Tlačové správy

Včelárstvo v košickej Botanickej záhrade

Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach organizuje v spolupráci s miestnou základnou organizáciou SZV a AVS šiesty ročník výstavy Včelárstvo. Výstava sa uskutoční na Mánesovej 23 od 3. novembra do 19. novembra 2017, v čase od 9:00 do 17:00 hod.

Súčasťou výstavy bude expozícia včelárskych pomôcok, historických aj súčasných prístrojov a úľov rôznych výrobcov.

„Určite zaujímavým a vzácnym exponátom, predstaveným na výstave, bude publikácia pod názvom Pčolarstvo, ktorá vyšla v roku 1910 a je písaná v Šarišskom nárečí. Je plná pôvodných informácií o včelách, ale aj mnohých perličiek ako napr. úryvky z uhorského gazdovského zákona, ktorými sa upravuje nárok na uletený roj, škody spôsobené pri jeho odchyte a zmena vlastníckych nárokov, ak si pôvodný majiteľ nevyzdvihne svoj roj do 2 dní. V publikácii sa spomína história vzniku novodobých rozoberateľných úľov. Historický, 100 rokov starý originál, na voľnú stavbu diela, bude možné vidieť ako jeden z exponátov na výstave,“ vysvetľuje Ing. Robert Gregorek, PhD., vedúci oddelenia Dekoratívnej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.

Počas víkendu 11. a 12. novembra 2017 o 13:30 hod. budú pripravené prednášky pre včelársku, ale aj laickú verejnosť. V sobotu 11. novembra predstaví MUDr. Štefan Košlík Včelie produkty vo výžive a prevencii chorôb včiel – apiterapia. V nedeľu 12. novembra 2017 vystúpi MVDr. Erika Papierniková a predstaví Právne predpisy súvisiace so včelárstvom.

Počas celej doby trvania výstavy budú návštevníkom k dispozícii včelári, ktorí zabezpečia poradenskú činnosť, predaj medu a včelích produktov. Zároveň sa budú môcť záujemcovia pod vedením prevádzkovateľov MIMI farmy priučiť práci s včelím voskom a vyrobiť si vlastnú sviečku. Ako súčasť výstavy je vyhlásená súťaž o najkrajší medovník pod názvom Medové pokušenie. Hlasovať o NAJ medovník budú samotní návštevníci výstavy. V sobotu 11. novembra 2017 sa uskutoční aj celodenná tvorivá dielnička pečenia medovníkov pod vedením medovnikárky. Dôležitou súčasťou sobotného programu bude atraktívna degustácia medov lokálnych včelárov.

V prípade záujmu o podrobnejšie informácie kontaktujte:

RNDr. Andrea Fridmanová PhD.

e-mail: andrea.fridmanova@upjs.sk

tel.: +421 917 137 463

Poznámka:

Tlačovú správu nájdete archivovanú na www.upjs.sk v časti Vzťahy s verejnosťou https://www.upjs.sk/verejnost-media/vztahy-s-verejnostou/tlacove-spravy/rok-2017/ .

Mgr. Mária Hrehová, PhD., tlačový referent a hovorca UPJŠ v Košiciach

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore