Aktuality

Motýlia šou sa vracia do skleníka Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach

V stredu 18. mája 2022 začne v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach 13. ročník výstavy pod názvom Motýle exotických trópov. Motýlia šou potrvá do 3. júla 2022 a návštevníci si ju budú môcť prezrieť v čase od 9. do 17. hodiny v tropickom skleníku Viktória.

„Na výstavu sme objednali viac ako 4 800 kukiel. Tie budú doručené do Košíc v šiestich termínoch. Z hľadiska druhovej pestrosti pôjde o približne 100 druhov z ponuky nášho dodávateľa, pričom okrem najpočetnejších motýľov z rodu Caligo, Morpho, Siproeta, alebo Battus, ktoré sú opakovane dodávané v počtoch nad 50 kusov týždenne, sa nájdu aj také, ktoré sú dodávané v malých počtoch alebo dokonca ako jednotlivé exempláre,“ vysvetľuje Ing. Robert Gregorek, PhD., vedúci Oddelenia okrasnej a úžitkovej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.

Objednané kukly motýľov sa budú priebežne liahnuť v pripravených liahňach, v ktorých návštevníci priamo uvidia zrod dospelých jedincov, ktoré v tomto svojom najkrajšom štádiu vývoja žijú rôzne dlhú dobu. Môžu to byť len tri krátke dni, najčastejšie splnia svoje poslanie do dvoch týždňov, ale nájdu sa aj také druhy, ktorých dospelé štádium môže trvať aj niekoľko mesiacov. Aj samotné liahnutie motýľov trvá rôzne dlhý čas. V závislosti od druhu motýľa a podmienok prostredia je to obyčajne niekoľko hodín. Od teploty a vlhkosti vzduchu závisí taktiež aktivita už vyliahnutých motýľov.

Medzi najväčšie motýle, ktoré návštevníci budú môcť na tohtoročnej výstave obdivovať, patrí druh Attacus atlas. Rozpätie jeho krídel môže dosahovať až 28 cm. Život týchto motýľov je v štádiu dospelého jedinca veľmi krátky a trvá zvyčajne len tri dni.

Mnohým jedincom sa pri vhodných podmienkach v skleníku podarí spáriť a naklásť vajíčka, z ktorých sa vyliahnu larvy, nenásytné húsenice. Zvyčajne sa špecializujú na určité druhy rastlín, preto sme pre nich pripravili aj živné rastliny a dúfame, že sa im zapáčia a pochutia si na nich. Príslušníci rodu Heliconius majú v obľube popínavé mučenky, mohutné motýle rodu Caligo vyhľadávajú banány alebo kany a niekoľko druhov vidlochvostov sa špecializuje pri kladení svojich vajíčok na citrusy,“ informuje vedúci Oddelenia zoológie a ochrany rastlín, Ing. Martin Suvák, PhD.

„Sme nesmierne radi, že po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu môžeme obnoviť tradíciu veľmi úspešnej výstavy pod názvom Motýle exotických trópov. Počas tejto motýlej šou bude zároveň vo vestibule botanickej záhrady pripravená výstava preparovaného hmyzu, napr. motýľov a rôznych chrobákov. Zabezpečí ju náš dlhoročný spolupracovník a cestovateľ Michal Zachar. Jeho zbierka preparovaného hmyzu  bude doplnená aj živými tropickými bezstavovcami – hmyzom, škorpiónmi a pavúkmi v insektáriách,“ informuje a na výstavu pozýva riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD.

Mgr. Laura Hoľanová, tlačový referent a hovorca UPJŠ v Košiciach

V prípade záujmu o podrobnejšie informácie kontaktujte:

RNDr. Andrea Fridmanová, PhD.

e-mail: andrea.fridmanova@upjs.sk

tel.: +421 55 234 1672

web: https://www.upjs.sk/pracoviska/botanicka-zahrada/aktuality/motyle-2022/

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore