Košice

Prvá polovica Mesiaca autorského čítania v znamení výbornej rumunskej literatúry a východniarov

V Knižnici pre mládež mesta Košice sa festival Mesiac autorského čítania pomaly preklenie do svojej druhej polovice, aby aj v nej, denne od 18.00 hod. v pobočke LitPark, návštevníkom ponúkol stretnutie s nejednou spisovateľskou osobnosť z Česka, Rumunska, Poľska, Slovenska a Ukrajiny.

Festival Mesiac autorského čítania ide pomaly do svojej druhej polovice. Spoločne ho otvorili (2.7.2019) Adrian Cioroianu (RO), známy nielen v polohe spisovateľa, ale tiež historika, novinára a zbehlého politika a Košičan Milan Kolcun, ktorý sa zhostil okrem moderátorskej funkcie aj funkcie literárneho hosťa. „Ubehli skoro dva týždne a prvá polovica autorských čítaní sa chýli ku koncu. Snáď si môžeme dovoliť trochu rekapitulovať,“ hovorí k priebehu akcie Kamila Prextová, poverená riaditeľka knižnice a pokračuje: „Okrem zaujímavých zahraničných hostí sa nám predstavili piati Slováci, až štyria od nás, z východu. Okrem spomínaného Milana Kolcuna sme mali možnosť vyspovedať: Popradčana – Jána Gavuru, básnika, vydavateľa a vysokoškolského pedagóga; Gelničana – Mila Janáča, nominanta na cenu Anasoft litera 2018 za jeho jediný román odohrávajúci sa spoza krčmového pultu. Zaujímavým rozprávaním o zbieraní a spracovávaní tradovaných príbehov o histórii našich miest a obcí prispel, v poradí druhý Košičan, Slavomír Szabó. Spoluzakladateľ literárnej spoločnosti Pravé orechové, ktorý má na svojom konte viac ako 40 autorských a spolu-autorských kníh. Ďalšie 4 by mali byť publikované v najbližšom období. A päticu domácej, slovenskej línie uzavrie dnes (15.7.) Irena Brežná, na ktorú sa veľmi tešíme,“ dodáva Kamila Prextová a zároveň vyzdvihuje aj mená literátov českej línie: Miloša Doležala, Petru Hůlovú, Pavla Kolmačku, Terezu Semotamovú a Davida Zábranského.

Predpoklady sa podľa usporiadateľa napĺňajú, Rumuni sú skvelí

„Len nedávno sme našu šnúru autorských čítaní otvárali a máme tu polovicu. Letí to prirýchlo a niekedy si ani nestačíme uvedomiť, koľko skvelých autorov prejde našimi dverami. Ale vlastne sa plní to, čo som predpokladala a už je zrejmé, že rumunský ročník v kvalite určite nezaostáva za tými predošlými. Opäť bodujú rovnako známe mená ako i tie, o ktorých sa čosi dozvedáme po prvýkrát. Žiaľ z 31 rumunských hostí máme v slovenčine preklady len od piatich. Aj preto je tento projekt taký jedinečný, poskytujúci možnosťou spoznať i to literárne neznámo,“ hodnotí plnenie cieľov projektu Kamila Prextová. „Doteraz sme tu už z Rumunska mali napríklad vynikajúceho Cătălina Doriana Florescu. Autora siedmych románov, ktorý je presvedčený, že písať znamená mať otvorené oči, silné srdce, odvahu, zvedavosť aj strach, no nesmie absentovať vlastný pohľad na svet. Vypočuli sme si čítanie Adriana Cioroianu, historika, ktorý nám čítal zo svojho jediného románu, Neverník s figami a čajkami, či Dumitrua Crudu, ktorému sa pravidelne stávajú zvláštne veci, kvôli ktorým jednoducho musí písať. Určite je tomu tak, veď za tie dva dni na festivale stihol zmeškať vlakový prípoj, byť svedkom pästného súboju krajanov a dvakrát sa nám,  usporiadateľom stratiť. Raz v Brne, raz v Košiciach. Ktovie, čo pri svojom “šťastí“ ešte stihol pozažívať v ďalších troch festivalových mestách… Ďalej mi nedá nespomenúť Simonu Popescu, vynikajúcu prozaičku a poetku, ktorá sa popri tvorbe venuje výučbe mladých kreatívnemu písaniu a rovnako Alinu Nelega, ktorá je považovaná za jednu z najúspešnejších dramatikov Rumunska. Má na konte až 15 divadelných hier a získala nejedno domáce i zahraničné literárne ocenenie. Ďalšou skvelou hosťkou bola Ana Blandiana, známa angažovanosťou za ľudské práva. Jej tvorba bola preložená až do dvadsiatichšiestich jazykov. Jednej zo svojich literárnych postáv, šlo o kocúra v detskej knihe, si dovolila prisúdiť povahové vlastnosti vodcu, Ceausescua. Myslela, že si to v knihe pre deti nikto nevšimne, no neprešlo jej to a nasledoval zákaz vydávania a stiahnutie všetkých jej kníh z knižníc a kníhkupectiev. Kocúr Arpagic (Arpadžik) mal však doma taký úspech, že ľudia jeho menom začali prezývať neobľúbeného vodcu krajiny.“

Na koho sa ešte zamerať?

Každý z autorov je niečím výnimočný, niečím zaujímavý. „Preto si myslím, že vynechať, čo i len jedno večerné čítanie, môže byť veľkou škodou pre každého milovníka literatúry,“ hovorí Kamila Prextová a zameriava sa na hostí, ktorých festivalová prezentácia ešte len čaká „Ako teraz prechádzam programom nasledujúcich dní, mohla by som rad radom, len a len chváliť. Možno vypichnem aspoň zopár mien: Varujan Vosganian (17.7.), ktorý niekoľkokrát pôsobil ako minister financií a v súčasnosti je podpredsedom Zväzu rumunských spisovateľov, Lucian Boja (19.7.), svetovo uznávaný historik, autor rozsiahleho diela o dejinách Rumunska, ktoré poskytuje komplexnú a historicky podloženú odpoveď na otázku – Čo je Rumunsko. Tiež Dan Coman (22.7.) básnik a prozaik, ktorý vyrastal na fare v rodine popa a hrával sa na cintoríne. Sám o sebe hovorí, že nie je ani básnikom ani prozaikom a myslím si, že už toto samohodnotenie by vás mohlo zaujať. Sama som zvedavá, čím prekvapí. Príde i najprekladanejší rumunský autor, ktorý je Riaditeľom múzea rumunskej literatúry, Dan Lungu (23.7.). Čo nás mimoriadne mrzí je, že kvôli chorobe sa nebudeme môcť stretnúť s uznávaným prozaikom, dramatikom, scenáristom Lucianom Danom Teodorovici (20.7.). Za domácu vetvu určite odporúčam Pavla Rankova, oceňovaného prozaika, publicistu a esejistu, experimentálneho básnika Erika Šimšíka a prozaika Václava Kostelanski, pedagóga pôsobiaceho v dievčenskej polepšovni. Do pozornosti ale dávam tiež ďalších skvelých českých, poľských a ukrajinských literárnych hostí. Nahliadnite preto do programu na www.autorskecitanie.sk a vyberajte, je z čoho,“ odporúča na záver Kamila Prextová.

Mesiac autorského čítania prebieha denne, v čase od 18.00 hod., v pobočke LitPark na Kukučínovej č. 2 až do 1. augusta 2019.

Festival sa koná pod záštitou primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Projekt finančne podporilo České centrum Bratislava a Poľský inštitút v Bratislave.

Viera Ristvejová, 15.7.2019

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore