Tlačové správy

Husľový recitál a Záverečný koncert festivalu Košická hudobná jar

Súlad huslí s klavírom a veľkolepé finále

Piaty – záverečný týždeň 67. ročníka medzinárodného festivalu Košická hudobná jar ponúkne komorný koncert s osobným príbehom a symfonický koncert s hlbokým spoločenským odkazom. Dlhoročné priateľstvo a vzájomný súlad sú mimohudobné atribúty, čo poslucháči ocenia na Husľovom recitáli Ivana Ženatého s klaviristom Marianom Lapšanským. Záverečný koncert KHJ prinesie čarovné tóny harfy v interpretácii Claudie Lucie Lamanny. Talianska umelkyňa zároveň publiku premiérovo sólovo predstaví novú harfu, ktorá nedávno pribudla do rodiny nástrojov v košickej filharmónii. Vyvrcholením festivalu bude uvedenie Symfónie č. 7 „Leningradskej“ od Dmitrija Šostakoviča. Dielo je univerzálnym apelom proti akémukoľvek totalitarizmu a agresii. Orchester Štátnej filharmónie Košice povedie charizmatický dirigent Ilyich Rivas.

 HUSĽOVÝ RECITÁL     23. 05. 2023 / Dom umenia / 19:00

Komorný koncert ponúkne špičkovú interpretáciu dvoch výrazných osobností slovenského a českého hudobného umenia. Huslista Ivan Ženatý a klavirista Marian Lapšanský spoločne prevedú poslucháčov skladbami Beethovena, Dvořáka, Debussyho a Francka. Časť recitálu približuje Ivan Ženatý:  „Naše vystoupení zahájíme Romantickými kusy Antonína Dvořáka, což je pro mne osobně nejpřirozenější volba. Zároveň mě fascinuje, že poté, co tyto krátké skladby hraju po celé světě už čtyřicet let, mi stále připadají dojemné a nové.“

Ivana Ženatého a Mariana Lapšanského spája okrem hudby aj dlhoročné priateľstvo a vzájomná úcta. O spolupráci sa Ivan Ženatý zmienil nasledovne: „Mým přáním bylo zakončit večer Sonátou Césara Francka a začal jsem se hned těšit na všechny barvy, které pianista tohoto formátu dokáže vykouzlit. Je potěšením a požehnáním, když se houslista může v romantické hudbě do tohoto zvukového ´mechu´ ponořit s absolutní jistotou, že úroveň všech hlasů zůstane přesně vyvážena, protože vedle sebe má partnera s neuvěřitelným citem právě pro balanc.“

Ivan Ženatý & Marian Lapšanský

Husľový virtuóz Ivan Ženatý opakovane hosťuje so slávnymi medzinárodnými telesami, ako sú BBC Symphony Orchestra London, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Berliner Symphoniker, Orchesta Nacional de Madrid, ale aj poprednými českými orchestrami ako Česká filharmonie, FOK či Symfonický orchester Českého rozhlasu. Svojím mimoriadne bohatým repertoárom zahŕňajúcim vyše päťdesiat husľových koncertov oslovuje široké publikum bez toho, aby na okamih opustil svet klasickej hudby. Okrem samozrejmej technickej dokonalosti býva oceňovaný jeho vkus pre štýl a podmanivá krása tónu. Ivan Ženatý prijal profesúru na Vysokej hudobnej škole v Drážďanoch a zároveň je profesorom Meadowmount School of Music v New Yorku.

Klavirista Marian Lapšanský je pravidelným hosťom na prestížnych koncertných pódiách doma i vo svete. Uskutočnil množstvo sólových recitálov i komorných koncertov na prestížnych festivaloch, napr. Wiener Festwochen, Salzburger Festspiele, Berliner Festtage, Dresdner Musikfestspiele, Pražská jar, Bratislavské hudobné slávnosti. Marian Lapšanský je nielen vynikajúci sólista, ale aj komorný hráč. Zohráva významnú úlohu aj ako organizátor slovenského hudobného života. Či už ako umelecký riaditeľ festivalu Musica nobilis, prezident Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela v Bratislave, ako aj generálny riaditeľ  Slovenskej filharmónie. Je často pozývaný do porôt prestížnych klavírnych medzinárodných súťaží. Pedagogicky pôsobí na AU v Banskej Bystrici a v nedávnej minulosti aj na AMU v Prahe a na VŠMU v Bratislave.

Ivan Ženatý

ZÁVEREČNÝ KONCERT KHJ     25. 05. 2023 / Dom umenia / 19:00

Glièreov Koncert Es dur pre harfu a orchester v interpretácii Claudie Lucie Lamanny v sprievode orchestra ŠFK a Šostakovičova „Leningradská“ pod taktovkou Ilyicha Rivasa uzavrú 67. ročník festivalu Košická hudobná jar. Koncert sa bude niesť na vlnách krásy harfových tónov a apelu na ľudské hodnoty.

Claudia Lucia Lamanna & Ilyich Rivas

Víťazka prestížnej 21. Medzinárodnej harfovej súťaže v Izraeli v roku 2022 – talianska harfistka Claudia Lucia Lamanna je jednou z najpodnetnejších sólistov novej generácie. Spomedzi viac ako tridsiatich víťazstiev na súťažiach získala prvú cenu na London Camac Harp Competition 2019 a na Premio Claudio Abbado 2015 – XI Edizione del Premio Nazionale delle Arti konajúcej sa v Turíne. Ako sólistka Lamanna koncertovala na mnohých miestach, napríklad v Oslo Opera House, Salle Colonne v Paríži, Sala Baldini v Ríme, Sheung Wan Civic Center v Hong Kongu, Art and Culture Hall v Bangkoku a je pozývaná aj na festivaly a spolupráce s orchestrami.

Svoje vystúpenie na Záverečnom koncerte Košickej hudobnej jari približuje harfistka nasledovne: „Koncert Es dur pre harfu a orchester od Reinholda Glièrea je miliárnym kameňom harfového repertoáru, ktorý vtiahne poslucháča do hudobného štýlu od viedenského klasicizmu až po ruský romantický nacionalizmus. Nie náhodou je to azda jeden z najkrajších a najťažších koncertov pre harfu a u publika sa vždy teší veľkému úspechu. Bol skomponovaný v roku 1938 a venovaný harfistke Ksenii Erdeli, profesorke Moskovského konzervatória, ktorá prvýkrát vystúpila so Štátnym filharmonickým orchestrom a je prvým dielom tejto formy v skladateľovej tvorbe. Osobne milujem tento koncert, pretože som ho prvýkrát hrala na finále 21. Medzinárodnej harfovej súťaže v Izraeli, jednej z najväčších na svete, ktorú som minulý rok vyhrala.“ Neskôr mala Claudia Lucia Lamanna možnosť zahrať si Glièreov koncert s Národným orchestrom v Cannes vo Francúzsku, v Teatro Petruzzelli v Bari v Taliansku a s Orquesta Sinfónica de Xalapa v Mexiku.

Americký dirigent venezuelského pôvodu Ilyich Rivas profesionálne debutoval vo veku 16 rokov s Atlantským symfonickým orchestrom a následne s mnohými významnými orchestrami v Európe a USA, vrátane Londýnskej filharmónie, Swedish Radio Symphony či Royal Stockholm Philharmonic. Ilyich Rivas získal dvojročný post dirigenta v Baltimore Symphony Orchestra, študoval dirigovanie na Peabody Conservatory pod vedením legendárneho pedagóga Gustava Meiera a úzko spolupracoval s Marin Alsopovou a Baltimore Symphony. K vrcholom posledných sezón patria jeho debuty s Minnesotským orchestrom, Orchestre National de Lyon, Auckland Philharmonia či Royal Liverpool Philharmonic. Rivas získal dirigentské ceny Bruno Walter Conducting Prize a Prix Julius Baer vo Švajčiarsku, ktoré udeľuje festival vo Verbier hudobníkom s výnimočným talentom.

Claudia Lucia Lamanna

Glière & Šostakovič

Koncert pre harfu a orchester Es dur od Reinholda Glièra je zrelým dielom autora. Je inštrumentovaný pre pomerne malé obsadenie, čo len zvyšuje jeho šarm a delikátnosť. Štýlovo prepája prvky klasickej formy s prísadou ruského romantizmu v jemne archaickej žánrovej zmesi.

Symfónia č. 7 C dur „Leningradská“ od Dmitrija Šostakoviča patrí k najslávnejším dielam histórie a býva charakterizovaná ako symfónia tragizmu. Napísaná je pre veľký symfonický orchester s bohato zastúpenými dychovými nástrojmi a bicími. Dodnes sa teší obrovskej obľube publika vďaka Šostakovičovmu veľkolepému a majstrovskému hudobnému stvárneniu. Napriek tomu, že bola propagandisticky zneužívaná sovietskym režimom, predstavuje Šostakovičova symfónia nadčasový apel na univerzálne humanistické hodnoty a symbol boja proti akémukoľvek totalitarizmu a agresii.

Cena vstupného na HUSĽOVÝ RECITÁL aj na symfonický ZÁVEREČNÝ KONCERT KHJ je 13/12/11 €, zľavnené 10/9/8 €, lóža 17 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore