Tlačové správy

Záver literárneho festivalu sa blíži

Počet večerných čítaní v rámci literárneho festivalu Mesiac autorského čítania sa nezadržateľne blíži k záveru. Od začiatku júla sa v LitParku, pobočke Knižnice pre mládež mesta Košice, prezentoval výber španielskych, ukrajinských, poľských, ale aj českých a slovenských autorov. Známe i menej známe mená pritiahli rôznorodé publikum a na svoje si prišli „literárni fajnšmekri“ ale aj tí, ktorí sa o literatúru zaujímajú iba okrajovo. Veď zažiť čítanie autorov, ocenených mnohými svetovými prestížnymi literárnymi cenami nie je každodennou záležitosťou.

Po stretnutiach s básnikmi ako Ján Litvák, Mária Ferenčuhová, Karmele Jaio alebo Richard Arregi zaujali autori detektívnych románov alebo trilerov Domingo Villar, Rosa Ribas alebo Jordi Llobregat a zástupcovia pre nás takmer neznámej komiksovej literatúry, ktorú reprezentovali Alfonzo Zapico či Harkaitz Cano. Hlboký dojem v poslucháčoch určite zanechali ukážky z diela Piotra Pazińského, ktorý sa vo svojej tvorbe vracia k téme holokaustu, ako aj Petra Gettinga, nositeľa Plakety tolerancie. Márius Kopcsay nás pobavil svojimi ironickými príbehmi z každodenného života a Vanessa Montfort svojim priznaním, že podľa nej New York existuje iba v alternatívnom svete. Na svoje si prišli aj priaznivci hororu rozhovorom s Łukaszom Orbitowskim. Na poslucháčov veľmi zapôsobili silné básne Iryny Cilyk, rovnako ako jej silné slová o vojne na Ukrajine: „Na Ukrajine akoby sme žili v dvoch paralelných svetoch. Niektorých sa vojna vôbec nedotýka, iných priamo bytostne. Žiaľ, pre dnešné deti sa vojna stáva samozrejmosťou. A to ma desí.“

Festival graduje

I keď by sa po tomto výpočte mien zdalo, že Mesiac autorského čítania nemá už čím prekvapiť, opak je pravdou. V závere festivalu sa ešte predstaví Andrej Ljubka, predstaviteľ mladej generácie ukrajinských básnikov, jeden z kurátorov literárneho festivalu Kyjivski lavry. Českú literatúru budú reprezentovať poetky Jana Orlová a Irena Šťastná, nominantka tohtoročnej Magnesie Litery, ako aj organizátorka knižného veľtrhu Markéta Hejkalová. „Hviezdou festivalu bude určite Rosa Montero (30.7.), známa novinárka a spisovateľka, ktorá už ako sedemnásťročná, začala štúdium filozofie na univerzite v Madride“, hovorí riaditeľka knižnice, Iveta Hurná. „Záver festivalu bude patriť Jurij Izdrykovi, ukrajinskému spisovateľovi, básnikovi, esejistovi, prekladateľovi, maliarovi, kulturológovi a hudobníkovi, ktorý vystúpi spoločne zo svojou kapelou DRUMTYJÁTR.“

Festivalová súťaž stále pokračuje

Do tohtoročnej festivalovej súťaže sa zapojili tak pravidelní návštevníci festivalu ako aj návštevníci webovej stránky knižnice či priatelia knižnice na Facebooku. „Všetky informácie o súťaži boli pravidelné uverejňované na našich stránkach spolu s aktuálnymi súťažnými otázkami daného týždňa. Teraz nás už čaká posledné súťažné kolo. Jeho výhercu vyžrebujeme počas posledného večera 3. augusta 2016“, dodáva Iveta Hurná.

Festival sa koná pod záštitou veľvyslanca Španielskeho kráľovstva na Slovensku, Félixa Valdésa a primátora mesta Košice, Richarda Rašiho. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Výstavu Miguela de Cervantesa sprostredkovalo Španielske veľvyslanectvo v Bratislave.
Dôležité upozornenie:

V piatok 29. júla 2016 dochádza k zmene v programe festivalu MAČ. Z dôvodu prebiehajúceho programu Leto v parku (koncert Jany Kirschner v areáli Kasární/Kulturparku o 19:30 hod.) bude večerné čítanie posunuté. Čítanie začne o 17:30 hod. a skončí o 19:30 hod. (namiesto pôvodných časov 18:00 – 20:00 hod.)

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore