Tlačové správy

Na záver sezóny pripravuje Činohra Národného divadla Košice brilantnú komédiu Perplex

Poslednou premiérou Činohry Národného divadla Košice v tejto sezóne bude v piatok 9. júna  2023na Malej scéne NDKE brilantná komédia PERPLEX  popredného nemeckého dramatika Mariusa von Mayenburga v réžii Juraja Bielika.

Marius von Mayenburg (1972) patrí k najhranejším súčasným nemeckým autorom. Jeho hry získali množstvo ocenení a úspešne ich uvádzajú divadlá v mnohých krajinách. Nemecký dramatik je majstrom groteskných situácií a znepokojivých otázok, ktoré sa týkajú súčasného sveta a rodiny. Inak tomu nie je ani v jeho hre Perplex, ktorá osciluje medzi konverzačnou a absurdnou komédiou s prvkami grotesky.

Nič nie je tak, ako sa spočiatku zdalo. Príchod domov z dovolenky a nezaplatený účet za elektrinu je neškodnou epizódou oproti tomu, čo čaká Táňu a Petra. Navyše, keď Andrej a Katka zabudli polievať kvety. Nemožno si byť istý ničím, ani samým sebou. Napokon, som to vôbec ja? A je to moja manželka? A my máme dieťa?! Kto sú tí ľudia, ktorí sú teraz v našom byte? Ako to, že ten byt nepatrí nám? Hra teda nastoľuje aj otázky identity a toho, čo sa skrýva za oponou nášho bežného života. Na začiatku myšlienky napísať hru mal autor sen: „Snívalo sa mi, že sa vraciam domov… Poznáte ten pocit, keď prídete do vlastného bytu po dlhšom čase, zrazu ho nepociťujete ako domov, má čudný zápach a priestor je nejaký iný, ako si ho pamätáte.“

Režisér Juraj Bielik v novej činohernej inscenácii rozmotáva, spolu s herečkami a hercami Táňou Polákovou, Katkou Horňákovou, Andrejom Palkom a Petrom Čižmárom, spleť na oko podivných, ale v podstate bežných nedorozumení, o ktorých sme si mysleli, že sa nás nemôžu týkať. Vyšetrovacie neviditeľné okno sa pred divákom pomaly rúca a on ostáva… jednoducho perplex.

Svjatoslav Dohovič, web editor a PR

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore