Tlačové správy

Dráma v Dobšinej

Pokojný deň v Dobšinej narušil rev, plač, výkriky a povely v akejsi cudzej reči. Neuveriteľné, ale Turci napadli nič netušiacich Dobšinčanov a pod tureckými šabľami tiekla slovenská krv.

Toto všetko sa odohralo podľa kroník v noci zo 14. na 15. októbra 1584. V tomto roku teda uplynie 430 rokov od najťažších chvíľ mesta Dobšiná. Bohatá a pekná krčmárka, ktorá vtedy prišla nielen o svoj poklad, ale aj o život, sa vraj ako Sklenená pani objavuje vždy, keď Dobšinej hrozí nebezpečenstvo. A už po druhýkrát dáva meno Top podujatiu Terra Incognita, ktoré sa koná v Dobšinej.

Poklad sklenenej pani  sa uskutoční v piatok a sobotu 6. a 7. júna 2014.

V piatok námestie v Dobšinej opäť dobyjú tureckí vojaci. A s nimi príde aj verbovanie k janičiarom, ich výcvik a zábava v tureckom tábore. Vychutnať si šermiarske súboje, brušné tanečnice a žonglérske vystúpenia budú môcť však všetci návštevníci, nielen zverbovaní janičiari.

Podľa starej tradície – vážením, sa bude voliť dobšinský richtár. Všetci chlapi s konfekčnou veľkosťou XXXL majú šancu. Veď podľa záznamov sa v Dobšinej stával richtárom práve najťažší mešťan. Remeselnícky jarmok ponúkne nielen kvalitné výrobky, ale aj možnosť vidieť ako sa vyrábajú, či dokonca si nejaké remeslo vyskúšať vlastnými rukami. V bohatom programe na pódiu sa zas predstavia súbory z Dobšinej a okolia. Slávnostného odhalenia sa dočká aj drevená socha Sklenenej pani a vyvrcholením piatkového programu bude iste vystúpenie stále populárnej českej hudobnej skupiny Olympic s nestarnúcim Petrom Jandom.

V sobotu sa program presunie do lesoparku Dobšiná – Ramža, kde sa bude hľadať poklad Sklenenej pani. Našepkávať indície budú malí permoníci až kým tí najúspešnejší hľadači nenájdu truhlicu a v nej skutočný poklad. Aký, to musíte prísť zistiť sami.

Okrem toho na návštevníkov čaká balónová šou, jazda na poníkoch, či na kočoch, veľa súťaží pre deti i dospelých, ba aj rodinný viacboj. Baníci predvedú niektoré svoje zvyky a príde tiež kúzelník. Záver dňa bude veselý. Aký iný už môže byť, ak ho ukončí  country bál.

A komu táto ponuka nestačí, môže využiť zľavy a akcie, ktoré čakajú na každého z návštevníkov len počas konania podujatia Poklad sklenenej pani v Dobšinej a jej okolí. Podrobnosti o TOP podujatí a jeho bohatej ponuke nájdete v letáku alebo na webových stránkach mesta Dobšiná a programu Terra Incognita.

Čakáme Vás v Dobšinej. Sklenená pani a tureckí vojaci.

TERRA INCOGNITA je samostatný program iniciovaný regionálnou samosprávou na podporu kultúry a rozvoja kultúrneho cestovného ruchu prostredníctvom vytvorenia trvalo udržateľnej ponuky destinácií, produktov a služieb.

Hlavnou témou programu je kultúrne dedičstvo rozložené a zachované na 3 tematických cestách – železnej, gotickej a vínnej. Historický potenciál v jednotlivých obciach a mestách Košického kraja tak vytvoril línie jedinečných ciest, po ktorých môže návštevník putovať a spoznávať nielen historické témy jednotlivých ciest, ale aj zažiť jedinečnú atmosféru kultúrnych, športových a iných podujatí, ktoré na týchto cestách ponúkame.

Viac na www.terraincognita.sk

Dobšiná prešla skutočne zaujímavými historickými míľnikmi. Poslednú svetlejšiu kapitolu, ktorá však Dobšinej už pôvodnú slávu nevrátila, začala písať ťažba azbestu. Jeho ložisko je však dnes už značne vyčerpané a ťažba je zastavená. Po úpadku baníctva a železiarstva sa začalo v Dobšinej intenzívnejšie rozvíjať poľnohospodárstvo, chov oviec a koní.

Širší výklad o histórii mesta, ale aj pohľad do súčasnosti nájdete na oficiálnych stránkach mesta http://www.dobsina.sk/.

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore