Tlačové správy

V Košiciach sa stretnú betlehemskí pastieri z troch krajín

Cez víkend bude metropola Košického kraja plná betlehemských pastierov. Kultúrne centrum údolia Bodvy a Rudohoria (KCÚBaR) organizuje 5. a 6. decembra 2015 v Košiciach a v obci Janík Medzinárodné stretnutie betlehemských pastierov. Vianočnú atmosféru s tradičnými zvykmi predstavia kolektívy zo Slovenska, Rumunska a Maďarska.

Uchovávania tradičných kultúrnych hodnôt má pre dnešného človeka veľký význam. Uvedomujú si to aj organizátori z Kultúrneho centra údolia Bodvy a Rudohoria, ktorí sa snažia zoznamovať širokú verejnosť s rôznymi tradičnými remeslami, oživovať zvyky predkov v spoločnosti miestnych a zahraničných aktérov a remeselníkov. K vianočným zvykom vo všetkých krajinách pod karpatským oblúkom neodmysliteľne patria betlehemskí pastieri. Každá obec, každý kraj a národ však majú v hraní betlehemskej scénky svoje originálne a jedinečné prvky. Preto bude zaujímavé sledovať, v čom sa líšia a v čom sú spoločné.

„Betlehemskí pastieri sa v obci Janík stretávali už pätnásť rokov. Keďže ide o veľmi zaujímavé podujatie, ktoré má veľký ohlas, rozhodli sme sa predstaviť ho aj v širšom rozmere. Po prvýkrát ho preto naše kultúrne centrum organizuje aj v Košiciach,“ hovorí riaditeľ Kultúrneho centra údolia Bodvy a Rudohoria Michal Kupec. „Z nášho pohľadu je mimoriadne dôležité, že tradícia betlehemských pastierov je v údolí Bodvy stále živá. V mnohých obciach sú jasličkári aktívni a v čase Vianoc navštevujú domácnosti. Bez tejto tradície si to nevedia predstaviť napríklad obyvatelia Turnianskej Novej Vsi. Jedinečný je aj najstarší anjel z Hosťoviec – starý pán, ktorý má 90 rokov, okrem toho že je v betlehemskej hre anjelom, stále vlastnoručne vyrába kačacie pierka, ktoré sa pri vinšovaní používajú a odovzdáva túto tradíciu aj mladým ľuďom.“

V Košiciach, na nádvorí Rodošto na Hrnčiarskej 7, sa program začína v sobotu 5. decembra 2015 o 13:00 hodine. Domáce i zahraničné kolektívy predstavia svoj krátky program s tematikou betlehemských pastierov. Diváci uvidia dospelých jasličkárov z Rumunska z Györgyfalva (Gheorghieni), kolektívy z Maďarska z obcí Ópály, Gencsapát a Csátalja. Slovensko zastupujú obce Závadka, Janík, Hosťovce, Péder a Turnianska Nová Ves. V priestoroch Východoslovenského múzea v areáli Rodošta budú v tom čase aj remeselnícke tvorivé dielne. Svoju tvorbu predstavia remeselníci z Košického kraja. Zároveň tu otvoria výstavu „Tvorivý domov“, ktorá je prezentáciou výrobkov klientov domovov sociálnych služieb. Pri ich výrobe použili špecifické prvky tradičnej ľudovej kultúry Abova, Zemplína, Spiša i Gemera.

Stretnutie betlehemských pastierov sa skončí o 16:00 hodine, betlehemci sa v sprievode mestom presunú od k Máraiho štúdiu na Timonovej ulici, kde budú pokračovať remeselnícke trhy. O 17. hodine sa deti budú môcť v tanečnom domčeku naučiť tance z Magyarpalatky, tanečný dom pre dospelých bude pokračovať po 21. hodine po večernom galaprograme jubilujúceho folklórneho súboru Ilosvai z Veľkej Idy. Ten bude na javisku Divadla Thália od 19. hodiny. Spolu s ním vystúpi aj skupina Szalonna és Bandája z Budapešti.

Betlehemskí pastieri sa v nedeľu presunú do obce Janík na už 16. ročník stretnutia betlehemcov. Podujatie sa začína bohoslužbou o 10:00 hodine, po nej sa predstavia jednotlivé skupiny.

Zuzana Bobriková, hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja

Úrad Košického samosprávneho kraja

Tel.:       055 72 68 128       Mobil:       0918 766 001

E-mail:   zuzana.bobrikova@vucke.sk   www.vucke.sk

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore