Tlačové správy

Plávajúce umenie rozkvitlo na Mlynskom náhone

Mlynský náhon v Košiciach zdobí anglická a francúzska záhrada. Obe plávajú na vode a vzbudzujú pozornosť okoloidúcich. Práca s vodou bola pre umelkyňu Ilonu Németh unikátnou výzvou. Prvýkrát sa s ňou stretla v Budapešti pred troma rokmi. Projekt Návrat vody do mesta, ktorý vyvrcholí 22. júna, prináša radosť zo zelene do Košíc – Európskeho hlavného mesta kultúry 2013.

plavajuce_zahrady_na_Mlynskom_nahone_03_low_res

 

Záhrada na vode

Hľadať porozumenie a spoločnú reč s verejnosťou je v umeleckej práci Ilony Németh hlavnou cestou, po ktorej sa snaží viesť svoje diela. Projekt plávajúcich záhrad v Mlynskom náhone Hornádu by nebolo možné uskutočniť bez spolupráce ľudí z okolia. Počas samotnej inštalácie boli tvorcovia v neustálom kontakte s okoloidúcimi a bez váhania odpovedali na ich zvedavé otázky.

Záhrady budú môcť Košičania aj návštevníci mesta obdivovať až do októbra. Za to, aby sa ich oči mohli polroka kochať pestrou krásou prírody, ručia záhradkári vybraní cez inzerát. Dovedna sa ich do projektu prihlásilo osemnásť. O tom, že budú zapojení do spravovania umeleckého diela, nikto z nich nevedel. Na základe telefonátov si tvorcovia vybrali štyroch najvhodnejších Košičanov.

Voda je pre mňa priestorom očisty a meditácie. Miestom, pri ktorom môžem relaxovať,“ hovorí umelkyňa Ilona Németh.

Rieky môžeme považovať za spojenia medzi mestami či dokonca kultúrami. Voda prináša inšpiráciu a zmenu. Veľké metropoly vznikali pri brehoch riek, morí, oceánov.

Dokonalé spojenie

Záhradkári sa budú o záhrady starať priebežne. K dispozícii majú aj rybárske čižmy a rebrík kvôli lepšej prístupnosti. Výška francúzskeho a anglického políčka nad hladinou meria 90 cm. Obe sú chránené sieťkou, aby sa k nim nemohli dostať vtáky. Spojenie pestrofarebných rastlín a vody je ako spojenie železnice s vlakom – jedna bez druhej by boli zbytočné.

V americkom meste Providence majú podobnú rieku ako v Košiciach,“ hovorí Ilona Németh. „Umeleckou iniciatívou tam vznikol Festival ohňa, ktorý má už niekoľkoročnú tradíciu. Sviečky v papierových loďkách plávajú po rieke. Na hladine môžete vidieť tisícky drobných svetielok. Je to niečo úžasné. Podobnú udalosť by bolo možné zorganizovať aj v Košiciach. Stálo by to za to.“

Samotný projekt spočiatku vznikal hľadaním vhodného miesta. Ilona Németh si prešla miesta, na ktorých bola alebo by mohla byť voda. Nevynechala ani sídlisko Nad jazerom. Voľba však padla na vybetónované rameno Hornádu.

Páčilo sa mi, že hneď pri vode je autobusová zastávka a na záhrady sa dá pozerať z viacerých uhlov a miest i z väčšej vzdialenosti,“ vysvetľuje autorka.

Výtvarníčka Ilona Németh

Je jednou z najvýznamnejších osobností slovenského výtvarného umenia. Narodila sa v roku 1963 v Dunajskej Strede. V roku 1998 jej udelili prestížne ocenenie Mladý výtvarník roka. Slovensko reprezentovala na medzinárodnom Bienále v Benátkach. Jej diela ste mohli vidieť v galériách po celom svete – v Tokiu, Osake, New Yorku či Helsinkách.

Ilona Németh sa do metropoly východného Slovenska vráti počas Bielej noci. Pri tejto príležitosti by chcela predstaviť nové umelecké inštalácie širokej verejnosti.

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore