Tlačové správy

Krajské múzeá ožívajú smart novinkami

Za posledných päť rokov investovala župa z vlastných zdrojov aj prostredníctvom grantov do modernizácie kultúrnych zariadení zameraných na inovácie približne 4 850 000 eur.

Východniari sa môžu jednoducho a zábavne ocitnúť v minulosti aj v budúcnosti zároveň. Nie je k tomu potrebný stroj času, futuristický zážitok pomôžu návštevníkom sprostredkovať inovácie v múzeách a galériách Košického samosprávneho kraja, ktoré držia krok s dobou. Finančné prostriedky na modernizáciu sa im darí získavať aj z tuzemských a zahraničných externých zdrojov, úspešné projekty zrealizovali aj vďaka cezhraničnému projektu Smart Museum.

„V krajských kultúrnych zariadeniach nezastal čas a ich návšteva už dávno nie je iba o obzeraní exponátov za sklenenou vitrínou.  Za posledných päť rokov sme investovali do modernizácie kultúrnych zariadení, ktorá bola zameraná na inovácie, 4 850 000 eur. Vďaka tomu si návštevníci môžu z návštevy múzea či galérie odniesť úplne nový zážitok, históriu aj moderné umenie spoznávajú prostredníctvom virtuálnej reality, interaktívnych panelov či iných smart noviniek. Leto je o oddychu aj o spoznávaní, to zažijete, ak sa vyberiete do krajských múzeí, galérií, osvetových centier aj knižníc či divadiel, ktoré sme rozhýbali vďaka tradičným aj inovatívnym riešeniam. Je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V troch krajských múzeách pribudli vďaka programu cezhraničnej spolupráce Maďarsko – Slovensko – Rumunsko – Ukrajina 2014 – 2020 viaceré novinky. Nová etnografická expozícia Zemplínskeho múzea v Michalovciach sa od jari môže pochváliť virtuálnym zrkadlom. Vďaka tejto unikátnej atrakcii si môže návštevník  vyskúšať, ako by vyzeral napríklad v dobovom odeve alebo ľudovom kroji. Priestor je doplnený dotykovými obrazovkami aj informačnými kioskami.

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove prevedie záujemcov stredovekými dejinami mesta multimediálnou formou. Napríklad hrad Parič, ktorého pôvodná podoba sa nezachovala, si môžu návštevníci pozrieť v unikátnej 3D vizualizácii. Túto novinku predstaví múzeum v priebehu leta.

Ďalším objektom, ktorý bol obohatený o inovatívne prvky, je Kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach. V tabletoch, je na mieru nainštalovaná aplikácia s bonusovým obsahom, virtuálnou prehliadkou a zvukovou ukážkou vystavených hudobných nástrojov.

Podobné digitálne interaktívne expozície vznikli aj u partnerov,  a to v Múzeu Panónskeho mora v Miškovci a na hrade Füzér. Ukrajinský Hrad Palanok v Mukačeve by sa mal vďaka projektu dočkať rekonštrukcie. Jej realizácia je v súčasnosti spomalená, no partneri projektu robia všetko pre to, aby pamiatku ochránili. Projekt bol realizovaný v spolupráci s Agentúrou na podporu regionálneho rozvoja Košice, jeho celková výška dosiahla 802 000 eur, rozpočet Košického samosprávneho kraja bol vo výške 276 000 eur.

Tradície inšpirujú inovácie

Košický samosprávny kraj podporuje kultúrne stánky aj prostredníctvom vlastného dotačného programu Tradície inšpirujú inovácie. Od jeho vzniku v roku 2019 bolo podporených 17 projektov zameraných na inovácie v celkovej sume vyše 560 000 eur.

V Múzeu Spiša vďaka tomu pribudla do expozície virtuálna realita dobového  fotoštúdia Anna Matzová a Ateliér Matz a spol. Na jeseň obohatí novo otvorenú expozíciu 3D mapa regiónu s projekciou, ktorá znázorňuje geológiu, vodstvo aj chránené územia či sídla Spiša. Gemer sa môže vďaka projektu Baníckeho múzea pýšiť autentickým baníckym tunelom i vláčikom. Na Zemplíne nájdu v septembri návštevníci trebišovského múzea exteriérové digitálne prvky približujúce život na panstve a priamo v Košiciach si pri návšteve Východoslovenskej galérie môžu pripraviť telefón, aplikácia zabezpečí plnohodnotnú prehliadku minulých aj súčasných výstav.

Inteligentné riešenia však nie sú len výsadou múzeí a galérií. V druhej polovici tohto roka pribudne vďaka internej výzve v Kultúrnom centre Medzibodrožia a Použia cyklopoint pre elektrické bicykle aj virtuálna platforma pre lokálnych producentov vína. Aj v divadle má modernizácia svoj význam, to Spišské uvedie po prázdninách svoje nové nahrávacie štúdio.

Inovačné prvky sa do organizácií dostávajú aj v rámci menších zahraničných a domácich schém. Galéria umelcov Spiša tak dokázala zaobstarať do svojich expozícií digitálne informačné  tabule a Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína ukázalo svetu v minulom roku holopyramídu, ktorá je súčasťou expozície Štefana Dobóa spolu s interaktívnymi obrazovkami. Okrem toho sa v kaštieli nachádza Andrássyovský bod s mnohými dotykovými prvkami a back-light panelmi. V súčasnosti prebieha v areáli múzea vďaka projektu InterCastles rekonštrukcia oplotenia a pribudnú i unikátne hovoriace lavičky.

Mgr. Jana Jánošíková

Komunikačné oddelenie, referent pre komunikáciu s verejnosťou

Košický samosprávny kraj

 

+421 55 7268 125

jana.janosikova@vucke.sk

 

 

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore