Tlačové správy

Univerzitná lekáreň pomáha ľuďom i zvieratám

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach  má od roku 2011 svoju vlastnú Univerzitnú lekáreň. Vznikla ako účelové zariadenie, je priamo v areáli a spolupracuje so všetkými klinikami, katedrami a pracoviskami. Má charakter nemocničnej lekárne, pretože poskytuje lieky, zdravotnícky a laboratórny materiál pre kliniky a pracoviská univerzity. Zároveň je verejným zdravotníckym zariadením, zameraným na komplexné poskytovanie lekárenskej starostlivosti pre pacientov. Sortiment lekárne zahŕňa humánne aj veterinárne lieky, ktorých výdaj je viazaný na lekársky predpis a tiež voľno predajných liekov. Aj v čase pandémie koronavírusu poskytuje svoje služby pre ľudí i zvieratá. Univerzitná lekáreň je otvorená v pracovných dňoch v čase 8.00 – 12. 00 a 12.30 – 16.30 hod.

„Naša lekáreň je špecifická tým, že ponúkame široký sortiment veterinárnych liekov i výživových doplnkov, ale k dispozícii máme aj humánne lieky. Ak to zoberieme podľa rozlohy, tak viac priestoru zaberajú humánne liečivá, pretože ich je viac. Napríklad len na srdce ponúkame okolo 30 druhov, antibiotík sú dve zásuvky. Pri veterinárnych liečivách je menej druhov liekov, no často ide o veľké balenia. Ale ak to zoberieme podľa záujmu klientov, tak 70 percent z nich si príde po veterinárne liečivá a 30 percent po humánne,“ vypočítava vedúci Univerzitnej lekárne PharmDr. Michal Fehér. „V súčasnej situácii, keď sa ľudia snažia obmedzovať pohyb mimo domova, ponúkame príležitosť zabezpečiť si lieky hlavne pre ľudí, ktorí bývajú v blízkom okolí. Keďže areál univerzity je aktuálne bez študentov, zákazníci nemusia mať obavu z množstva ľudí. Prevádzka lekárne je v prísnom hygienickom režime, tak ako všade inde.“

Je celkom prirodzené, že majitelia psov, mačiek, zajacov, sliepok, ale aj oviec, kôz, či iných zvierat, hľadajú lieky pre svojich miláčikov tam, kde prídu riešiť aj ich zdravotné problémy. Často tu smerujú priamo po odbornom vyšetrení v Univerzitnej veterinárnej nemocnici. „U nás nájdu naozaj celý sortiment. Nastavujeme ho podľa dopytu, aby sme mali to, čo ľudia chcú, čo potrebujú pre svojich miláčikov. Najčastejšie sú to lieky pre psy a mačky, ale napríklad aj pre nosnice – sliepky, ošípané, ovce, zajace. Od antiparazitárnych na vonkajšie použitie, teda šampóny, spreje, obojky, tablety, cez tie na vnútorné použitie, ako pasty, odčervovacie tablety, až po prípravky na zlepšovanie kvality srsti a kože, či rôzne vitamíny pre zvieratá. Ponúkame aj antiseptické prostriedky na oči, na čistenie uší, špeciálne diéty pri rôznych druhoch alergií, pri problémoch s močovými kameňmi. Je to naozaj široké spektrum na takmer každú diagnózu,“ dodáva doktor Fehér. Vzhľadom na to, že Univerzitná veterinárna nemocnica takisto pracuje v obmedzenom režime a rieši len akútne stavy, odborníci v Univerzitnej lekárni sú pripravení kvalifikovane poradiť zákazníkom, ktorí potrebujú zvoliť správne veterinárne lieky a liečivá pre svojich zvieracích miláčikov.

Keďže lekáreň je verejná, ponúka aj humánne lieky, liečivá a výživové doplnky. Zvykli si na ňu zamestnanci i študenti, rovnako ako obyvatelia z okolia. Vedia, že tu nájdu lieky na recept, ale aj tie voľnopredajné. To, čo by náhodou nenašli, lekáreň veľmi rýchlo objedná a doplní. Najmä v chrípkovom období rastie záujem o výživové doplnky, vitamíny, čaje, bylinky. Stále viac aj v prípade veterinárnych liečiv platí, že sa majitelia zaujímajú o ich zloženie, pričom uprednostňujú prírodné produkty. Veľa veterinárnych liekov je zahraničných, sú veľmi kvalitné, majú vysokú úroveň čistoty. „Už sme sa stretli aj s tým, že zahraničný výživový doplnok na regeneráciu kĺbov pre kone používali ľudia aj pre seba,“ pousmeje sa doktor Fehér.

Univerzitná lekáreň je vybavená laboratóriom na výrobu individuálne pripravovaných liekov a disponuje tiež učebňou, ktorá slúži na výučbu vybraných cvičení z predmetu Lekárenstvo a sociálna farmácia. Zamestnanci lekárne úzko spolupracujú s pedagogickými pracovníkmi, najmä v súvislosti s vypracovávaním diplomových prác pre študentov v študijnom odbore farmácia. Univerzitná lekáreň navyše umožňuje študentom farmácie vykonať povinnú 1-mesačnú a 5-mesačnú prax.

„Snažíme sa ukázať im všetko, s čím sa v lekárni môžu stretnúť, aby ich vedomosti neboli len teoretické. Ako lekáreň funguje, ako sa pracuje s receptami, čo všetko sa môže a čo nesmie, aký je prvý kontakt so zákazníkom,“ vysvetľuje vedúci lekárne. „Keďže máme sortiment veterinárnych liečiv, uvažujeme v budúcnosti aj o užšej spolupráci so študentmi veterinárskeho lekárstva, aby získali lepší prehľad o sortimente liekov, ich balení a ďalších praktických otázkach.“

Mgr. Zuzana Bobriková
​hovorkyňa
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie
Komenského 73, 041 81 Košice
zuzana.bobrikova@uvlf.sk
+421 917 869 914
www.uvlf.sk

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore