Tlačové správy

Krása ukrytá v abovských krojoch

Krása v kroji ukrytá je názov výstavy, ktorá bude až do 9. januára 2014 sprístupnená v budove Bravo v košických Kasárňach/Kulturparku na Kukučínovej ulici. Košické folklórne štúdio ju pripravilo s cieľom zachovať tradičný odev Abova, zachrániť zvyšky krojov a krojových súčastí, ktoré by inak ostali na povalách či v pivniciach starých domov, kde by nik neocenil ich krásu a prínos pre našu kultúru. Je prvým podujatím Košických folklórnych dní, ktorých hlavný program uvidia diváci v dňoch 16. – 24. novembra 2013.

„Návštevníkom chceme predstaviť  tradičný odev Abova, zachovať jeho krásu pre ďalšie generácie a propagovať ho medzi širokou verejnosťou. Vystavené exponáty sme získali rôznymi spôsobmi: niektoré kroje a krojové súčasti sme kúpili, niektoré zapožičali od rôznych folklórnych skupín, jednotlivcov, či obcí. Iné staré kroje, ktoré sme mali v archívoch, sme museli opraviť, alebo ušiť nové súčasti na základe pôvodného vzoru. Podarilo sa nám dať dokopy hodnotnú zbierku, ktorá návštevníkom výstavy podá obraz o živote na abovskom vidieku,“ informovala Zuzana Krajňáková z občianskeho združenia Košické folklórne štúdio (KFŠ) . 

V novom centre kultúry, ktoré vzniklo vďaka titulu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013, tak našlo miesto aj tradičné ľudové umenie v podobe každodenného i sviatočného odevu našich predkov. Návštevníci majú možnosť vidieť niekoľko desiatok krojov a krojových súčastí, ako sú sukne, blúzky, košele, lajblíky. Pri ich zbieraní pomohli folklórne súbory a skupiny Bľancar z Nižného Klátova, Kadlubek (Valaliky), Škvarkare (Košická Nová Ves), Vinica z Myslavy, Železiar z Košíc, ale aj jednotlivci Soňa Rudňanská, Pavol Kacvinský, Tomáš Ondruš, Martina Beerová, Iveta Kažimirová, Alena Škodyová, Mária Trojčáková a ďalší. Projekt sa realizoval s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

Výstava má potenciál ďalej sa vyvíjať a rozširovať. „Chceme predstaviť aj fotografickú dokumentáciu a popis jednotlivých krojov a krojových súčastí. Budeme sa snažiť doplniť aj audiovizuálnu časť – projekciu niektorých krojov z autentických filmových záznamov. Chystáme aj interaktívny „kútik“ kde budú návštevníci môcť skúsiť vyšívanie, tkanie, vyrezávanie, paličkovanie. Do budúcnosti chceme výstavu rozširovať aj o iné oblasti – Spiš, Zemplín, Gemer… Výstava tak bude môcť putovať po mestách celého východného Slovenska. Neskôr ju bude možné rozšíriť aj o predmety dennej spotreby – hlinený riad a keramiku, drevené črpáky, korýtka, lyžice, varechy, rôzne nástroje…. V Dome autentickej kultúry plánujeme zriadiť stálu popisnú expozíciu zozbieraných predmetov, ktorá môže predovšetkým najmladším obyvateľom ukázať, ako žili ich predkovia,“ dodal Vladimír Urban z Domu ľudového tanca v Košiciach.

Výstava bude otvorená do 9. januára 2014. V novembri je otváracia doba od stredy do nedele od 15.30 do 19.30 hod. V prípade záujmu väčších skupín sa dá čas prehliadky dohodnúť na telefónnom čísle 0918 904 867

Viac informácií o Košických folklórnych dňoch 2013 nájdete na http://www.kosickefolklornedni.sk/
a
Zuzana Krajňáková, project manager
Kultobin spol. s r. o., Starozagorská 10
040 23 Košice

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore