Tlačové správy

V trebišovskom múzeu sochy a obrazy Milana Lukáča

Múzeum a Kultúrne centrum Južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, organizuje samostatnú výstavu s názvom Sochy/obrazy od autora Milana Lukáča. Vernisáž výstavy sa uskutoční 30. januára 2020 o 17.00 hodine  v priestoroch Múzea v Trebišove a potrvá do 22. marca 2020.

Milan Lukáč dokáže svojimi sochami a maľbami prekvapiť a zároveň potešiť. Pospája často nájdené veci do kompozície, ktorá vyčarí úsmev, ale aj prinúti spomaliť a porozmýšľať. Aj tomu najhrdzavejšiemu železu dokáže pomocou rydla, lopaty, klincov a skrutiek vdýchnuť ľahkosť komára, múdrosť sovy, či majestátnosť kráľa.  Jeho kompozície nabádajú diváka dotknúť sa ich, aby sa im otvorili dvere do nepoznaného sveta. Prináša im ho samotný autor svojou fantáziou. Umelec Milan Lukáč má svoj pevný a výrazný výtvarný program, ktorým cieľavedome putuje po originálnej ceste. Nesie v sebe pamäť európskeho sochárstva, ale vždy sa snaží o individuálny prejav.

Autor výtvarných diel akademický sochár Milan Lukáč pochádza z Bojníc, kde sa narodil 29. 9. 1962. Do sveta výtvarného umenia vstúpil štúdiom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na Katedre sochárstva (prof. Ladislav Snopek, prof. Ján Kulich) v rokoch 1981 – 1987. Od roku 1990 pedagogicky pôsobí na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Jeho diela sme mohli nájsť na výstavách, napríklad v Mánes – Art Prague, Praha, Česká republika,  2010 – OHO – Gallery Oberwart, Rakúsko, 2011 – Slovenský inštitút, Budapešť, Maďarsko, 2012 – Svet je aj inde, Oravská galéria, Dolný Kubín, 2013 – Schemnitz Gallery, Banská Štiavnica, 2015 – Kremayrhaus – Stadtmuseum Rust, Rakúsko, 2018 – Galéria Statua, Bratislava, 2018 – Danubiana – Meulensteen Art Museum, Čunovo a mnoho iných. Momentálne žije a tvorí v Bratislave a Banskej Štiavnici.

Kontaktná osoba:

Ing. Xénia Bajuszová

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

Email: xenia.durbakova1@gmail.com

Tel: 0917 432 796

 

Viac informácií o podujatí nájdete na internetovej adrese: www.muzeumtv.sk

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore