Tlačové správy

V Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach odštartoval ďalší ročník motýlej šou

Už po jedenástykrát zavítala do Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach výstava pod názvom Motýle exotických trópov. Motýlia šou v tropickom skleníku Viktória sa začala v piatok 18. mája 2018 a potrvá do 30. júna 2018. Návštevníci si ju budú môcť prezrieť v čase od 9:00 do 17:00 hod.

Počas trvania výstavy môžu záujemcovia vidieť približne 3000 jedincov zo 100 druhov motýľov pochádzajúcich z tropických oblastí Ameriky, Austrálie, Afriky a Ázie. Tie sú nakúpené vo forme kukiel, ktoré sa budú priebežne liahnuť v špeciálnych liahňach a budú dovezené v niekoľkých termínoch. Z tohto dôvodu budú môcť návštevníci počas celého trvania výstavy vidieť čo najviac rôznych druhov, pričom prvé z nich sa už liahnu.

 „Najväčšie z motýľov, ktorých rozpätie krídel môže dosahovať až 28 cm, čakali na svoj deň v skleníku už s týždenným predstihom. Budú sa liahnuť postupne a máme pripravených 50 jedincov. Ich život je v tom najkrajšom štádiu existencie veľmi krátky a možnosť vidieť takýto exemplár je ohraničená maximálne troma dňami,“ vysvetľuje vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Ing. Robert Gregorek, PhD.

Liahnutie motýľov trvá rôzne dlhú dobu v závislosti od druhu a podmienok prostredia. Od teploty a vlhkosti vzduchu závisí aj samotná aktivita už vyliahnutých jedincov. Keď je zamračené a chladno, motýle sú menej aktívne, ako keď je slnečno a teplo.

 „Motýle vďaka nevšedne slnečnému a teplému počasiu už teraz naplno poletujú. Pre krásne motýle z amerických trópov sme pripravili nové živné rastliny a dúfame, že sa im zapáčia a pochutia si na nich. Príslušníci rodu Heliconius majú v obľube popínavé mučenky, mohutné motýle rodu Caligo vyhľadávajú banány alebo kany a jeden z veľmi pekných druhov vidlochvostov sa špecializuje pri kladení svojich vajíčok na citrusy,“ informuje Ing. Robert Gregorek, PhD.

Dva dni pred otvorením výstavy pricestovali do Košíc aj najkrajšie motýle z Kostariky. Okrem iného je to aj početnejšia skupina jedného z najatraktívnejších „motýľov – silákov“,  ktorým je nádherne sfarbený Caligo atreus. Pozornejších návštevníkov môže zaujať aj motýľ Greta oto známy čírymi takmer priehľadnými krídlami. Druhové zloženie bude však ďaleko pestrejšie.

Novinkou by mal byť rozšírený prehľad fotografií motýľov s ich presnými názvami. Nebudú chýbať tradičné preparované motýle a chrobáky zapožičané na výstavu od dlhoročného spolupracovníka a cestovateľa Michala Zachara.

„Počas výstavy je pripravená aj sprievodná akcia vo forme fotosúťaže o najkrajšiu autorskú fotografiu exotického motýľa a druhý ročník výtvarnej súťaže „Motýlia krása“ pre základné umelecké školy,“ informuje poverený výkonom funkcie riaditeľa Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD. a zároveň pozýva aj do ostatných sprístupnených expozícií botanickej záhrady.

V prípade záujmu o podrobnejšie informácie kontaktujte:

RNDr. Andrea Fridmanová, PhD.

e-mail: andrea.fridmanova@upjs.sk

tel.: +421 917 137 463

Poznámka: Tlačovú správu nájdete archivovanú na www.upjs.sk v časti Vzťahy s verejnosťou https://www.upjs.sk/verejnost-media/ .

Mgr. Linda Babušík Adamčíková, tlačová referentka a hovorkyňa UPJŠ v Košiciach

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore