Tlačové správy

Košická jazzová skupina CHA BUD! si na Vianoce nadelila debutové autorské CD

Nadšenie a láska k muzike je to, čo charakterizuje rýdzo košický, dnes už oktet, Cha Bud!  Originálne vlastné kompozície a zmes hudobných žánrov od jazzu, cez groove, tanečný funk až po d´n´b či dub prinášajú na slovenskú hudobnú scénu už vyše šesť rokov. Dozrel čas a 22. decembra 2017 predstavia a pokrstia svoj debutový autorský album Nice To Eat You! Kde inde, než v Tabačke Kulturfabrik, a ako inak, než originálnym vlastným pivom z košického Pivovaru Hostinec.

Kto si ich krst nenechá ujsť, a v predvianočný piatkový večer sa vyberie do Tabačky, môže sa tešiť na „plný tanier“ zaujímavej, skvelej muziky. Nielen v podaní výnimočnej zostavy inštrumentalistov Cha Bud! Na krst debutového albumu si pozvali ďalšie východniarske posily – mladú talentovanú košickú kapelu Erwin Kite a vynikajúcu dievčenskú zostavu Girls from the moon. „Kapely ochotne prijali naše pozvanie, lebo to vnímajú podobne ako my, myšlienku spájania košickej  hudobnej scény, spoločné koncerty, ktorými potešíme nielen našich fanúšikov ale aj samých seba,“ povedal jeden z členov skupiny, trubkár Pavol Jeňo.    Keďže nebude chýbať afterpárty v priestoroch Fabric Cafe, kde sa o zábavu postarajú Djs Cyril & Metod, úprimne priznal, že oslavu svojho „prvorodeného“ cédečka kapela plánuje poriadne roztočiť.

Kapela Cha Bud! sa sformovala v roku 2011 s ambíciami produkovať vlastné autorské kompozície. Kompaktný zvuk, v súčasnosti osemčlenného zoskupenia hudobníkov neustrnul vo fusion hudbe 70. a 80. rokov, ale reflektuje aktuálne svetové hudobné postupy. Pôvodné kompozície autorov Mateja Lazára, Petra Šafráneka a Pavla Jeňa nie sú postavené len na tradičnej jazzovej forme “téma, sólo, téma”, ale pracujú aj na viacvrstvových plochách s experimentálnym elektronickým zvukom. Zrelému, oduševnenému tímovému výkonu mladých Košičanov tlieskalo publikum už asi na všetkých slovenských jazzových festivaloch.

V roku 2014 získali v súťaži Nové tváre slovenského jazzu cenu Hudobného fondu za kolektívny výkon a v nasledujúcom roku zvíťazili na Pódiu mladých talentov BJD, čo im umožnilo otvoriť vlaňajšie Bratislavské jazzové dni z hlavného pódia. „Vidno, že chalani majú jednotný názor na hudbu, vedia čo sa deje vo svete, tvoria kompaktný celok. Je to zázrak – väčšie jazzové teleso s dychmi je na Slovensku pomaly raritou,“ ocenil kapelu člen poroty, spevák Peter Lipa. Hrali nielen po jeho  boku, ale ako predskokani rozhýbali aj koncerty takých hviezd ako Richard Bona, Anna Maria Jopek či slávneho člena legendárneho zoskupenia Chick Corea Elektric Band – saxofonistu Erica Marienthala.

Na svoju originalitu a nezávislosť sú patrične hrdí. Naše CD je originál. Čisto košický východniarky ´výrobok´. Ešte aj obal nám urobili Košičania,“ pripomenul P. Jeňo. Ďalšou východniarkou, ktorá sa objaví na ich debutovom nosiči, je talentovaná absolventka jazzového spevu Ježkovho konzervatória v Prahe, speváčka a klavíristka Tatiana Karlik Hicová.

Cha Bud! sa snažia preraziť vlastnými silami a zachovať si slobodu tvorby a nezávislosť. Aj preto CD vydali vo vlastnom vydavateľstve Musicology a podporu a potrebné financie hľadali prostredníctvom českého crowdfundingového portálu Hithit. Uspeli. Vďaka tomu mohli nahrávať  v pravdepodobne technicky najlepšie vybavenom českom štúdiu SONO RECORDS,  s legendou československej hudobnej Scény Milanom Cimfem v Prahe, a na postprodukcii spolupracovať  s mágom českej hudobnej scény Jiřím Paškom, známym ako Ecson-Waldes v jeho Biotech-Studiu. Spoluprácu s Košičanmi ocenil, keď na margo dokončeného albumu na svojom FB profile napísal: Na Slovensku brzy vyjde tohle parádní jazz/electro album s tlustým SSL zvukem :) Krásna muzika, užil jsem si to pánove, věřím, že se ještě ve studiu potkáme!“

Cha Bud! v súčasnosti hrajú v zložení Viktor Balog – bicie, Matej Lazár – klávesy, samples, Peter Šafránek – gitara, talkbox, Adam Richter – basa, Filip Molčányi – altsaxofón, Viktor Vaitovič – tenorsaxofón, Pavol Jeňo – trúbka,krídlovka, František Beneš – perkusie.

Krstným otcom debutového cédečka bude ich najvernejší fanúšik Richard Richter. Sám kedysi folkový muzikant stál pri chlapcoch od  ich „pivničných“ začiatkov. „Odkedy kapela funguje chodí na skúšky, teší z toho takým spôsobom, že sa jeho nadšenie prenáša na nás.  On je náš najväčší fanúšik, preto mu takto chceme poďakovať,“ povedal P. Jeňo.

Krstné pivo z Pivovaru Hostinec už zreje a v piatok bude mať aj ono svoju premiéru. Špeciál Cha Bud! Imperiál IPA bude podľa sládka Maroša Hajduka čerstvé, šťavnaté a voňavé pivo, ideálne vystihujúce hudbu kapely, ktorej meno ponesie.

Kontakt pre médiá:

Pavol Jeňo

tel.: +421948842728         e-mail: pavoljeno@gmail.com

 video preview albumu:

link na FB event:

https://www.facebook.com/events/161449427800380/

 

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore