Tlačové správy

Hon na líšku v parku v Betliari

Psy vybehli hlasno brechajúc za vystrašenou líškou. Tá v snahe zachrániť si svoj ryšavý kožúšok trielila lesom. A za touto hlučnou skupinkou vyštartovali jazdci v červených kabátcoch.Poháňali svoje kone, lebo len jeden môže získať líščí chvost ako poľovnícku trofej.

Betliarske lesy veru kedysi takéto poľovačky zažívali. Veď pán gróf Andráši bol vychýrený poľovník. V kaštieli Betliar možno dodnes obdivovať jeho trofeje z celého sveta. 11. októbra 2014 sa park pri kaštieli opäť stane miestom honu na líšku. Andrášiovský kaštieľ privíta návštevníkov ďalšieho Top podujatia programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita „Jazda svätého Huberta“.

V sobotu ráno pred kaštieľom slávnostne nastúpi takmer 40 jazdcov, pripravených získať líščí chvost. Kým jazdci budú naháňať líšku, vlastne jazdca s pripevneným líščím chvostom na kabáte, diváci si môžu užiť bohatý program. „Ukážky voltýže – akrobatického cvičenia na neosedlaných koňoch, vystrieda prehliadka poľovníckych psov a umenia lovu s dravými vtákmi. Príjemným oživením čakania na víťaza honu na líšku iste bude vystúpenie skupiny historického šermu Aramis, či pastierov z maďarskej Puszty. V závere poteší návštevníkov ohňová šou,“ prezradila JUDr. Lenka Vargová Jurková, riaditeľka Kultúrneho centra KSK.

Kone a jazdcov, okrem samotného honu, čaká aj súťaž v rýchlosti a v parkúrovom skákaní, jazdecký slalom. Po druhej časti Hubertovej jazdy zaznejú slávnostné fanfáry, oznamujúce koniec poľovačky a bude známy víťaz. Večer si jazdci môžu užiť „posledný súd“, ktorý potrestá každého, kto sa počas honu prehrešil proti jeho tradičným pravidlám.

Detskí návštevníci budú môcť okrem obdivovania koníkov  a jazdeckého umenia, navštíviť aj svoje kráľovstvo Tašíkovo. Privíta ich maskot Taši aj s grófskym párom. Deti tu môžu dokázať svoju šikovnosť v Tvoreníčkove, Korálkove a Cverníčkove pri tvorbe drobných predmetov. Svoj bystrý um využijú v Hlavolamove a Šikulkove pri skladačkách a hlavolamoch. Pre neposednejších sú pripravené rôzne pohybové aktivity vo Vodníkove a všetci aj s rodičmi budú môcť pozorovať Slnko špeciálnym solárnym teleskopom.

Turistické zľavy obohatia program návštevníkov

Slovenské národné múzeum poskytne od 14.00 do 17.00 hod. 50-percentnú zľavu na vstupné do kaštieľa Betliar a Mauzólea rodiny Andrášiovcov v Krásnohorskom Podhradí. Návštevníkov Baníckeho múzea v Rožňave poteší popoludní 15-percentná zľava na vstupnom do jeho expozícií. Vyhliadka zo Strážnej veže v Rožňave bude v tento deň zadarmo a tenisové kurty v Betliari budú prístupné celodenne. Stačí len prísť na Top podujatie Terra Incognita Jazda svätého Huberta a stať sa majiteľom zľavového letáčika.

TERRA INCOGNITA je samostatný program iniciovaný regionálnou samosprávou na podporu kultúry a rozvoja kultúrneho cestovného ruchu prostredníctvom vytvorenia trvalo udržateľnej ponuky destinácií, produktov a služieb. Hlavnou témou programu je kultúrne dedičstvo rozložené a zachované na 3 tematických cestách – železnej, gotickej a vínnej. Historický potenciál v jednotlivých obciach a mestách Košického kraja tak vytvoril línie jedinečných ciest, po ktorých môže návštevník putovať a spoznávať nielen historické témy jednotlivých ciest, ale aj zažiť jedinečnú atmosféru kultúrnych, športových a iných podujatí, ktoré na týchto cestách ponúkame. Viac na www.terraincognita.sk

Obec Betliar je hlavným organizátorom tohto na Slovensku ojedinelého podujatia. Obec možno zaradiť z pohľadu cestovného ruchu medzi strediská s medzinárodným významom. Známa je najmä vďaka poľovníckemu kaštieľu rodiny Andrášiovcov, pýšiacemu sa cenou Europa Nostra a zaradením do zoznamu UNESCO a parku, ktorý ho obklopuje. Park, jeden z najkrajších anglických parkov na Slovensku, bol v roku 1978 zapísaný do zoznamu významných historických záhrad sveta. Viac o histórii aj súčasnosti obce sa dozviete na jej webovej stránke www.betliar.ocu.sk

 

 

 

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore