Tlačové správy

Kráľovstvo prírodných krás

Arizona, foto: Alexander Jiroušek

arizona_2014Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a autor Alexander Jiroušek pripravili pre širokú verejnosť v priestoroch knižnice v stredu 22. januára 2014 o 16:30 hod. vernisáž výstavy fotografií spojenú s besedou pod názvom Arizona.

Alexander Jiroušek, ktorý je našim čitateľom a návštevníkom už známy z predchádzajúcich výstav, sa fotografickej tvorbe začal venovať od roku 1950. Prešiel viacerými žánrovými etapami, venoval sa dokumentárnej, reportážnej, technickej i výtvarnej fotografii, až nakoniec dominantnou sa stala fotografia prírody a architektúry. S fotoaparátom precestoval nielen Slovensko, ale aj viaceré krajiny sveta – Rusko, najmä horstvo Kaukazu, Španielsko, Japonsko, Grécko, Nemecko, Švajčiarsko, Holandsko, Maďarsko, Poľsko, Juhosláviu, Írsko, USA,(Minnesota, Arizona), Juhoafrickú republiku… Ich výsledkom je bohatý fotografický archív, sústavne využívaný pri publikačnej i výstavnej tvorbe.

Autor, ktorý má za sebou množstvo samostatných výstav, je známy aj publikáciami vlastivedného, prírodopisného a historického charakteru. Ako sám o svojej činnosti povedal: Po fotografickej stránke som známy tým, že vždy čakám na vhodné počasie, dobré svetlo, dekoráciu oblohy mrakmi. Mám prívlastok – toto sú Jirouškovské mraky.“

Arizona je štát Spojených štátov amerických. Hlavným a najväčším mestom je Phoenix. Pútavé rozprávanie, množstvo zážitkov, čo všetko predchádzalo tomu, že sa dostal do delegácie slovenskej výpravy, a hlavne fotografie, si môžu prísť návštevníci knižnice pozrieť v stredu 22.1.2014 o 16:30 hod. do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave na Lipovú ul.č.3, kedy sa koná vernisáž. Výstava potrvá do 28.2.2014 a bude dostupná pre širokú verejnosť v čase výpožičných hodín knižnice. Vstup je voľný.

 

Tatiana Bachňáková

Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave

Kontakt : www.kniznica-rv.sk      E-mail : kniznica@kniznica-rv.sk

Adresa : Lipová 3, 048 01 Rožňava

Tel. : 058/ 788 09 11, 788 09 17  Fax : 058/ 788 09 10

 

 

 

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore