lanskaya, Olesia Koval’, Iryna Kravchuk, Ivanna Sogor, Natalya Kornienko, Natalya Khomyak, Antonina Okinina, Hanna Chertova, Yaryna Matviychuk, Olga Kolgusheva, Kateryna Avramchuk, Tetyana Danylenko, Mariana Pietsukh, Natalka Yakymovych, Iuliia Bankova, Lera Burlakova, Nastya Stanko, Oksana Hmelyovska, Marina Kolesnichenko, Nastya Melnychenko, Lilia Shutiak, Natalia Petrynska, Viktoria Matola, Viktoria Mamotyuk, Tetyana Ivanchenko, Tata Bereziuk, Nastya Snizhna, Svitlana Kozlenko, Natalya Mazur, Nina Grushetska, Oksana Guzynets-Mudrick, Natalya Golomidova, Natalya Kotskovych, Ganna Myronenko

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore