Tlačové správy

Edita Gruberová ukončí svoju hviezdnu kariéru v Štátnom divadle Košice

Svetová operná diva Edita Gruberová ukončí svoju hviezdnu kariéru v Štátnom divadle Košice v role tudorovskej kráľovnej Alžbety v opere Gaetana Donizettiho “Roberto Devereux” v netradičnom „covidovom“ poloscénickom prevedení

Kráľovná belcanta, koloratúrna sopranistka Edita Gruberová, sa so svojou kariérou nakoniec symbolicky rozlúči na Slovensku. V dvoch jedinečných predstaveniach – v premiére v piatok 27. novembra a v prvej repríze 1. decembra 2020 sa predstaví v titulnej role tudorovskej kráľovnej Alžbety.

Po viac než polstoročí od jej operného debutu v Bratislave, krátkom účinkovaní v opere v Banskej Bystrici a následnej ohromujúcej svetovej kariére, sa naša “Primadonna assoluta” opäť vráti na javisko slovenského operného domu, aby v Historickej budove Štátneho divadla symbolicky uzavrela svoju legendárnu kariéru. Počas viac ako 50 rokov Edita Gruberová účinkovala na Slovensku len príležitostne a výhradne formou koncertov, ani raz nemalo slovenské publikum možnosť ju vidieť aj v opernej inscenácii.

Netradičnou bude i réžia, ktorá bude reflektovať súčasne pandemické opatrenia a v maximálnej miere zohľadní vzájomné odstupy medzi spevákmi. Novátorskú “covidovú” réžiu pripraví riaditeľ činohry Anton Korenči, pohybovú spoluprácu riaditeľ baletu Andrej Petrovič a publikum sa môže tešiť na historickú výpravu a opulentné renesančné kostýmy. Ústrednou rekvizitou bude aj kráľovská koruna z legendárnej inscenácie, ktorou sa v marci 2019 Edita Gruberová lúčila s mníchovským publikom a kedy na pamiatku obdržala “svoju” kráľovskú korunu od Bavorskej štátnej opery.

Prvá operná premiéra novej sezóny v Košiciach však bude výnimočná nielen rozlúčkou svetovej opernej divy. Po jej boku sa predstavia aj ďalšie medzinárodné spevácke esá – ruská mezosopranistka Elena Maximova ako Sára, vojvodkyňa z Nottinghamu, či tenorista David Astorga z Kostariky v úlohe Roberta Devereux. Toto hviezdne obsadenie doplnia členovia domáceho sólistického ansámblu – mezosopranistka Myroslava Havryliuk, či hosťujúci popredný slovenský tenorista Juraj Hollý. Dirigentom bude Peter Valentovič, dlhoročný spoluopracovník Edity Gruberovej, ktorý ju sprevádzal ako dirigent či klavirista na najvýznamnejších operných a koncertných svetových pódiách.

Máme potvrdené, že pani Gruberová, ktorá žije v Zürichu, sa rozlúči s opernými domami na celom svete práve v Košiciach. Bude to krátko po tom, ako na želanie pani prezidentky Zuzany Čaputovej 22. októbra v Berne zaspieva slovenskú hymnu počas oficiálnej návštevy našej prezidentky vo Švajčiarsku,” hovorí riaditeľ Opera ŠDKE Roland Khern Tóth.

V hľadisku bude zachované šachovnicové sedenie. Predaj vstupeniek v cene od 20 do 90 eur na obe predstavenia v titulnej role s Editou Gruberovou spustí Štátne divadlo Košice v pondelok 21. septembra 2020 o 14:00.

V tejto opere je všetko koncentrované – emócie, dej, konanie postáv. Navyše je to geniálne stvárnené v muzike – ani jedna nota v celej opere nie je navyše,” – prezradila v rozhovore pre operný portál Opera Slovakia Edita Gruberová v roku 2019. “Tak ako vo väčšine opier, aj tu ide o lásku, ale tu je tých emócií veľa. Kráľovná Alžbeta na začiatku cíti veľkú túžbu po Robertovi, no tuší, že má v láske sokyňu. Tá neistota ju privádza do zúfalstva. Napokon sa jej obavy potvrdia a zistí, že Roberto jej klamal. A čo môže byť horšie ako podvedená žena? Navyše, ak má v rukách moc?”, dodala Edita Gruberová.

Svjatoslav Dohovič, web editor a PR

+421 917 489 642

svjatoslav.dohovic@sdke.sk

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore