Tlačové správy

Na skle maľované bude mať v Štátnom divadle Košice obnovenú premiéru

Po necelých piatich rokoch a vyše sedemdesiatich reprízach sa v novej sezóne vráti slávny ľudový muzikál Na skle maľované  na javisko Malej scény Štátneho divadla Košice v novom šate. V obnovenej premiére sa v stredu 2. októbra 2019 predstavia noví Jánošíkovia, nová kapela aj nová partia chlapcov a dievčat.

Režisér Milan Antol pred piatimi rokmi preniesol na košické javisko svoj koncept inscenácie muzikálu Katarzyny Gärtnerovej a Ernesta Brylla, ktorý mal v prešovskom Divadle Jonáša Záborského premiéru v roku 1993 a za vyše desať rokov dosiahol takmer štyristo repríz. Košická inscenácia priniesla pred piatimi rokmi aj zaujímavú spoluprácu činohry a košického Konzervatória na Timonovej ulici, keď sa na jednom javisku stretli študenti herectva spolu so svojimi pedagógmi. „Po piatich rokoch sme sa rozhodli inscenáciu viac sprofesionalizovať. V obnovenej premiére budú účinkovať profesionálni herci. To isté platí aj o hudobnej zložke, v ktorej budú muzikanti so skúsenosťami z množstva predstavení a koncertov. Aj tanečné čísla sú pestrejšie a pôsobivejšie vďaka choreografke Ivke Kučerovej. Bude to niečo nové a verím, že to úspešne oživí koncept tohto známeho muzikálu, ktorý sa v Prešove a Košiciach hrá už 26 rokov a má za sebou viac ako 480 repríz. Ak nadviažeme na tieto čísla, tak verím, že dobehneme aj slávnu inscenáciu Slovenského národného divadla s Michalom Dočolomanským s viac ako 650 reprízami,“ hovorí režisér a riaditeľ Činohry ŠDKE Milan Antol.

V hlavnej postave Jánošíka budú v obnovenej inscenácii alternovať dvaja hosťujúci mladí herci, Jakub Kuka a Martin Stolár. Obaja sa už úspešne predstavili v niektorých činoherných predstaveniach a ako dodáva Milan Antol, s oboma chce činohra v budúcnosti užšie spolupracovať. To isté platí aj o Simone Fedorkovej, ktorá sa predstaví v úlohe Prvého dievčaťa. V ďalších postavách uvidia diváci osvedčenú zostavu – Tomáša Dira ako Rozprávača, Petra Cibulu, Róberta Šudíka a Katarínu Horňákovú ako Žandárov, Líviu Michalčík Dujavovú ako Anjela a Františka Baloga ako Čerta. Smrť si zahrá Silvia Pasnišinová. Partiu chlapcov a dievčat, ktorí pri táboráku prežívajú príbeh najslávnejšieho slovenského zbojníka, doplnia  Michaela Domovcová, Miriam Kuchárová, Kristína Sekeráková, Peter Gedeon, Maroš Kováč a Jakub Muranský. Veľkou prestavbou prešla aj kapela, ktorá predstavenie sprevádza. Vo vynovenej inscenácii v nej budú gitaristi Jozef Ontko a Peter Vyslocký, huslista Patrik Kanuščák, kontrabasista Ľubomír Cvanciger. Perkusie bude obsluhovať Štefan Lapoš.

Svjatoslav Dohovič, web editor a PR

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore