Tlačové správy

Súčasný tanec v podaní banskobystrického súboru vyvolal úsmev i smútok

Globálne otepľovanie, syndróm vyhorenia, ignorancia, neustále ponáhľanie sa či strach z ľudského kontaktu. To všetko mohli vidieť a cítiť tí, ktorí sa prišli v nedeľu 13. septembra 2015 podvečer pozrieť na autorské predstavenie Divadla Štúdio tanca do Kasární/Kulturparku. Známy, doma i v zahraničí oceňovaný súbor zavítal do Košíc v rámci festivalu New Dance Days. Podujatie pokračuje aj v pondelok 14. septembra 2015.

Úsmevná, no zároveň smutná fraška poukazuje na rôzne civilizačné choroby a problémy, ktoré momentálne sužujú ľudstvo. Zobrazuje ich s nadhľadom, humorom, no autenticky a vyzýva tak divákov k zamysleniu. Môžu sa nájsť v každej z postáv – v navonok silnej žene, ktorá potrebuje svoju cigaretu, aby sa cítila „v pohode“, v neúnavných ekoaktivistoch znečisťujúcich prírodu, v mužovi, ktorý má svoj cieľ na dosah, no nakoniec to aj tak vzdá. „Sme takí mocní, že dokážeme ovplyvniť toto? Je to naša chyba? Je to chyba?“ pýtal sa režisér predstavenia v programovom bulletine. Namiesto odpovede, ktorú si každý divák odniesol so sebou, dostal spolu s účinkujúcimi od košického publika veľký potlesk.

Tanečníci z Banskej Bystrice zostávajú v metropole východu ešte jeden deň. V pondelok 14. septembra 2015 povedú v Kasárňach/Kulturparku workshop súčasného tanca určený širokej verejnosti. Začína sa o 10:30 hod. a pozvaný je naň každý, kto sa chce naučiť hýbať tak trochu inak.

Posledné dve predstavenia festivalu súčasného tanca vezmú divákov do budúcnosti aj do vlastného vnútra. Jana Tereková a Bees-R vo svojej choreografii Creation 2014 predvedú tanec inšpirovaný poéziou známeho slovenského básnika Michala Habaja.

MICHAL HABAJ: Letný deň:

nostalgia v temných lesoch: v húštinách a kroviskách:

kyborgovia: oceľovosnedé konštrukcie:

s plnými ústami lesných jahôd dumajú:

čože to bola tá fujara: kto bol to honelník:

dal by som si žinčice: ale ikona ovečky

na oceľovom plášti kyborgovom: nezamečí:

v diaľ sa nerozbehne: ó veru nie: ikona ovečky

nenasýti ducha ani telo: ikona ovečky iba pláva

dejinami: odevného priemyslu: iba zdobí múry:

rozpadávajúcich sa miest: iba nemo hľadí:

na modré nebo: ktorým plávajú biele ovečky:

obláčiky obláčiky: volá kyborg: neutekajte

pred pohľadom mojich očú: volá a rukou

si utiera pot z čela: jeho ústa sú čierne:

černice to sú tie černice.

Bodkou na záver bude multižánrové predstavenie Petry Fornayovej Všetko čo mám rada. Mladá tanečnica hľadá prostredníctvom choreografie, textu, obrazu a odkazu odpoveď na otázku: „Čo mám rada? Čo ma robí šťastnou?“ a ponúka tak všetkým divákom návod na zlepšenie nálady. Ste srdečne pozvaní.
Kontakt pre médiá:

Lucia POTOKÁROVÁ

lucia.potokarova@k13.sk +421 917 178 461

 

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore